Předseda komise pro odměňování.

Předseda komise pro odměňování. | foto: Lukáš Táborský

Platoví carové se poprvé sešli, aby zkrotili odměny šéfů státních firem

  • 22
Na manažery ve státních a polostátních podnicích, jako jsou ČEZ, České dráhy či Čepro, nově dohlíží deset komisařů - platových carů. Tak se alespoň podobným kontrolorům říká ve Spojených státech, kde tvrdě zakročili proti platům manažerů ve státních a polostátních firmách, jež čerpaly státní pomoc.

Tuzemští platoví carové se včera sešli poprvé a do konce ledna by měli mít jasno, kde jsou odměny moc vysoké a musí se snížit.

Nový systém odměňování by měla mít vláda na stole nejpozději 15. února. Platit pro více než dvě stovky manažerů a členů dozorčích rad státních a polostátních firem by mohl od roku 2011.

Kdo prověří odměny manažerů

Na členy komise se podívejte zde

Komise bude především zkoumat to, jak jsou manažeři motivováni k dlouhodobě dobrým výsledkům firmy a co všechno vedle platu dostávají - například notebooky, služební auta či kapitálové životní pojištění. Omezit se mají především roční bonusy.

Zda vláda, která o vzniku komise rozhodla, sáhne manažerům i na základní platy, není zřejmé. Rekordmanem v polostátní sféře je v Česku šéf energetického kolosu ČEZ Martin Roman, který bere měsíčně půl milionu korun. Stejně bral donedávna šéf Českých drah Petr Žaluda, loni si mzdu dobrovolně o 15 % snížil. Plat šéfky České pošty Marcely Hrdé nepřesáhne čtvrt milionu, šéf Mera Jiří Borovec bere 300 tisíc.

Každé ministerstvo, které spravuje některý podnik se státní účastí, má v komisi svého zástupce, zpravidla jde o náměstky ministrů. Ministerstvo financí například spravuje Čepro či exportní pojišťovnu EGAP; zemědělství zase Lesy ČR či Budějovický Budvar, správce elektrické sítě ČEPS spadá pod resort průmyslu a obchodu.

komisi vede fuksa

Ivan Fuksa (46) - předseda platové komise pro odměňování - je prvním náměstkem ministra financí Eduarda Janoty. V devadesátých letech začínal v komunální politice, byl zástupcem starosty ve "městě Jaroslava Starky" v Příbrami a v letech 2002 až 2006 Příbram vedl.

Je členem ODS, na ministerstvu financí působí od ledna 2007, kdy ho tam přivedl Miroslav Kalousek. Dnes je členem dozorčích rad: ČEZ, Letiště Praha, Česká exportní banka a EGAP

Ministr financí Eduard Janota přišel s návrhem zřídit komisi nazvanou "Model odměňování" poté, co vyšlo najevo, že bývalý management ČSA v čele s loni odstoupivším Radomírem Lašákem by za své působení mohl mít nárok na odměnu až 120 milionů korun. Firma bude přitom za loňský rok v hluboké ztrátě, podle odhadů nového managementu by mohlo jít o tři miliardy korun.

Radit bude M. C. Triton

Janota pro MF DNES uvedl, že zasedání komise se zúčastní i experti pro oblast odměňování, kteří dříve zastávali významné posty ve společnostech se zahraniční účastí. "Co vím dopředu, že bonusy jsou v zahraničí výrazně nižší," uvedl ministr před jednáním komise.

Konzultantem ministerstva financí pro odměňování bude česká společnost M. C. Triton. "Pro ministerstvo vypracujeme studii, kde porovnáme konstrukci odměn u nás a ve srovnatelných firmách v zahraničí," uvedl partner firmy Luděk Pfeifer.

Na problematiku odměňování manažerů se specializuje především partner Radoslav Tesař, jenž dříve působil v orgánech České pojišťovny, Pragobanky či Agrobanky Olomouc.

Podle Pfeifera má firma zkušenost z poradenství pro sociální správu, krajské úřady, spolupracovala na mzdové reformě v ČEZ Bulharsko. "Někde si například management podle výsledků firmy rozdělí jednorázově roční odměnu, aniž je jasné předem, podle jakých kritérií," říká ze zkušenosti Pfeifer, ale odmítá být konkrétní.

,