KOMENTÁŘ: Metropole bez nové výstavby je skanzen

  20:36aktualizováno  20:36
Jestli nechceme mít z Prahy skanzen, kterému všechny okolní metropole dávno utekly, musíme stavět. Zhusta, ambiciózně ale s rozvahou. Nekonečné handrkování se s podivnými zájmovými skupinami nám úroveň ani kvalitu života nezlepší, píše v komentáři František Strnad.

Vizualizace Dvoreckého mostu, který by měl spojit Podolí a Zlíchov. | foto: MHMPMetro.cz

Co Čech to odborník – na všechno. Zdá se. Internetový prostor, ale i kavárny a nejrůznější veřejné besedy v posledních měsících ve velkém zaměstnává téma městské výstavby a architektury. A že je o čem mluvit. Zejména v Praze. Naše metropole má ambice být druhou Vídní. Na tom panuje celkem shoda. Názory, jak toho dosáhnout, se však liší. V kavárnách se debatuje o každém metru čtverečním a mezitím v Praze padají mosty.

Diskuzi v hlavním městě ovládly v zásadě dva tábory. Jeden prosazuje výstavbu. Ten chce nevzhledný brownfield, na kterém chátrá fabrika z konce předminulého století, změnit na kancelářskou budovu nebo bytové centrum s občanskou vybaveností. 

Betonáři, jak jim nejrůznější aktivisté přezdívají, chtějí stavět. A považte si to, chtějí stavět ve městě! Proti nim zhusta brojí dosti nesourodá antistavební lobby, podle jejíhož scénáře by se v Praze nepostavila ani lávka a z města by se stala časosběrná kapsle pro turisty a dojíždějící ze Středočeského kraje. Jak známo, v Praze totiž na byt dosáhne jenom multimilionář. Bytů je žalostně málo a déle se na bydlení šetří už jen v Londýně a Paříži. Konečně jsme tedy v něčem dohnali Západ.

Po bytech sice volají všichni, ale převážně jen betonáři přicházejí s konkrétními návrhy. Aktivisté je však mají za společenské vyvrhele, kteří straní develeoperům. A ti jsou optikou všech nejrůznějších zelených zvěř na odstřel. Co naplat, že má Praha dvakrát menší zahuštění výstavby než vysněná Vídeň.

Mimochodem, Vídeň má dvě centra, ve kterých s chutí vztyčuje mrakodrapy. Kdykoli dojde v Praze na debatu o výstavbě nové výškové budovy, aktivisté se zmobilizují a vyrazí projekt cupovat do veřejného prostoru. Protistrana je pak často zastoupena poměrem 1:5.

Za výstavbu Nobelovku

Za moc v české metropoli nestojí ani dopravní situace. Již desetiletí se mluví o potřebě dostavit vnitřní i vnější okruh. Kdykoli to však přijde na přetřes, vždy se najde někdo, komu navrhovaná trasa vadí, a Pražané trpí dál. Co naplat, že si zelení aktivisté stěžují na smog ve městě. Okruh, který by Praze ulevil, zasahuje do tolika územních plánů a sousedství, že by se jeho vyjednání mohlo navrhnout na Nobelovu cenu za mír. Parkovací domy? Chybí. Postavme je, ale ne v naší čtvrti! A tak by se dalo pokračovat.

Sebelepší projekt je v Praze dopředu odsouzen ke kritice aktivistů, jejichž agendou se zdá být bojkot úplně všeho. Argument se vždycky najde. Politická reprezentace potom pod populistickým tlakem těchto skupin rezignovala a odmítá cokoli rozhodnout. Zastupitelé i radní se nejraději vymlouvají na byrokracii nebo územní plány. Nutno zmínit, že je lidé volili právě proto, aby tyto problémy vyřešili a zlepšili tak kvalitu životů jejich konstituentů.

Debatuje se také o tom, že Praze chybí výrazná architektonická stavba pro nové století. Nejnovější kromobyčejná stavba světového významu je Tančící dům, který otevřel v roce 1996. Jeden se až diví, že kvalitní budovy jako Quadrio nebo administrativní budovat Alfa vůbec stojí. A když už někdo přijde s plánem i penězi postavit něco nového, před čím by se mohli lidé fotit tak jako to dělají s Tančícím domem, zase se najde skupinka lidí, kteří mají i přes svoji nepříliš velkou početnost sílu projekt před společností pohanit.

Příkladem za všechny je multifunkční kancelářský a obchodní komplex navržený světoznámou architektkou Zahou Hadid. Experti na všechno, kteří se velice často živí něčím, co nemá se stavitelstvím cokoli společného, mají jasno. Budova je prý moc velká a oproti okolí Masaryková nádraží moderní. Argumenty o tom, že Škodův palác nebo budova ministerstva dopravy jsou také velké a přitom je někdo postavil, padají pod stůl. Že máme v Praze vedle sebe běžně budovy, úplně jiných architektonických stylů a lidé je jako vizuální smog je neberou? Na to aktivističtí odborníci na všechno také neslyší.

Praha nesmí být skanzen

Je dobře, že v naší společnosti bují živá debata o všem – koneckonců jsme si na ni museli dost dlouho počkat. Tuzemský odpor k novým a velkým věcem je pošlapán desetiletími rozhodnutí shora, které jednali s lidmi jako s kusy dobytka. I kverulantství k české nátuře tak nějak patří. Když ale přeroste do bojkotu čehokoli, škodí ve výsledku všem. Češi by se už měli odpoutat od minulosti a nebát se dělat větší rozhodnutí. Nejrůznější aktivisté s názorem na všechno by zase mohli místy více naslouchat odborníkům. Asi nebudeme rozporovat, že pekař je na housky větší odborník než instalatér. Na mnohých veřejných debatách k výstavbě nebo územnímu plánu jsem však slyšel hovořit výživové poradkyně, které se stavěly do role urbanistických plánovačů, vedle kterých i zbledl i Le Corbusier.

Jestli nechceme mít z Prahy skanzen, kterému všechny okolní metropole dávno utekly, musíme stavět. Hojně, ambiciózně ale s rozvahou. Nekonečné handrkování se s podivnými zájmovými skupinami nám úroveň ani kvalitu života nezlepší.

  • Nejčtenější

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

Češi mají páté nejlevnější jídlo v Evropě. Utratí za něj více než Britové

Potraviny jsou v Česku páté nejlevnější ze všech zemí EU. I přesto je u nás jídlo hned po bydlení druhou největší...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

KOMENTÁŘ: Euro je časovaná bomba, držme se od něj dál, říká ekonom Kovanda

Česká ekonomika se sice na úrovni jednotlivých firem eurizuje, ale přesvědčivých argumentů pro plošné přijetí jednotné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zboží se svléká donaha. Drogerie Rossmann zavedla bezobalový prodej

Drogistický řetězec Rossmann se připojil k prodejcům, kteří nabízejí zákazníkům možnost stočit si některé výrobky pro...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Burger King uvedl v Česku sendvič s rostlinným „masem“. Není pro vegetariány

Řetězec Burger King uvádí na český trh Rebel Whopper, burger s „masem“ čistě rostlinného původu. Novinka přistane na...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Večírek s DJ místo semináře. Kontroloři kritizují ministerstvo průmyslu

Čerpání peněz z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vázlo, z technické pomoci hradilo...

V Temelíně museli odpojit první blok. Kvůli chvění turbíny

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz