Porodné jen pro prvorodičky se přiblížilo, stejně jako tvrdší nemocenská

  19:20aktualizováno  23:09
Vláda v legislativní nouzi prosadila ve Sněmovně své úsporné plány. Mezi změnami, které prošly, je například omezení porodného, podpory stavebního spoření nebo příspěvků politickým stranám. Sněmovna kvůli nim hlasovala až do noci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Schválení těchto zákonů je podmínkou úsporného rozpočtu na příští rok se schodkem 135 miliard.

Jako první přišel na řadu balík zákonů, který zahrnoval úspory v resortu ministerstva práce a sociálních věcí. Tento balík poslanci před devátou večer schválili. Jeho součástí je mimo jiné omezení porodného. Prošla i změna zákoníku práce, kvůli níž odbory chystají stávku. Pro novelu zvedlo ruku 108 poslanců koalice, proti bylo 47 poslanců.

Oproti původnímu návrhu ale zákon ponechává vybraným rodinám sociální příplatek, což je například dávka pro domácnosti, které se starají o zdravotně postižené.

Vláda prosazovala jeho úplné zrušení, naopak proti vystoupila Národní rada osob se zdravotním postižením. Obě strany se dnes dohodly na kompromisu. Sociální příplatek bude až do roku 2012 vyplácen rodinám, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné dítě, dlouhodobě zdravotně postižené dítě nebo těžce zdravotně postižené dítě.

Rozhádaná sněmovna

Koaliční poslanci se dnes s opozicí ostře přou. ČSSD pohrozila, že se obrátí na Ústavní soud - více zde

Dále bude náležet rodinám, kde alespoň jeden z rodičů pečující o dítě je sám nezaopatřeným dítětem, tedy mu je méně než 26 let. Naopak neprošel například návrh úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který chtěl zrušit změny v odměňování státních zaměstnanců.

Pokud návrh schválí také Senát a prezident, nárok na porodné budou mít ženy pouze za první narozené dítě, pokud příjem jejich rodiny nepřesáhne 2,4 násobek životního minima.

Nová rodičovská bude méně výhodná ve čtyřleté variantě. Místo současných 262 200 korun dostane rodič na dítě celkem 216 600 korun. Ostatní rychlosti zůstávají stejné: tříletá rodičovská je limitována částkou 235 600 korun a dvouletá je na úrovni nové čtyřleté. Systém tak motivuje rodiče, aby dávku čerpali během tří let.

Kromě toho by měl být snížen také příspěvek na péči v prvním stupni ze 2 000 na 800 korun.

spory ve sněmovně

Sněmovnou otřásají ostré spory koalice a opozice, jež si házejí navzájem klacky pod nohy. ČSSD jednání prodlužuje a tvrdí, že koalice nemá právo jednat o těchto klíčových zákonech ve stavu legislativní nouze. Tento stav mimo jiné zřejmě umožní, aby byly zákony prohlasovány ve Sněmovně co nejdříve a mohly být schváleny Senátem ještě ve starém složení, než zoranžoví. Má se tak stát v polovině listopadu.

Balíček dále počítá s novými pravidly pro poskytování nemocenské. Ta by se měla vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby budou zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům náhradu mzdy. V současnosti ji vyplácejí pouze do 14. dne nemoci.

Novela také upravuje výši nemocenské. V minulosti činila do 30. dne pracovní neschopnosti 60 procent denního vyměřovacího základu, od 31. až do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti 66 procent a poté 72 procent. Pro rok 2010 byla dočasně snížena na 60 procent vyměřovacího základu pro celé období.

Jako druhý v pořadí schválili poslanci omezení státního příspěvku za mandát politickým stranám o pět procent. Stát by tak ušetřil asi 21 milionů korun ročně.

Podpora stavebního spoření se sníží

Po desáté večer poslanci odhlasovali i balík, který řeší úpravy stavebního spoření. Podle novely už nebude tak výhodné. "Systém stavebního spoření v současné době nevede plně k podpoře financování bytových potřeb, což bylo hlavním účelem pro jeho zavedení v roce 1993, a současně zatěžuje výdajovou stránku státního rozpočtu," píše se v důvodové zprávě.

Výše státní podpory stavebního spoření se novelou snížila ze současných 15 procent na 10 procent při zachování maximálního limitu základu ve výši 20 tisíc korun. Poslanci si od opatření slibují úspory v řádu miliard. Opozice však uvažuje o tom, že kvůli změnám ve stavebním spoření podá stížnost k Ústavnímu soudu.

Poslanci dnes také odhlasovali dílčí změny v zákoně o dani z příjmu, jednou z nich je například takzvaná povodňová stokoruna. Novela také zdaní plat prezidenta a poslanecké náhrady, pro solárníky bude znamenat konec daňového osvobození. Do státního rozpočtu by mělo opatření přinést více než čtyři miliardy korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj desetiprocentní podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz