Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

  1:02aktualizováno  1:02
Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl milionu korun. Pošta upozorňuje, že to dělá preventivně kvůli přetěžování doručovatelů a možnému vzniku nemocí z povolání.

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty | foto: Státní zdravotní ústav

„Na kolegyních z motorizace se měří, jak se při práci potí... a jaké svaly a šlachy jsou nejvíce namáhány, když třídíte, když zvedáte balík... i tímhle se někdo v této době zabývá,“ uvádí pošťačka Jana z Tábora na sociální síti Facebook ve skupině pro pošťáky.

Fotogalerie

Přidává fotku dvou kolegyň z třídírny balíků se síťovanými bílými rukávky na předloktích, ze kterých čouhají dráty. „Prý je to kvůli někomu, kdo si stěžoval na hygienu práce, jako že jsou namáhány karpály a tak dále,“ dodává Jana.

Nicméně ve skutečnosti nejde o­ měření pocení. Podle informací z ­registru smluv jde o měření svalové a fyzické zátěže a provádí ho Státní zdravotní ústav. Letos si měření pošta objednala už potřetí, přičemž dohromady za ně zaplatila 470 tisíc korun bez DPH.

„Ztráty tekutin nejsou u těchto měření zjišťovány. Rukávky pouze kryjí elektrody přilepené na svalech předloktí, aby nedošlo k jejich poškození. V současné době probíhá pouze měření lokální svalové zátěže a celkové fyzické zátěže, dle požadavků České pošty,“ říká Jaroslav Močigemba, pracovník zdravotního ústavu.

„Oddělala“ si ruku

Na Facebooku se nicméně pod příspěvkem rozjela rozverná diskuse, která odráží nespokojenost řadových zaměstnanců s pracovním prostředím a přístupem České pošty. „Ať zkusí, jak se potíme u přepážky v těch halenách z petflašek. Třeba by nám pak dali taky konečně tričko,“ píše pošťačka Marcela. „To možná měli měřit v létě, když bylo v autech bez klimatizace plus 50 stupňů,“ píše Monika. „Možná by mohli v létě zkoušet, zda nám nekloužou na sněhu boty,“ přisazuje si diskutující Efča. „A kdo se bude potit málo, tak dostane práci navíc,“ nadsazuje Linda.

„Je fakt, že jsem si v práci oddělala pravou ruku přesně tam, kde máte ty parády na sobě,“ píše v reakci na fotku zaměstnankyně pošty Jana L. „Je sice pravda, že teď na tyhle testy není čas ani nám nepomůžou při práci, ale na druhou stranu není špatný vědět, jakou zátěž jsou naše ruce schopny přijmout,“ píše smířlivě.

Sledovaní pracovníci mají celou směnu za pasem zavěšen přístroj EMG Holter, který prostřednictvím elektrod snímá údaje. Výzkumníci vyhodnocují počet pohybů rukou u ­jednotlivých pracovních činností a k tomu pořizují videozáznam, na který se pak dívají v laboratoři. Měření se zatím uskutečnila v Ostravě, Olomouci, Táboře a Prachaticích. Do konce prosince by ještě výzkumníci měli měřit v listovních třídírnách na sběrných přepravních uzlech v­ Olomouci a v Praze.

Minimálně půl tuny za směnu

Podle pošty se měření dělá kvůli normám, například v oblasti bezpečnosti práce. „Měří se energetický výdej zaměstnanců při práci, aby se předešlo přetěžování zaměstnanců a vzniku nemocí z povolání. Na základě výsledku jsou zaměstnanci zařazeni do příslušné kategorie práce, podle toho se jim upravují přestávky a mají častější lékařské prohlídky,“ uvádí Matyáš Vitík, mluvčí České pošty. „Měření probíhají ve prospěch zaměstnanců i podniku,“ dodává.

Celková fyzická zátěž se měří u ­dvou a více pracovníků, aby bylo k dispozici porovnání. Sleduje se jejich srdeční frekvence, váha jednotlivých břemen a to, kolik tun navzpírají pošťáci za směnu. Z toho se vypočítá, kolik energie vydají. Podle tabulek se pak pošťáci zařadí do kategorie prací, pro které platí různá pravidla z hlediska bezpečnosti práce a hygienických norem.

Když Státní zdravotní ústav prováděl měření svalové zátěže pošťáků před šesti lety, doporučil poště doručovatele – ať listovní nebo balíkové, motorizované či pěší – zařadit do druhé, nejmírnější kategorie prací podle rizika. V ní lze očekávat nepříznivý vliv na zdraví jen výjimečně. Muži-balíkáři tehdy za směnu navzpírali v průměru 813 kilogramů, ženy 570 kilogramů.

Letos před Vánocemi se nicméně pošťáci skutečně zapotí. Naznačuje to řidič, který coby zaměstnanec pošty rozváží balíky třetím rokem. „Normálně vozím až 160 balíků, v­ pondělí jsem jich měl v klecích 365. Třetinu jsem musel nechat někomu jinému na okrsku a k vyzvednutí syna do školy jsem za sebe poslal náhradu,“ říká Petr, který rozváží ve Středočeském kraji.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz