U daní platí základní pravidlo: všichni lidé si polepší oproti současnému stavu, zůstane jim vyšší čistá mzda.

U daní platí základní pravidlo: všichni lidé si polepší oproti současnému stavu, zůstane jim vyšší čistá mzda.

Reforma: kdo si polepší a kdo pohorší

  • 111
MF DNES přináší podrobný přehled na konkrétních případech, jaké dopady na příjmy lidí budou mít změny daní a omezení sociálních dávek. Tedy pokud příští úterý poslanci při konečném hlasování schválí reformy.

Zatím to vypadá, že projdou. Když politici změny vysvětlují, létají vzduchem pojmy jako "hrubá" a "superhrubá mzda". Ekonomové zas přidávají komentáře, že 15 procent je ve skutečnosti 23 procent... Jak tomu všemu rozumět?

To ukazují konkrétní příklady. Dozvíte se, jak se vám změní čistá mzda. Pro srovnání uvádíme všechny tři varianty: jak je to dnes, kolik při prvním poklesu daní v příštím roce a kolik při dalším v roce 2009.

Protože se nemění jen daně, které odvádějí firmy ze svých zisků a zaměstnanci z platů, přinášíme také přehled toho, co by mohlo zdražit. To zas kvůli vyšší sazbě daně z přidané hodnoty. Dozvíte se také, jak se změní porodné, rodičovská, nemocenská, přídavky na děti a další sociální dávky.

Vládní počty: 12 je víc než 15
U daní platí základní pravidlo: všichni lidé si polepší oproti současnému stavu, zůstane jim vyšší čistá mzda. Daně zaměstnanců se sníží ve dvou krocích. V roce 2008 klesnou na 15 procent, v roce 2009 pak na 12,5.

Tento výraznější pokles si vydobyla skupina rebelů v ODS kolem Vlastimila Tlustého. Ve středu se však ukázal neuvěřitelný paradox: rodiny s příjmy do dvaceti tisíc korun měsíčně si při poklesu z 15 na 12,5 procenta pohorší. Je to způsobeno prudkým snížením daňových slev.

Zatímco v roce 2008 si každý může z daní odečíst slevu 24 840 korun, o rok později už jen 16 560 korun. Stejně klesne i úleva na dítě z nynějších 10 440 korun o 240 korun.

peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Vše o reformě najdete zde

"To je podvod ministerstva financí. Pokud to tak opravdu vychází, nelze s tím souhlasit," pohrozil ve středu Vlastimil Tlustý, že reformy nakonec podpořit nemusí. "Slevy na daních se ještě musí změnit, takhle je to nepřijatelné," dodal.

Nižší sazba daně 12,5 procenta sice na první pohled vypadá jako sympatické malé číslo, ale škrtání slev její efekt zcela vymazalo. "Hájil jsem původní vládní návrh s patnáctiprocentní daní a žádné pozměňující návrhy jsem nevítal," připomíná ministr financí Miroslav Kalousek, že s nápadem přišla ODS. "Trvám ale na tom, že všechny příjmové skupiny na tom budou i v roce 2009 lépe než dnes."