Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Evropská unie chce lidi odnaučit kouřit. Hodlá vychovat beztabákovou generaci

Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě a zároveň miliardový výdaj státních kas. Zraky Evropské komise se nyní stáčejí ke zdravotnímu problému, který sice nezavírá ekonomiky jako pandemie, zato s lidstvem nejspíš ještě dlouho bude. Kouření je jednou z hlavních příčin rakoviny, a proto ho chtějí komisaři téměř vymýtit. Do dvaceti let má podle unijního plánu kouřit jen pět procent zdejší populace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Plán Evropské komise ze začátku února počítá se čtyřmi miliardami eur (téměř 105 miliard korun), které by zlepšily boj proti rakovině. Protože se závislosti na kouření připisuje zhruba 27 procent všech případů rakoviny, je tento problém hlavním terčem unijních snah. Evropská komise chce do konce roku aktualizovat pravidla upravující sazby spotřební daně tabáku.

V současné době kouří přibližně čtvrtina občanů Evropské unie. Představa Eurokomisařů o takzvané „beztabákové generaci“ je podle Evy Králíkové, lékařky působící v Centru pro závislé na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici a na první lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, sice krásná, ale se současným přístupem spíše nereálná.

Když porovnáte průměrný plat dnes a před dvaceti lety a vývoj ceny cigaret, tak zjistíte, že si za průměrný plat nyní pořídíte zhruba dvojnásobné množství krabiček.

Eva Králíkovádoktorka působící v Centru pro závislé na tabáku

V současné době platí směrnice, podle které má daň v členských státech představovat alespoň šedesát procent maloobchodní ceny cigaret. Česká republika má podle think tanku Tax Foundation nyní spotřební daň na cigarety ve výši 82,7 procent průměrné maloobchodní ceny, což je nad evropským průměrem. Otázkou je, o jak vysokých sazbách komisaři uvažují. Konkrétní čísla zatím nejsou známy.

Vysoká cena závislosti

Pokud by Evropská unie a potažmo i český stát chtěly docílit „beztabákové generace“, zvýšení ceny krabičky o pár korun rozhodně stačit nebude, míní profesorka Králíková.

V EU, která má 450 milionů obyvatel, ročně zemře na rakovinu 1,3 milionu lidí. Každý rok se rovněž objeví 3,5 milionů nových případů rakoviny. 

Zdroj: EU Observer

„Vliv je vždy komplexní – stát, rodina, zdravotníci a další. Ale záleží především na legislativě. Účinnou prevencí je hlavně vysoká cena daná daní, což bohužel u nás není, i když kuřáci budou opačného názoru. Když porovnáte průměrný plat dnes a před dvaceti lety a vývoj ceny cigaret, tak zjistíte, že si za průměrný plat nyní pořídíte zhruba dvojnásobné množství krabiček. Čili reálná dostupnost je dvojnásobná,“ uvádí Králíková. 

Kdyby tedy měly být cigarety stejně dostupné jako na začátku tisíciletí, měly by podle doktorky stát více než dvě stě korun. A pokud se Evropa snaží snížit jejich spotřebu, krabička by měla stát ještě víc.

Jako další efektivní nástroj snížení spotřeby cigaret profesorka zmiňuje zavedení absolutně nekuřáckých prostor včetně některých venkovních. I to je součástí plánu Evropské komise. Dále je to prodej cigaret pouze ve specializovaných obchodech, tedy v trafice, nikoli dohromady s potravinami, a jednotné balení. 

„To znamená, že by byly všechny krabičky stejné, základem by byla hnědozelená barva vyhodnocená jako nejméně atraktivní pro děti a mladé. Na krabičce by nebyla žádná neregulovaná plocha, čímž by odpadlo spojení s image nějaké značky,“ popisuje Králíková. Takové balení již má více než dvacet zemí světa.

Do jakého pytle strčit elektronické cigarety

Evropský plán rovněž zmiňuje rozšíření zdanění na nové tabákové výrobky, čímž myslí například elektronické cigarety. Proti tomuto dílčímu návrhu se však ozvala Světová aliance vaperů, tedy organizace lobbující v Bruselu právě za elektronické cigarety.

Podle ředitele aliance Michaela Landla v plánu „vítězí ideologie nad vědou“, protože se přirovnává kouření klasických cigaret k vapování těch elektronických. „Plán ignoruje množství důkazů, podle nichž představuje vapování méně než polovinu procenta rizika rakoviny, které představuje kouření,“ míní Landl.

Boj Unie proti emisím zdraží Čechům elektřinu, přispělo i mrazivé počasí

Ačkoli Králíková upozorňuje, že elektronické cigarety nejsou „zdravější“ než klasické kuřivo, podstatné snížení celkového rizika připouští. „Vezmeme-li elektronickou cigaretu čili tekutinu bez tabáku, která se zahřívá, je tam méně než pět procent škodlivých látek v porovnání s klasickou cigaretou. Důležité je nezaměňovat elektronické cigarety se zahřívaným tabákem, jako například IQOS, jeho konzumenti vdechují podstatně více škodlivin, než je v aerosolu e-cigaret.“

Elektronické cigarety mohou posloužit při odvykání, protože pro kuřáky představují atraktivní předmět, který se alespoň vzdáleně podobá cigaretě. „Pro vapéry je důležité, že kromě nikotinu dostanou taky hračku do ruky a do pusy, dívají se na ‚kouř‘ a jejich rituál zůstane zachovaný. Jsou vhodné pro ty kuřáky, kteří nedokázali přestat jinak, často to bývají psychiatričtí pacienti. Zajisté je nikdo nedoporučuje nekuřákům včetně dětí,“ uvádí profesorka.

V roce 2020, jsme všichni bojovali proti pandemii covid-19. Ale mnoho z nás vedlo tichou bitvu - boj proti rakovině.

Ursula von der Leyenovápředsedkyně Evropské komise

Kromě vapovací aliance za elektronické cigarety lobbuje i německý europoslanec Peter Liese. Podle něj by Unie neměla sjednocovat svůj přístup ke klasickým a elektronickým cigaretám, protože druhé jmenované představují alternativu, u níž jsou negativní dopady na plíce nepravděpodobné.

K takovému postoji se přiklání i český europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09). „Představa vytvoření ‚beztabákové‘ generace do roku 2040 je určitě hezký ideál, o který bychom měli usilovat, zároveň bychom se jím ale neměli nechat zaslepit. Proto si myslím, že současně s přitvrzením vůči klasickým cigaretám by bylo rozumné zvolit tolerantnější přístup k výrazně méně škodlivým alternativám kouření, jako jsou třeba elektronické cigarety nebo nikotinové nálepky,“ míní Pospíšil. 

Největší zabiják v Evropě

Za celým plánem komise se skrývá jeden konkrétní palčivý problém. Předpokládá se, že do roku 2035 dojde k 24 procentnímu nárůstu úmrtí na rakovinu. To by z této nemoci učinilo největšího zabijáka v Evropské unii, píše list Politico. Unijní úředníci si rovněž uvědomují, že zatímco válčí s koronavirem, na druhé frontě se jim nedaří vykrýt dlouhodobější problém.

„V roce 2020 jsme všichni bojovali proti pandemii covidu-19, ale mnoho z nás vedlo tichou bitvu – proti rakovině,“ uvedla nedávno předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. „Bohužel je počet případů na vzestupu,“ dodala.

Podle europoslance Pospíšila je potřeba myslet i na ekonomické dopady rakoviny. „Nemoc totiž kromě nenahraditelné ztráty lidských životů znamená i obrovskou zátěž pro ekonomiku. Takový boj s rakovinou plic stojí více než léčba rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty dohromady. Pro představu: náklady spojené s péčí o pacienty s rakovinou plic se odhadují na více než tři miliardy eur ročně,“ uvádí Pospíšil.

Rovný přístup

Nutno zmínit, že kouření není jeden problém, na který se komise v rámci boje s rakovinou zaměřuje. Rovněž plánuje etikety se zdravotním varováním u alkoholických produktů do konce roku 2023, které by láhve s alkoholem značily podobně jako cigaretové krabičky.

Kladivo na nezávislá média selhalo. Polská vláda přepisuje návrh nové daně

Komisaři si rovněž kladou za cíl sjednotit přístup k těm občanům, které postihla rakovina. Plánují vytvořit síť propojující uznávaná zdravotnická centra ve všech členských státech. Devadesát procent všech občanů by mělo tak mít přístup alespoň do jednoho z nich.

„Je nepřijatelné, že se míra včasného odhalení, diagnostika, způsob léčby a přežití v EU liší. Musíme mít Evropskou unii, která bude zastupovat všechny její občany stejně,“ uvedla k tomu evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.

Autor:

ZANIKLÉ TRATĚ: Freiberská dráha vozila přes Moldavu uhlí do Saska

  • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Češi šetří plyn. Tuzemské zásoby by měly vydržet celou zimu

Češi i nadále pokračují v úsporách při spotřebě plynu. Ta během listopadu meziročně klesla zhruba o pětinu. Analytik...

Jaké hry a hračky pod stromeček? Vsaďte na vítěze světových soutěží

Do Vánoc zbývají poslední tři týdny a čas na výběr dárků se krátí. Pro ty, co ještě nevědí, jakým dárkem potěšit své...

Sekt pijí Češi nejraději doma. Každý v průměru vypije 2,5 lahve ročně

Prodeje šumivých vín v českém maloobchodě rostou nepřetržitě od roku 2013. Podle aktuálních údajů společnosti Nielsen a...

Reálné mzdy klesly v průměru o desetinu. Medián se blíží 35 tisícům korun

Ve třetím čtvrtletí 2022 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku sice stoupla o 6,1 procenta,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...