Někdy se vyplatí účet v zahraničí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poslání peněz po Unii vyjde na stovky korun

  • 21
Vysoké poplatky bank za převody peněz do zahraničí ženou tuzemské klienty do náručí jejich přes- hraniční konkurence. Když chce firma Elas z Hrádku nad Nisou poslat eura do Německa přes českou banku, vyjde ji to nejméně na dvě stě korun. Přes německou spořitelnu jen několik centů.

"Rozdíly jsou nebetyčné, ročně ušetříme statisíce korun," říká jednatel firmy Jiří Zdražil.

Elas je jedním z mnoha českých podniků v pohraničí, které zlákala nabídka německých bank a založily si u nich účet.

"Máme účet v Čechách a jeden v Německu, veškeré zahraniční platby děláme přes Německo," podotkl Zadražil. Pochvaluje si hlavně ceny, přístup k zákazníkům i rychlost zahraničních peněžních ústavů.

Kdo však účet u zahraniční banky nemá, musí si při poslání peněz do zahraničí připravit stovky korun. Například klient ČSOB zaplatí za nejčastější způsob platby do zemí Unie 250 korun, u Citibank jedno procento z posílané částky, nejméně však tři sta korun. Tyto poplatky se vztahují pouze na případ, že si odesílatel a příjemce rozdělí poplatky bank napůl.

Hlouběji do kapsy sáhne ten, kdo chce příjemce od poplatků ušetřit a vezme na sebe i to, co účtuje banka příjemci posílané částky. Například u Komerční banky tato sazba činí 800 korun a 0,9 procenta z posílané částky, nejméně však 250 a maximálně 1 500 korun, u České spořitelny to činí 220 korun a v závislosti na cílové bance další stovky korun.

Tuzemské banky připouštějí, že více tyto platby využívají klienti, pokud posílají vyšší obnosy.

Někteří klienti si na výši poplatků u českých bank stěžovali u úřadů. Například Jaroslav Kohout poslal podnět Úřadu pro hospodářskou soutěž. Bez úspěchu. Antimonopolní úřad nezjistil žádné porušení hospodářské soutěže.

EU si chce na banky také došlápnout a chystá se jim nařídit, aby se v rámci Unie platily převody za domácí sazby. Od roku 2010 by se tím ušetřilo až 100 miliard eur ročně.

Bankéři slibují, že ceny poplatků zamíří dolů. "Jakmile tu bude platit euro, měly by tyto poplatky ještě dál klesat," uvedl pro MF DNES šéf České spořitelny Jack Stack.

Než se tak stane, bankám v německém pohraničí budou rychle přibývat čeští klienti. Například Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien (SPK) už proto najala čtyři české pracovnice. Dnes má bezmála dva tisíce českých zákazníků.

"Za rok nám přibylo přes čtyři sta klientů," řekla Kateřina Jurková ze žitavské pobočky banky.