Po tomto rozsáhlém výprodeji zůstanou ve vlastnictví města pouze byty v památkově chráněných domech.
"K prodeji zamýšlené byty se nacházejí v šesti starých cihlových činžácích kolem náměstí 17. listopadu, ve dvou mladších panelácích a čtyřech menších bytových domcích," uvedl benátecký místostarosta Pavel Štifter.
V současné době se zpracovávají podmínky prodeje. Spolu s městskými úředníky se na tom podílí ústecká realitní kancelář, která vyhrála příslušné výběrové řízení a na základě mandátní smlouvy bude mít na starosti veškerou rozsáhlou administrativu provázející prodej městských bytů do soukromého vlastnictví.
Zároveň benátecká městská rada ustanovila komisi pro privatizaci městských bytů, která dokument se zpracovanými zásadami prodeje a s vyjádřením městského finančního výboru předloží ke schválení městskému zastupitelstvu.
"Konečné slovo o tom, jakým způsobem a za kolik korun se budou jednotlivé byty prodávat, je na městském zastupitelstvu," potvrdil Pavel Štifter.
Radní slibují veřejnosti, že rozhodnutí padne do konce letošního června. "I za cenu toho, že kvůli dodržení tohoto termínu svoláme mimořádné jednání zastupitelů," doplnil místostarosta.
Mírné společenské pnutí z očekávaného prodávání městských bytů způsobuje skutečnost, že v Benátkách nad Jizerou se z městského do soukromého vlastnictví prodalo zatím jenom pětadvacet bytů v letech 1996 a 1997.
Od té doby na rozdíl od jiných měst v regionu benátecká privatizace městského bytového fondu zamrzla.
A to přesto, že zkušenosti z ní jsou převážně pozitivní. "S odstupem času je patrné, že to bylo dobré rozhodnutí, neboť lidé o domy, které jsou nyní jejich majetkem, řádně pečují," poznamenal Štifter.
Údržba bytového fondu stojí v současnosti benáteckou radnici čtyři miliony korun každý rok. Jedná se však vesměs o peníze vybrané na nájmech, město na modernizaci bytového fondu peníze navíc nepřidává. Nad tím nájemníci nespokojeně žehrají.
"Za padesát let do našich domů nedal nikdo ani korunu kromě vybílení schodiště a natření okapů. Bydlí tady převážně důchodci, pro které je zvažování koupě starého bytu složité rozhodování," shodují se nájemníci z městských domů na náměstí 17. listopadu.
Na patrových domech kolem náměstí 17. listopadu je patrné, že tu bez valné péče stojí padesát let. Oprýskaná fasáda odkrývá cihlové zdivo, rozvody sanitární techniky jsou původní a tím pádem na pokraji drobných a možná i rozsáhlejších havárií.
Většina zdejších obyvatel tu žije od samého počátku, kdy domy postavila místní továrna na brusný materiál a nájemníkům srážela ze mzdy měsíčně 48 korun nájmu z podnikového bydlení.
Dnes platí mnohonásobně více a jsou před závažným rozhodnutím, zda se jim vyplatí investovat životní úspory do zakoupení půlstoletí staré nemovitosti.
"Uvidíme, s jakým ohlasem se nabídka prodeje městských bytů setká. Třeba dojdeme k poznání, že není vhodná doba a budeme muset od privatizace bytového fondu couvnout," poznamenal ke složitostem prodeje městských bytů benátecký místostarosta Štifter.