Prodejci se zásobují levným alkoholem, od ledna ho zdraží daň

  1:51aktualizováno  1:51
Za prosinec vyrobily lihovary dvakrát tolik než před rokem. Přesto nestíhají a docházejí jim už i kolky na lahve naplněné tvrdým alkoholem. Není to však tím, že by se v Česku náhle razantně zvýšila obliba tvrdého alkoholu. Pouze se obchodníci chtějí předzásobit levnějším alkoholem, u něhož se ještě nepromítne vyšší spotřební daň.
Ceny alkoholu od ledna zvedne vyšší spotřební daň. Lihovary proto jedou naplno. Ilustrační foto

Ceny alkoholu od ledna zvedne vyšší spotřební daň. Lihovary proto jedou naplno. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Ta stoupne od ledna o dvacet korun na litr čistého lihu. Půllitrová lahev běžného 40procentního alkoholu tak může zdražit až o pět korun. Do ceny se totiž promítne i vyšší DPH.

"Všichni si to nechali na poslední chvíli, my jsme až tak velký zájem nečekali," potvrzuje šéfka Palírny u Zeleného stromu – Starorežné Prostějov Emilie Hnízdilová.

Poptávka nejvíce roste po levném alkoholu, kde se daň na výsledné ceně podílí z větší části než u drahých lihovin. "U drahého pití, kde se spotřební daň rozmělní v nižší ceně, poptávka tolik neroste," uvedl šéf velkoobchodu Peal Přemysl Opletal. "Někteří si udělali zásoby i na půl roku dopředu," dodal.

Co v lednu podraží

Spotřební daň od ledna zvedne ceny piva, tvrdého alkoholu, cigaret a pohonných hmot.

Půllitrová lahev běžného 40procentního alkoholu může zdražit až o pět korun, pivo o 50 až 60 haléřů.

Benzin opět přeroste hranici třiceti korun. Pumpaři odhadují, že se jeho cena zvedne o padesát haléřů až korunu.

Voda bude dražší o pět až osm procent. Nájmy vyskočí až o desítky procent.

Naplno tak jedou prakticky všechny lihovary, přidávají mimořádné směny. "Za starou daň se prodává všechno zboží, které se do konce roku prodá. Co zůstane ve skladu, se už bude příští rok prodávat za novou sazbu," vysvětluje Hnízdilová.

Daň stoupne po šesti letech

Není divu, že o alkohol je teď mezi obchodníky takový zájem. Naposled se spotřební daň zvyšovala na začátku roku 2004, kdy stoupla o 31 korun za litr čistého lihu. U cigaret, které by měly zdražit zhruba o 2,50 Kč za krabičku, bývají posuny v daních a také předzásobování daleko častějším jevem.

Nahoru půjdou i ceny piva, většina pivovarů už oznámila, že zdraží o vyšší daň. "Dělá to v průměru kolem padesáti až šedesáti haléřů na pivo," propočítává Josef Hlavatý, ředitel Pivovaru Náchod.

Pivovary zpravidla zdraží od 1. ledna, někteří však pár týdnů počkají. "Jedeme už teď naplno, a kdybychom hned na začátku roku zdražili, museli bychom odmítat objednávky kvůli snaze obchodníků se předzásobit," vysvětlil spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard Stanislav Bernard. Ušetřené růstu daní je víno, u kterého je nulová spotřební daň.

Větší zájem je teď i o benzin a naftu, které čeká od ledna také zdražení kvůli státnímu zásahu. Pumpaři odhadují dopad vyšší sazby DPH a spotřební daně na zhruba korunu dvacet až korunu padesát haléřů.
Čerpadláři se snaží před koncem roku také předzásobit, i když mají omezené skladovací možnosti.

Benzin znovu přes třicet korun

Podle Aleše Soukupa, mluvčího České rafinérské, však výroba pohonných hmot výrazněji nestoupla. Kapacita pump i přepravních firem je totiž značně omezená, navíc výkyvy teplot mohou spekulativní nákup kvůli úspoře daní proměnit ve ztrátový obchod. "Je to logické se předzásobit, ale nádrží a cisteren tu není nekonečné množství," říká šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

kDE SE BENZIN VYPLATÍ

Za levným tankováním se v lednu vyplatí jet jen do Polska a Rakouska.

Polsko
litr Naturalu 95    26,60 Kč
litr nafty              23,20 Kč

Rakousko
litr Naturalu 95    28,70 Kč
litr nafty               26,60 Kč

Česko
litr Naturalu 95    29,50 Kč
litr nafty               28,00 Kč

Pramen: Clever tanken, CCS

Firmy, které pumpám vozí benzin a naftu, potvrzují, že zájem pumpařů je vyšší než loni. "U Petrotransu čekáme, že za letošní prosinec vykážeme až o patnáct procent vyšší objem přepravy," odhaduje mluvčí Unipetrolu Blanka Růžičková.

Pumpařům tak mohou zásoby "starého" benzinu vydržet třeba i týden. Neznamená to však, že automaticky udrží starou cenu a nebudou paliva ještě s nižší sazbou daně prodávat dráž. "Záleží na tom, jak je pumpa vytížená a jak má velké zásobníky. Někde mohou ceny být jiné hned 1. ledna, jinde až třeba za týden," uvedl Indráček.

Obchodní řetězce budou ceny držet nízko

Daň z přidané hodnoty by mohla zdražit prakticky vše, ale ne vždy k tomu dojde. Obchodní řetězce například už teď v reklamách slibují, že novou sazbu do cen nepromítnou nejméně do Velikonoc.

Vyšší DPH zdraží i většinu aut. Například Škoda Auto zvýšila ceny prakticky u všech modelů právě o změnu daně, současně však spustila akci, která řadu modelů zlevňuje. Fabia se dokonce dostala v základní ceně poprvé pod dvě stě tisíc korun.

"Konečná cena většiny vozů zůstává stejná, naopak u nejprodávanějších přicházíme s nabídkou klimatizace zdarma," sdělila mluvčí Hyundai Veronika Jakubcová.

Zvýšení daní má přinést do veřejných rozpočtů celkem více než 22 miliard korun. Předzásobení podle ministerstva nebude mít na výběr velký vliv.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Klimatizované prostory má třetina malých a středních firem, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Právě teď nastavuje léto svou vlídnější tvář bez tropických teplot. Horký červen s řadou dnů, kdy teplota překročila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz