Stavební spořitelny se bojí odlivu klientů. Nabízejí vyšší úroky a nižší poplatky

  9:25aktualizováno  9:25
Stavební spoření bude od příštího roku méně výhodné. Spořitelny se bojí odlivu klientů a začínají se předhánět ve snaze své služby zatraktivnit. Například nižšími poplatky nebo vyššími úroky. Výhody ale nabízejí jen v prvním roce.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Aby spořitelny nalákaly nové zájemce, slibují nižší poplatek za uzavření smlouvy či zdvojnásobení úroku v prvním roce spoření. Mají proti sobě silného protivníka - vládní návrh zákona, kterým se včera zabývala Sněmovna, navrhuje za letošní rok jen poloviční státní podporu (tedy místo dnešního maxima 4 500 korun jen 2 250 Kč) a v dalších letech maximálně dva tisíce.

"Část lidí váhá s uzavřením stavebního spoření. Čekají, jestli spoření bude dál považováno za výhodné," potvrzuje investiční poradce Aleš Müller ze společnosti Partners.

O tom, že lidé jsou na vážkách, svědčí i anketa na serveru bankovnipoplatky.com. Pětapadesát procent hlasujících, kteří mají stavební spoření, by za změněných podmínek už novou smlouvu neuzavřelo, jen 22 procent respondentů by si spoření zřídilo.

Stavební spořitelny se pochopitelně obávají odlivu klientů a levných peněz. Úroky z vkladů totiž málokdy přesahují dvě procenta. "Sníží to schopnost spořitelen dávat překlenovací úvěry - budou dražší a v menším objemu," tvrdí Jiří Šedivý, tajemník Asociace stavebních spořitelen.

Spořitelny loví klienty v kampaních

Spořitelny aktuálně spustily podzimní kampaně na lovení klientů. Nejčastěji slibují u nově uzavřených smluv jednorázovou prémii, o kterou kvůli rozpočtovým škrtům přijdou lidé od příštího roku, tedy nejčastěji 1 500 korun.

"Pokud bude zůstatek na letos uzavřené smlouvě k 31. 1. 2011 činit alespoň 20 000 Kč, získá klient prémii ve výši 1 500 Kč," vysvětluje Štěpánka Čepická z Raiffeisen stavební spořitelny. Poplatek za uzavření smlouvy ponechává ale i nadále ve výši jednoho procenta z cílové částky, která v tomto případě musí být aspoň 200 tisíc korun.

Spořitelny loví klienty

Nové klienty má přilákat batoh i vyšší úroky - více zde

Slevu na vstupní poplatek a navíc prémii k tomu slibuje na všechny nové i obnovené smlouvy také Českomoravská stavební spořitelna. Modrá pyramida Komerční banky zase nabízí pro nové smlouvy navýšení úroku na čtyři procenta pro příští rok. Wüstenrot zvedla od října u nově uzavíraných smluv úrok z úspor na 2,5 procenta.

Česká spořitelny slibuje k novým smlouvám aktuálně jen batoh zdarma, nulový poplatek má už od začátku letošního roku při uzavření smlouvy přes internet.

"Snad ještě zkusí zlevnit, mají dost vysoké poplatky za vedení účtu ve srovnání s ostatními produkty," upozorňuje Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com. Šest let vedení účtu, což je doba potřebná pro získání státní podpory, vyjde zhruba na 1 800 korun, což téměř odpovídá podpoře za jeden rok.

Spoření zřejmě zůstane atraktivní zejména pro ty, kdo o investici nechtějí moc přemýšlet ani moc riskovat. "Tedy pokud bude vynášet tři až čtyři procenta čistého úroku ročně," dodává investiční poradce Petr Syrový ze společnosti Fichtner. Ministr financí Miroslav Kalousek se už dříve vyjádřil, že by stavební spoření mohly nabízet i jiné banky. Ještě větší obavu mají spořitelny z toho, že bylo spoření vázané jen na účely bydlení. "To by bylo likvidační," říká Šedivý.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

Najdete na iDNES.cz