Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

  12:30aktualizováno  12:30
Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I přesto pošta láká nové pracovníky na zkrácenou pracovní dobu 37,5 hodiny týdně. S nedostatkem zaměstnanců se pravděpodobně bude snižovat kvalita služeb pošty, píší Lidové noviny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

I když pošta najme dostatek nových zaměstnanců, situaci to vyřeší jen částečně. Náklady na školení nových pošťáků a pošťaček silně zatěžují rozpočet. Na některých pozicích také nováčci dostávají patnáct tisíc korun jako náborový příspěvek, uvádějí Lidové noviny.

Mnoho lidí, kteří práci přijmou, ji také velmi brzy opustí. „Zásadním problémem České pošty není nedostatek zaměstnanců, ale právě fluktuace,“ řekl Lidovým novinám mluvčí firmy Matyáš Vitík. Pošta tak neustále školí nové zaměstnance, kteří ale firmu brzy opustí.

Česká pošta odhaduje celkové náklady na více než dvě miliardy korun. Ze státního rozpočtu dostává čtvrtinu této částky. Možné navýšení státní podpory před měsícem oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Málo zaměstnanců znamená horší služby

Množství zaměstnanců ovlivňuje kvalitu služeb. Pokud je jich nedostatek, musí odvést více práce (v tomto případě odnosit větší množství pošty) a nestíhají. To vede k nespokojenosti zákazníků, jejichž kritika zaměstnance demotivuje a někdy i dopomůže k odchodu z firmy. Jejich práci pak musí odvést jiný pošťák, který stíhá ještě méně.

„Je nesmírně stresující zvládnout všechnu práci v menším počtu,“ řekla Lidovým novinám šéfka poštovních odborů Jindřiška Budweiserová. Průměrně si navíc listovní doručovatel vydělá jen osmnáct tisíc korun měsíčně. Podle odborů by zvýšení mezd nalákalo více lidí, a tím ulehčilo stávajícím zaměstnancům.

Přestože ve svých inzerátech Česká pošta láká na kratší pracovní dobu, realita je jiná. Místo avizovaných sedmi a půl hodiny denně podle Lidových novin mnohdy pošťáci pracují přes dvanáct hodin. Často jim navíc chybí mapy oblastí, do kterých mají zásilky donášet.

V současnosti nabízí Česká pošta více než třináct set volných pracovních pozic. Podle odhadů bude v letošním roce míra fluktuace (část zaměstnanců, kteří ukončí pracovní poměr) dvacet sedm procent. Přibližně osmnáct set zkušených zaměstnanců navíc během příštích pěti let půjde do důchodu.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

O2 arena čeká návštěvníka s číslem 10 000 000. Stane se to už za pár dní

9. Hvězda mezi arénami: O2 arena je druhá největší hokejová aréna v Evropě,...

Největší česká multifunkční hala, O2 arena v Praze, očekává 10miliontého návštěvníka. Ten podle odhadů přijde přibližně...

Najdete na iDNES.cz