Politici hledají, na koho by svedli státní dluh

  12:40aktualizováno  12:40
Za několik měsíců bude třeba lidem říct, že už se nebudou mít tak dobře. Díra ve státní pokladně se projeví i v jejich peněženkách. Politické strany si proto připravují argumenty, že za bolestivé škrty mohou ti druzí.
Podle průzkumu si  Češi uvědomují, v jak složité finanční situaci stát je. Ilustrační foto

Podle průzkumu si Češi uvědomují, v jak složité finanční situaci stát je. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Ještě před pár lety mohli sociálnědemokratičtí premiéři klidně mluvit o tom, že "zdroje tu jsou“ (Špidla) a "dluhy se neplatí“ (Paroubek). Ty doby jsou teď pryč.

Sousloví veřejný dluh se stalo heslem předvolební kampaně 2010 a strany se ve svých letácích začínají hádat, kdo ho má na svědomí. Uvědomují si totiž, že budou muset lidem brzy oznámit, že na dluhy doplatí i oni - a tak chtějí dopředu označit viníka. Ne vždy používají fér argumenty.

Hrátky s rozpočtem

Na koho svádějí sociální demokraté aktuální výši veřejného dluhu, není těžké uhodnout. "Topolánkovo a Kalouskovo zadlužování země musí skončit,“ píše v bulletinu ČSSD exministr financí Bohuslav Sobotka.

Bývalý ministr tu vypočítává, že deficit za loňský rok je ve skutečnosti o dvaatřicet miliard vyšší než oficiálních 192 miliard. "Optického snížení deficitu dosáhla Topolánkova vláda jednorázovou účetní operací v únoru, kdy do příjmů státu zapojila zbytek rezervních fondů,“ vyčítá minulé vládě Sobotka.

To se opravdu stalo. Háček je v tom, že rozpouštění rezerv vymyslel Sobotka ještě coby ministr financí a všechny sociálnědemokratické vlády tak "opticky snižovaly" deficit už od roku 2003. "V minulých letech se celkově prostředky na rezervních fondech kumulovaly a zapojovány do rozpočtu byly průběžně," zhodnotila éru ČSSD Zuzana Chocholová z ministerstva financí.

Cenu za nejhoršího ministra financí udělila ČSSD Miroslavu Kalouskovi. Stejný deficit (6,6 % HDP) má však na svědomí Sobotka. Rok 2003, kdy šel takto do minusu, přitom spadal do období největší prosperity.

Co píše ČSSD

- Topolánkovo a Kalouskovo zadlužování země musí skončit
- Jako ve špatném filmu si musí připadat občané poté, co se Mirek Topolánek opět "připomenul" veřejnosti svým návrhem na sjednocení sazby DPH
- Recept na krizi: šetřeme na provozu státu, ne na lidech
- Miroslav Kalousek, nejhorší ministr financí v historii ČR. Vítězi se podařilo během rekordně krátkého období zadlužit republiku na několik dalších generací.

Zdroj: letáky ČSSD

Ani ODS však není ve svých výpočtech zrovna nestranná. Příspěvky jednotlivých vlád ke státnímu dluhu počítá od roku 1998. Není pak divu, že podíl sociálních demokratů, kteří vládli osm let, na státním dluhu je téměř trojnásobný.

Dluhy státu? Třicet korun jsou taky peníze

Podle průzkumu CVVM, který vyšel tento týden, si teď Češi více než kdy jindy uvědomují, v jak složité finanční situaci stát je. 68 procent lidí hodnotí současný stav jako špatný nebo velmi špatný. Tak skeptičtí byli Češi naposledy v roce 1999.

"Je to jasné. Devětadevadesát procent občanů si to uvědomuje bez ohledu na to, jestli jsou voliči ČSSD, nebo ODS,“ uznává Bohuslav Sobotka.

To však ještě neznamená, že stejné procento lidí chápe, že se díra ve státní pokladně nutně projeví i v jejich peněženkách.

Sociální demokraté si nechali udělat interní průzkum, na čem dnes lidem záleží především. Vychází z něj, že velké části voličů ČSSD vadí v první řadě to, že musí platit třicet korun u lékaře a v lékárnách. Tedy dávat peníze z vlastní peněženky.

"Pro naše voliče jsou stále nejsilnějším tématem právě poplatky a Julínkova reforma," řekl nejmenovaný člen volebního týmu ČSSD.

Co píše ODS

- ČSSD za osm let svého vládnutí zadlužila stát rekordními 527 miliardami
- Socialisté utráceli v době, kdy se české ekonomice dařilo

Zdroj: letáky ODS

Sociální demokraté si i na základě toho před volbami trochu protiřečí. Oranžové předvolební letáky vyčítají pravici zadlužování. A Jiří Paroubek na billboardech u dálnice, ale především ve Sněmovně „bojuje za vaši mateřskou“, nemocenskou či třinácté důchody.

To vše by deficit prohloubilo o dalších dvacet miliard.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Najdete na iDNES.cz