ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvíc stonají dělníci automobilek, pojišťováci zase mají „áčka“, říká průzkum

  • 40
Nejčastěji jsou nemocní manuální pracovníci automobilového průmyslu, zatímco nejvíc absencí v práci mají pojišťováci. Naopak high-tech pracovníci a firmy s méně než dvě stě zaměstnanci stráví na nemocenské nejméně času, vychází z dat průzkumu firmy PwC. Kvůli zrušení karenční doby počet nemocných poroste.

Společnost PwC, která na českém trhu poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby, sledovala v průzkumu nemocnosti a absence zaměstnanců tři proměnné - pracovní pozici, segment trhu a velikost firmy. V letech 2016 - 2018 pracovala s daty 240 společností. 

Ve srovnání s výsledky z roku 2017 došlo ke snížení počtu absencí u většiny sledovaných podniků. Analytici PwC ale upozorňují, že tento rok počet nemocných zaměstnanců a jejich absence v práci naopak poroste kvůli zrušení karenční doby, ke kterému došlo v létě. Od začátku července tak nemocní dostávají peníze i za první tři dny stonání.

Nejčastěji onemocní manuální pracovníci automobilového průmyslu a stavebnictví. Zaměstnanci v sektoru automative strávili na nemocenské vloni 13,6 dní. Pojišťováci sice tak nemocní nejsou, zato mají nejvyšší počet absencí a doma jsou 17,9 dní. Nejnižší nemocnost má sektor high-tech, jeho pracovníci marodí jen 4,7 dní v roce.

Největší rozdíl přitom stále panuje mezi dělníky a managementem (psali jsme zde). Zatímco průměrná míra absence u manuálních pracovníků ve stavebnictví dosahuje 8,6 procent, u manažerů v high-tech a chemickém průmyslu je téměř jedenáctkrát nižší a činí pouhých 0,8 procenta.

Menší firma rovná se větší zodpovědnost

Rozdíl v počtu absencí je i mezi pracovníky různě velkých firem. „Lidé v menších společnostech mají často užší vztah k firmě i k jejím představitelům a cítí vyšší zodpovědnost do práce přijít,“ vysvětluje Martin Hůrka expert týmu People & Organisation společnosti PwC.

Ve firmách nad 600 zaměstnanců pracovníci absentují v průměru 14,2 dne v roce. V malých firmách pod 200 zaměstnanců absence dosahuje pouhých 8,4 dní v roce. Podle Hůrky je též nutné si uvědomit, že značné procento těchto menších společností působí v nevýrobních sektorech. I proto je takový rozdíl v nemocnosti zaměstnanců mezi velkými a malými firmami.

Prediktivní analýzy napoví, kdy budete nemocní

Náklady firmy na absenci zaměstnance podle PwC celkem logicky dosahují až dvojnásobku nákladů jeho odměny. Zaměstnavatel totiž musí zaplatit jak nemocného tak někoho, kdo práci vykoná za něj. 

PwC poskytuje firmám takzvanou prediktivní analýzu dat. Na jejím základě potom dokáží podle Hůrky až s 80% přesností určit, které skupiny zaměstnanců budou nemocné v jednotlivých dnech. 

„Model pro firmy ale často i dále vyvíjíme a zaměřujeme se na jednotlivé skupiny zaměstnanců, které jsou pro společnost klíčové. Taková predikce pak dosahuje přesnosti ještě vyšší,“ uzavírá Hůrka.