Skanzen na Příbramsku doplní dvě stavby, po letech bude kompletní

  7:09aktualizováno  7:09
Skanzen ve Vysokém Chlumci na Příbramsku doplní do konce roku dvě stavby staré přes tři sta let. Bez převozu jim na jejich původním místě hrozí zánik. Středočeský krajský úřad jejich odkup od nynějších majitelů podpořil. Návštěvníci skanzenu si je prohlédnou zhruba za dva roky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Skanzen Vysoký Chlumec

„Jedná se o hospodářskou stavbu z Mokřan čp. 13 a obytné stavení z Řikova čp. 12. Obě pocházejí nejpozději z první poloviny 18. století. Jejich přesnou dataci určí teprve dendrochronologický průzkum (určení stáří dřeva s přesností na kalendářní rok založené na analýze letokruhů dřeva – pozn. red.). Typologicky se jedná o charakteristické stavby ze středního Povltaví a ve skanzenu je zatím zastoupené nemáme,“ uvedl Josef Velfl, ředitel Hornického muzea v Příbrami, které skanzen spravuje jako svoji pobočku.

V přízemí hospodářského stavení z Mokřan jsou původní zaklenuté chlévy, v patře pak roubené kóje, které se dříve používaly na skladování sena, slámy a dalšího materiálu. Obytné stavení z Řikova je roubené se sedlovou střechou. Ani jeden z objektů není chráněný památkovou péčí. 

„Bez minimální základní údržby jsou odsouzeny k zániku. Transferem takovýchto ohrožených unikátních staveb do skanzenu je možné zachránit značnou část z nich a dokumentovat na nich bohatou historii středního Povltaví,“ řekl krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Hornické muzeum do konce letošního roku obě stavby odkoupí od stávajících majitelů. „Předpokládaná cena je 600 tisíc korun, které uhradí Středočeský kraj. Až 75 procent z této částky by měl pokrýt grant ministerstva kultury, o který jsme letos požádali,“ dodal Velfl.

Po odkupu odborníci obě stavby nafotí a zakreslí na jejich původním místě. Pak je rozeberou na jednotlivé části, které označí a převezou do Vysokého Chlumce, kde je opět sestaví. Jen pro ilustraci, o jak náročnou práci se při transferu jedná – při přesunu prvního domu z Obděnic se s ním do skanzenu stěhovala i klenba černé kuchyně s částí komína, a to vcelku jako blok vážící třicet tun. Ještě o dvě tuny těžší byla černá kuchyně roubenky z Mašova u Petrovic, přenesená do skanzenu před třinácti lety.

„Pokud nějaké části nevydrží zub času, vyrábějí je specialisté z původních materiálů původními nástroji. Používají třeba dřevěné klínky nebo na spojování konstrukcí dřevěné kolíky. Trámy otesávají sekerami starých sekerníků,“ vysvětlil Josef Velfl.

Objekt číslo 20 a 21

Historie Muzea vesnických staveb středního Povltaví, jak zní oficiální název skanzenu ve Vysokém Chlumci, se začala psát přesně před dvaceti lety. V roce 1998 odkoupilo příbramské muzeum od rodiny Lobkowiczů tříhektarový pozemek ve Vysokém Chlumci. Do přírodního areálu v údolí potoka byly od roku 2000 přeneseny a citlivě začleněny chalupnická a domkářská stavení, hospodářské stavby, kovárna, vodní pila i vodní mlýn a drobné církevní objekty včetně zvoničky. 

Většina pochází z období od poloviny 17. století do začátku 20. století. Jedná se o nejohroženější typy lidových staveb na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, v oblasti dotčené těžbou kamene, které by na svém původním místě zanikly. Aktuálně je ve skanzenu 19 objektů a staveb. „Doplněním hospodářského objektu z Mokřan a obytným stavením z Řikova bude skanzen ve Vysokém Chlumci koncepčně dokončen,“ konstatoval předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Návštěvníci si nové přírůstky prohlédnou přibližně za dva roky. „Pokud odkup, transfer a instalace půjdou podle plánu, mohou být obě stavby ve skanzenu přístupné již v průběhu roku 2020,“ oznámil Josef Velfl.

V hospodářské budově z Mokřan i obytném stavení z Řikova vzniknou nové expozice a začlení se do prohlídkových okruhů. „Budou i vítaným zpestřením tradičních akcí pořádaných ve skanzenu, jako je v zimě masopust, na jaře Velikonoce a v létě hojně navštěvovaný Den řemesel,“ dodává Zdeněk Štefek.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Praha plánuje cyklostezky za 130 milionů korun. Počet kolařů stoupá

Ilustrační snímek

Za posledních osm let přibylo v hlavním městě minimum nových cest pro cyklisty. Na starších úsecích narážejí lidé na...

Po domácím porodu šlo ženě o život, přesto se hádala se záchranáři

ilustrační snímek

V napjaté atmosféře se odehrál zásah středočeských záchranářů, kteří ve čtvrtek pomáhali ženě po domácím porodu. Její...

Investor chce v Nových Butovicích stavět nejvyšší českou budovu Top Tower

Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower (na vizualizaci) chce postavit...

Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower chce postavit developerská společnost Trigema v Nových Butovicích v Praze....

Z domova důchodců zmizely miliony, hejtmanka Jermanová viní bývalého ředitele

Ilustrační snímek

Z účtu domova pro seniory Červený Mlýn ve Všestudech zmizelo více než 11 milionů korun včetně naspořených peněz...

Najdete na iDNES.cz