Část akcionářů chce do boje o pražskou burzu vrátit Varšavu.

Část akcionářů chce do boje o pražskou burzu vrátit Varšavu. | foto: Profimedia.cz

Pražská burza spěchá na prodej

  • 2
Prodej pražské burzy se komplikuje. Podle informací MF DNES chtějí hlavní majitelé uzavřít obchod do konce října, což se jim nemusí vyplatit.

Důvod problémů je ve světě byznysu jen stěží uvěřitelný. Jeden ze zájemců podal vysokou nabídku, podle stanovených pravidel ji však tuzemská burza nebere v potaz. Varšavská GPW totiž nabídla skoro pět miliard korun a podle informací MF DNES je případně ochotná přihodit ještě skoro miliardu navíc.

Polská burza je před zavřenými dveřmi proto, že jejím vlastníkem je stát a ten se podle přijatých pravidel pražské burzy nesmí stát novým majitelem. "Varšavská určitě ne," zopakoval mluvčí burzy Jiří Kovařík stanovisko svého šéfa Petra Koblice.

Nechtěná nevěsta však svým postojem má na celý proces prodeje Burzy cenných papírů Praha významný vliv. Nabourává totiž postupně jednotu akcionářů, stmelených díky očekávané prémiové ceně. Tu mohou vlastníci podílu inkasovat, pokud se prodávaný balík blíží stu procentům.

A prodávajícím v čele s investiční společností ČSOB a Patria Finance se podařilo dát dohromady hlasy za 98 procent akcionářů.

Akcionáři vycítili prémie
Někteří vlastníci burzy už jsou podle jednoho z nich nalomení a požadují, aby se Varšava soutěže oficiálně účastnila. "Také proto, že v době ztrátových obchodů může z transakce pro spoustu lidí a poradců kápnout zajímavá prémie," uvedl zástupce jednoho z akcionářů.

"S jedním procentem sice nemáme takový vliv, ale cenový rozptyl pro nás znamená desetimilionový rozdíl," narážel tak zástupce menšinového akcionáře na dříve zveřejněnou nabídku vídeňské burzy, která činí zhruba čtyři miliardy korun.

Informace o dalších zájemcích a průběhu obchodu je tak podle tohoto zdroje zahalena bezprecedentním tajemstvím. "Kdybych to komentoval, podřezal bych si pod sebou větev," uvedl například člen představenstva Patria Finance Tomáš Klápště, který za celý proces prodeje zodpovídá.

Akcionáři však podle zvoleného způsobu nebudou do poslední chvíle vědět cenu za svůj podíl. Kvůli informačnímu úniku za vlastníky vyjednává s potenciálním kupcem investiční banka Goldman Sachs a právní kancelář Allen & Overy. Po vyjednávání bude výslednou podobu smlouvy hodnotit a schvalovat ještě výběrová komise akcionářů. Akcionáři dostanou poté návrhy smluv, avšak pořád bez ceny.

Pokud s návrhy smluv budou souhlasit, budou se moci zúčastnit společné uzavřené schůze, kde se dozvědí i navrhovanou cenu. Na pozdější valné hromadě však sami hlasovat nebudou, místo toho je zastoupí další prostředník - Komerční banka, která je i jedním z akcionářů pražské burzy.