Praha, ilustrační foto.

Praha, ilustrační foto. | foto: Evropská komise.

Praha je druhým nejlepším městem pro podnikání ve střední Evropě. Po Vídni

  • 111
Podnikatelům a firmám se nejlépe žije ve Vídni. Tak to alespoň tvrdí studie společnosti Roland Berger hodnotící nejatraktivnější města ze střední a východní Evropy z hlediska podnikatelského prostředí a životní úrovně. Praha se v tomto žebříčku umístila na druhém místě.

Hlavní město České republiky si druhé místo vysloužilo podle studie proto, že má vysoce vzdělané, zkušené a inovativní lidi, infrastruktura mu funguje a navíc se v něm i díky široké kulturní nabídce dobře žije, což je důležitým tahákem pro podnikatele.

Z 24 hodnoticích kritérií získala Praha čtyřikrát první místo a z celkových 100 bodů získala 70,8 bodu, v konkurenci ostatních deseti metropolí si tak stojí dobře. První Vídeň ji však předběhla o dvacet bodů. Pokud by se tak Praha porovnávala i s městy západní Evropy, na rozdíl od Vídně by zaostávala.

"Hlavní města střední a východní Evropy dohání dvacet let po pádu železné opony to, co zameškala. Vídeň dosáhla podle očekávání první místo, ale ostatní města ji dohánějí," shrnul výsledky analýzy Constantin Kinský z pražské kanceláře Roland Berger.

Praha má nejlepší hromadnou dopravu

Česká metropole se může pyšnit podle studie vůbec nejlépe fungující a hustě propracovanou sítí městské veřejné dopravy. Slabinou však zůstává její dostupnost pro tělesně postižené občany. Jak těžce se například vozíčkářům po městě pohybuje, si včera vyzkoušel kandidát na primátora Zdeněk Tůma (TOP 09). (viz předchozí článek)

Z hlediska infrastruktury by se v Praze měly podle expertů vybudovat nové silniční tahy na letiště, zlepšit by se měla kvalita veřejných služeb i využívání informačních technologií a větší kontrolu by si zasluhovali pražští taxikáři, kteří Praze stále kazí pověst.

Vítězí i kulturou

Dobré renomé si Praha získává také jako kulturní centrum. Velké množství divadel, muzeí, kin, koncertů, ale i barů či restaurací ji staví do čela kulturního žebříčku. Ze sta bodů získala téměř devadesát a nechala tak za sebou daleko i Vídeň, jež zůstala se 71 body na druhém místě.

Kredit však Praze v této oblasti ubírá nízká úroveň obsluhy v pohostinství a zahraniční turisté si stěžují také na malou bezpečnost na ulicích.

Životní prostředí je špatné

V čem však má Praha co dohánět, je podle studie životní prostředí. Metropole je hlavně kvůli silnému provozu v centru vnímána jako silně znečištěné a hlučné město.

Experti proto radí vystavět další linky metra, motivovat řidiče k využívání hromadné dopravy, dostavět vnější pražské okruhy, profilovat Prahu jako zelené město a pomoci tomu i výstavbou dalších cyklostezek.

Nájmy za kanceláře by měly klesnout

Pokud Praha tyto rady poslechne, může k sobě přilákat další zahraniční firmy a získávat tak daně z jejich činnosti.

Příchod nových firem by mohly podnítit také nižší nájmy, které jsou ve srovnání s ostatními středo- a východoevropskými městy podle studie poměrně vysoké. Zvýšit by se měl také počet kratších úvazků, aby se do práce mohlo zapojit více žen pečujících o děti.

Deset nejatraktivnějších měst pro podnikání (ve střední a východní Evropě)
Pořadí/Město
1. Vídeň
2. Praha
3. Budapešť
4. Lublaň
5. Moskva
6. Varšava
7. Bratislava
8. Bukurešť
9. Kyjev
10. Záhřeb

Zdroj: Roland Berger Strategy Consultants Poznámka: Studie vyhodnotila podnikatelské prostředí na základě 24 kritérií z oblastí infrastruktury, vzdělání, inovací, mezinárodního prostředí, kvality životního prostředí a kultury. Vycházela z dat za rok 2009.