K dobrým výsledkům přispívají vedle poptávky zahraničních investorů také rostoucí výdaje domácností a odolnost vůči nepříznivému hospodářskému vývoji v Evropské unii.
"Českému průmyslu se i v listopadu dařilo účinně odolávat ochabování evropské ekonomiky. Průmyslníci se na zahraničních trzích nadále prosazují, mimo jiné i díky růstu produktivity. Český průmysl je schopen konkurovat kvalitou," je přesvědčen analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Právě tržby z vývozu průmyslových podniků posílily v listopadu o o 12,8 procenta.
Jiní ekonomové však optimismus mírní. "Předčasný nástup zimy zvýšil produkci energií téměř o deset procent, což je vysoko nad průměrem předchozích měsíců. Předstih růstu výroby před tržbami navíc značí, že se podniky patrně již připravovaly na prosincové odstávky ve výrobě," soudí Pavel Sobíšek z HVB Bank.
Výsledky následujících měsíců už navíc zřejmě tak povzbudivé nebudou. Loňský prosinec měl o jeden pracovní den méně než prosinec roku 2000, což bude mít v meziročním porovnání nepříznivý dopad. Navíc se začne do srovnání promítat i silný kurz koruny ze závěru loňského roku, který vývozcům na zahraničních trzích uškodil.
Za celý rok 2001 očekávají analytici růstu průmyslu v rozpětí od šesti do 6,5 procenta. "Vzhledem k významu průmyslu pro celou českou ekonomiku, lze odhadnout, že průmysl loni přispěl k růstu hrubého domácího produktu zhruba dvěma procenty," doplnil David Marek z Patria Finance.