Firma AT Kearney při jedné z konzultací schválila nápad ministra Kalouska na zadání hromadné zakázky.

Firma AT Kearney při jedné z konzultací schválila nápad ministra Kalouska na zadání hromadné zakázky. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Obří státní zakázka už živí poradce

  • 29
Soutěž na největší státní zakázku státu na vyčištění zamořených půd a vod až za 114 miliard korun ještě nebyla ani vyhlášena, ale svého malého vítěze už má. Je jím poradenská společnost AT Kearney, která od počátku ministerstvu financí radí a pomáhá s přípravou celé zakázky. Stát jí už bez konkurzů zaplatil přes 5 milionů.

Doposud dostala od ministerstva tři úkoly. Pokaždé přitom šlo o službu v hodnotě nižší než dva miliony korun, což je hranice, od které státní úřad musí vypisovat výběrové řízení.

"Jednotlivé služby byly poskytovány vždy v režimu takzvané zakázky malého rozsahu, to je do dvou milionů korun," uvedl Tomáš Uvíra, šéf odboru ministerstva financí, který má ekologické zakázky na starosti.

Dosud podle něj ministerstvo za poradenské služby utratilo více než pět milionů korun.

Nejprve společnost AT Kearney dostala za úkol vypracovat analýzu, která měla zjistit, jakým způsobem v odstraňování ekologických škod z minulosti postupovat. Došla k tomu, že nejrychlejší a nejlevnější je vyhlásit jednu obří zakázku, což byla varianta, kterou už předtím prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Další fáze, opět AT Kearney

V dalším kole dostala poradenská firma za úkol zpracovat návrh koncesního projektu, tedy rozebrat dopodrobna, jak má ministerstvo dál postupovat, a návrh smlouvy. Ty minulý týden schválila vláda.

Nyní bude AT Kearney připravovat zadávací řízení, jehož organizátorem byla stanovena. Na otázku, podle čeho byla tato společnost vybrána, Uvíra za ministerstvo už dříve odpověděl jen to, že výběr proběhl podle toho, že jde o zakázku malého rozsahu a AT Kearney je velmi renomovanou společností. Jaká byla přesná cena za dané služby, sdělit nechtěl s tím, že je to méně než dva miliony. Neuvedl ani to, zda ministerstvo oslovilo s nabídkou i další poradenské firmy.

"Zda v daném případě došlo k nezákonnému rozdělení předmětu veřejné zakázky tak, že byl obejit limit pro veřejné zakázky malého rozsahu, nelze bez dalšího potvrdit ani vyvrátit," uvedl k postupu ministerstva financí na dotaz MF DNES Pavel Herman, šéf sekce veřejných zakázek antimonopolního úřadu.

Podle něj je pro posouzení toho, zda by mělo jít o jednu zakázku, na kterou už by musela být vyhlášena soutěž, rozhodující, zda spolu jednotlivé věci místně, časově a věcně souvisí.

Antimonopolní úřad už v minulosti nezákonné rozdrobení státních zakázek na menší kousky s hodnotou pod dva miliony korun prošetřoval. Podle Hermana zákon porušilo například v roce 2005 ministerstvo obrany při vyhlášení zakázky na školení vojenské policie.