Penze předěláme, slibují politici

  • 22
Parlamentní strany se naplno chopily ožehavého tématu penzijní reformy a vstoupily do boje o přízeň lidí mladší a střední generace, nad jejichž příjmy ve stáří visí při zachování důchodového režimu v dnešním stavu stále větší otazník. Stalo se tak na závěr dvouletých jednání uvnitř zvláštní parlamentní komise pro důchodovou reformu.

Tato komise v pátek oficiálně ukončila svou činnost a předala sněmovně své závěry, což političtí lídři využili k prezentaci svých plánů s důchodovým systémem.

Podstata změn, kterých se nejhlasitěji chopila ODS, je následující: chtějí-li mladší lidé ve stáří spokojeně žít, musí se spolehnout sami na sebe a začít si spořit, neboť stát časem kvůli stárnutí populace nebude mít na jejich důchody dost peněz.

"Za Občanskou demokratickou stranu mohu říci, že má připraven návrh nové kombinace solidarity přes státní přerozdělování a osobní zodpovědnosti," uvedl včera předseda strany Václav Klaus, který chce pozítří představit důchodovou reformu jako jedno z klíčových volebních témat.

Ke strategii, která znamená omezit roli státu při výplatě penzí pro budoucí generace, se přihlásila i Unie svobody a částečně také KDU-ČSL. "Je nezbytné postupně snižovat váhu státního průběžného systému, a to tak, že zavedeme povinné spoření, nebo musíme posilovat připojišťovací systém," prohlásil poslanec Unie svobody Stanislav Volák. "Občané by měli být připravováni na větší vlastní odpovědnost za příjmy ve stáří," dodala poslankyně Ludmila Müllerová.

Odlišnost od předchozích proklamací politiků spočívá v tom, že jednotlivé strany předložily komisi stručné, ale přesto dosud nejpropracovanější představy o důchodovém uspořádání. Ačkoli komise nedospěla k žádné shodě, posunula tímto debatu o důchodové reformě dál. Jednotný názor panuje pouze v tom, že po volbách chtějí přeměnit své představy ve skutečnost.

Zda se volání po změnách promění ve skutky, je ovšem nejisté, protože představy o způsobu úpravy důchodového systému jsou velmi odlišné, především mezi ODS a Unií svobody na jedné straně a sociálními demokraty na straně druhé. Pravicová ofenziva je pokračováním postojů jednotlivých stran vůči návrhům sociálních demokratů, kteří i po včerejšku hájí opatrnější přístup s méně revolučními kroky.

"Podle našich výpočtů není nutné panikařit, protože státní systém ukázal, že dokáže dlouhodobě fungovat a že bude i v budoucnu schopen zajistit lidem slušný důchod," míní místopředseda vlády Vladimír Špidla. Sociální demokraté trvají na klíčové roli státního pilíře, který se má upravit tak, aby každý mohl odcházet do důchodu libovolně dlouho. Pozdější odchod by znamenal vyšší penzi, čímž chce ČSSD motivovat lidi k setrvání v práci.

ODS a Unie svobody navrhují postupně snížit odvody lidí do státního systému, což má uvolnit prostor pro soukromé spoření. Peníze, které by státu při takovém manévru chyběly na výplatu dnešních důchodců, chce Unie svobody hledat například v příjmech z privatizace.

Klaus: Penze jako přední  téma voleb

S ODS můžete v klidu zestárnout. Tak má znít jedno z volebních hesel Občanské demokratické strany. Václav Klaus včera oznámil, že důchodovou reformu postaví jako jedno z klíčových volebních témat, například vedle vstupu do Evropské unie.

Utajovaný program chce Klausova strana zveřejnit v pondělí. "Gestorem" tématu je sám Klaus, jenž už dříve dal najevo, že jeho program bude obsahovat poměrně revoluční prvky.

"Státu by měla být zachována pouze povinnost zajistit každému základní zajištění na stáří... Zajištění individuálních potřeb nad tento základní rámec považuje ODS za soukromou iniciativu občanů," napsala ODS jako svůj příspěvek k závěrům zvláštní parlamentní komise pro důchodovou reformu, kde svou stranu rovněž zastupoval sám předseda.

Podstatou návrhů ODS má být snížení odvodů mladším generacím, ale spolu s tím také snížení jejich budoucích penzijních dávek. "Chceme umožnit mladým lidem, aby platili méně do systému, ale ten zbytek, který jim zůstane, aby si uspořili a mohli se sami připravovat na důchod," prozradila poslankyně Alena Páralová, která Klausovi ve zvláštní komisi sekundovala.

Političtí soupeři oponují. "Je to trik. Znamená to chudobu pro ty, kteří nebudou mít v životě štěstí a nebudou mít dost vysoké příjmy, aby si spořili," varuje předseda ČSSD Vladimír Špidla.