Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis

Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis - Trezor, rozpočet - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Po půl roce přebývá ve státní kase 3,7 miliardy

  • 209
Z ministerstva financí přišly první prázdninový den příznivé zprávy. Hospodaření se státní kasou skončilo téměř čtyřmiliardovým přebytkem. To je výrazně lepší výsledek jak proti loňskému roku, tak ve srovnání s koncem května. Ještě před měsícem totiž ve státní kase chybělo 27 miliard.

Právě proto, že ke změně trendu došlo až v posledních týdnech, ale analytik Volksbank Vladimír Pikora varuje, že jásat nad výsledky může být předčasné a připomíná, že že po pěti měsících zela v rozpočtu hluboká díra. "V každém případě data ukazují, že na příjmové straně se rozpočet vyvíjel lépe než loni," dodal Pikora.

Po šesti měsících v loňském roce skončil rozpočet s padesátimiliardovým schodkem. - více zde

Celkem za prvních šest měsíců stát utratil 422,5 miliardy korun, získal 426,25 miliardy.

Podle údajů zveřejněných ministerstvem financí se státu podařilo získat už nyní více než polovinu (53 procent) příjmů plánovaných po celý rok. Naopak výdaje se podařilo udržet pod padesáti procenty ročního plánu.

I když výdaje zachovávají podobnou dynamiku jako v loňském roce, na příjmové straně došlo ke zlepšení, uvedlo ministerstvo. Lépe je na na tom Česká republika s výběrem daní, a to jak spotřebních, tak daní z příjmu.

Zpomalilo ale inkaso DPH. Tento fakt ministerstvo připisuje loňskému začlenění Česka do Evropské unie a také snížením základní sazby z 22 na 19 procent, ke kterému došlo zároveň se vstupem.

Nezaměstnanost klesá, dávky zůstávají
Nejvíc státní kasu jako tradičně zatěžují sociální dávky, a to především důchody. Stát na nich vyplatil 170 miliard, na samotných penzích 130 miliard. Proti loňskému roku sice stál trochu přibrzdil. Loni ale Česko v polovině roku mimořádně přilepšilo důchodcům a dětem, což ho celkově stálo přes šest miliard.

"Zajímavé je, že se rychlejší hospodářský růst a klesající nezaměstnanost výrazněji nepromítly do výdajů na dávky v  nezaměstnanosti. Počet osob pobírajících dávky v  nezaměstnanosti klesl ve srovnání s  loňským rokem o pětinu, výdaje na dávky v  nezaměstnanosti zůstaly prakticky stejné," říká k tomu analytik Patria Online David Marek.

Víc než se plánovalo odčerpaly fondy sociálního a zdravotního pojištění. Ty už spolkly téměř šedesát procent prostředků, které jim stát přiřkl pro celý rok.

Celoroční rozpočet poslanci schválili se schodkem 83,6 miliardy korun.  Podle Marka je ale pravděpodobné, že nakonec bude nižší, a to zejména díky rychlejšímu hospodářskému růstu.

"Nicméně státní rozpočet je jen jedním z  koleček v soukolí veřejných rozpočtů," připomíná Marek. "Bez rozpočtových škrtů nezbytných k  dodržení výdajových limitů, k  nimž se vláda zavázala v  rámci svých střednědobých fiskálních cílů, se veřejné finance stabilizovat nepodaří. Prozatím ministr financování při jejich prosazování ve vládě neuspěl."

,