Pivaři marně hledají Masné krámy

Za doby Karla IV. to byla vlastně krytá tržnice. Od padesátých let restaurace, kterou v roce 2002 zavřel hygienik. Masné krámy jsou stále českobudějovickým symbolem. Jako Samsonova kašna nebo Černá věž. Druhým rokem pivaři na dveře slavné pivnice klepou marně.

Objekt v centru města láká turisty. "Vodím je kolem. Na pivnici si vzpomenou hlavně Němci. Ptají se, proč je zavřená. To jim neumím vysvětlit," uvedla českobudějovická průvodkyně Jitka Wohlgemuthová.

"Hledají hospodu s jihočeskými specialitami, tady mívali zamluvené večeře s programem, třeba s harmonikáři," řekla dívka stojící s německou výpravou před pivnicí.

"Kde se můžeme dobře najíst? Dát si české bramborové knedlíky se špenátem?" ptá se asi šedesátiletá žena. "Před pěti lety jsem tu byl s kamarádem, měli tu pěkné boxy a dobré jídlo," přichází kWohlgemuthové muž v kožené kombinéze, patrně německý motorkář.

Chybí turistům i domácím

Masné krámy dráždí i domácí obyvatele. "Já na pivo moc nechodím, ale tahle pivnice mi chybí jako patriotovi. Nejhorší je, že historický objekt ve středu města takhle chátrá a dělá ostudu. Mohli v něm udělat třeba galerii nebo prodejny suvenýrů, ale hlavně ho nenechat zavřený," míní Milan Olexa z Velešína.

O víkendu se o Masné krámy zajímali turisté z Francie. "Ne, že by je znali, v Budějovicích jsou poprvé, ale při trase jim popisuji jejich historii. Jak císař Karel IV. zakázal prodej masa na náměstí a nechal tady postavit řeznické krámky. To je zajímá," prozradila průvodkyně z Prahy Mahulena Provazníková s tím, že Masné krámy jsou pro Budějovice něco jako hospody U Fleků nebo U Pinkasů pro Pražany.

Francouzi nakonec skončili v nedalekém Budvar baru, známém také jako restaurace 21. Podle personálu jí štamgasti začali říkat Masné krámy 2. "Vsadili jsme na česká jídla a domácí pivo. Cizinci samozřejmě všude na světě vyhledávají místní speciality," tvrdí majitel hospody Daniel Fleischman.

Pivnici zavřelo nepochopení

Když na podzim roku 2002 zavřel Masné krámy hygienik, málokdo si myslel, že to bude nadlouho. Podle zápisu stačilo opravit kuchyň a sklep, hodně závad způsobila povodeň. Nevyhovující byly sociální zázemí, zastaralá technologie včetně vybavení kuchyně a klimatizace. Restaurovat vnitřek objektu chtěl Budějovický Budvar dvacetimilionovým nákladem.

"Chceme z Masných krámů udělat ukázkovou pivnici, jakýsi chrám piva v našem domovském městě," řekl tehdy obchodní ředitel Budvaru Robert Chrt.

Při tažení za Masnými krámy nenechal Budvar nic na náhodě. Koupil dokonce od firmy Velfa, která měla pivnici v pronájmu, obchodní značku Masné krámy.

Ve svých projektech uvažoval, že koupí podíl na společném vlastnictví, což je ústřední chodba s odbočkami k jednotlivým boxům, a městskou část, dohromady asi třetinu majetku, aby mohl uvnitř vybudovat novou kuchyň.

Budějovický Budvar začal poprvé s vlastníky Masných krámů jednat v říjnu 2002. Jako správce, spoluvlastník a zároveň nájemce pivnice chtěl otevřít rekonstruovaný objekt k 1. květnu 2003. Počátkem roku 2003 získal od města podíl, ale kupní smlouvu soud zrušil a všechno je zase na začátku.

Budvar zůstává ve hře

"Máme stále zájem Masné krámy provozovat," ujistil ekonomický ředitel Budějovického Budvaru Petr Jánský. Spolu s deseti spoluvlastníky objektu se domnívá, že restauraci blokuje jedenáctý z nich - důchodce Josef Dušek.

Tomu dnes už nepatří jen podíl na chodbě a box vlevo od vchodu, kde bývala nekuřácká jídelna, ale i další části, které v posledních dvou letech odkoupil, tedy asi šestadvacet procent restaurace.

Mimo hru je dvanáctý spoluvlastník, majitelka přilehlého domu U tří sedláků Tamara Rottová z Prahy. Památkový odbor města nechal tento objekt, kde byla kuchyně restaurace, vyčlenit z komplexu Masných krámů. "Nechtěla jsem se od Masných krámů odtrhnout, ale donutili mě," uvedla Rottová bez bližšího vysvětlení s tím, že má strach popisovat podrobnosti.

Spor, nebo nedorozumění?

Podivným prodejem městského podílu Budějovickému Budvaru se budou zabývat zastupitelé. Pochybení totiž objevil jejich kontrolní výbor, ale i soud, který v listopadu 2003 kupní smlouvu zrušil. Zjistil, že původní nabídka je v rozporu s kupní smlouvou. Teď se zabývá další žalobou na neplatnost kupní smlouvy. Jde o část městského podílu, který získal jeden ze spoluvlastníků Josef Dušek. Město, Budvar a deset spoluvlastníků tvrdí, že všechno zavinil právě Dušek.

"Spoluvlastníci na jednání v kanceláři primátora v říjnu 2002 souhlasili včetně pana Duška s prodejem podílu města Budějovickému Budvaru a přednostního práva se vzdali," tvrdí radní Rudolf Vodička. Nabídku městské části, to je 22,8 procenta objektu, odsouhlasili v listopadu zastupitelé a začátkem roku podepsal kupní smlouvu primátor Miroslav Tetter.

"Dověděl jsem se, že Budvar chce postupně získat celé Masné krámy. Kdo nám zaručí, že zůstane českým pivovarem?" vysvětluje Dušek, proč si po týdnu vše rozmyslel a písemně uplatnil na městský podíl předkupní právo. Zastupitelé podle něho na jeho žádost nereagovali. Navíc město zatajilo, že v době prodeje zemřel jeden ze spoluvlastníků a není vyřízené jeho dědictví.

"Současný stav nepřispívá ani obecnému zájmu na rozvoji cestovního ruchu a služeb, ani ochraně Masných krámů jako historického a kulturního objektu," míní radní Vodička.

,