Solární elektrárna. Ilustrační foto

Solární elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Obhájce solárního boomu: Za 15 let nebude třeba dotovat energii ze slunce

  • 162
Pro některé je slunce výhodný byznys, pro jiné alternativní zdroj energie do rodinného domu. Teď mají "společného nepřítele" - úřady, které narychlo regulují solární boom. Kapacita sítě prý nestačí. S tím ale nesouhlasí Česká fotovoltaická průmyslová asociace. Své názory před čtenáři hájil šéf asociace Jaromír Řehák.

Loni distributoři povolili připojení fotovoltaických zdrojů k síti v rozsahu až 9 tisíc megawattů. Takovou kapacitu ale rozvodová síť není schopna pojmout, obává se její správce ČEPS. Aby předešel možným výpadkům proudu, vyzval distributory, ať nové zdroje nepřipojují. Všichni vyhověli.

Mezi těmi, které teď ČEZ, E.ON a další energetické firmy odmítají, jsou nejen podnikatelé, ale i rodinné domy, které si chtějí na dům instalovat menší sluneční panely. Česká fotovoltaická průmyslová asociace tvrdí, že stop stav není nutný a viní distributory z porušování zákona.

on-line

Odpovědi Jaromíra Řeháka čtěte zde.

"Momentálně neexistuje důvod, že je nějaký problém se sítí, že není možné připojovat další elektrárny nebo dávat kladná stanoviska k připojení malých elektráren. ČEPS není subjektem, který by distributorům mohl něco nařizovat. Distributoři porušují zákon, mají totiž povinnost připojovat nové zdroje," říká šéf České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák.

Podle něj jsou na tom nejvíce bity domácnosti, které si na rodinný dům chtěly dát panely o kapacitě třeba pět až deset kilowattů. Distributoři tvrdí, že by se situace mohla změnit s novou legislativou na podzim. Ta by mohla mimo jiné určit, aby lidé i podniky za rezervovanou kapacitu platili.

Řehák odhaduje, že by se distributoři mohli do dvou nebo tří měsíců umoudřit a opět povolovat menší střešní aplikace, tedy ještě před žalobami, které se někteří chystají podat.

Poslanci také nedávno schválili zákon, který povoluje snížit výkupní ceny o více než pět procent za rok. Omezí se tím vysoké zisky, které podnikatele ke sluneční energii přivábily. Distributorům totiž budou muset prodávat elektřinu levněji. V říjnu by měl Energetický regulační úřad rozhodnout, o kolik tyto ceny klesnou.

Ti, kteří se ale stihnou k síti připojit ještě letos, mají stávající ceny a tedy výdělky garantované na dalších 15 let. Mezi nimi je i ČEZ.

Zákon má také zamezit zdražování elektřiny kvůli solárnímu boomu. Na elektřinu z obnovitelných zdrojů totiž přispívá každý, kdo odebírá elektřinu a pokud bude více slunečních elektráren, zvýší se automaticky i příspěvek, který tvoří který tvoří část celkové ceny elektřiny.

Slunce a zdražení elektřiny


Domácnost s roční spotřebou 2500 kWh zaplatila v roce 2009 na podporu zelené elektřiny 130 korun. Letos to bude 415 korun a pro rok 2011 Energetický regulační úřad (ERÚ) předpokládá 1275 Kč. Domácnost, jež využívá elektřinu i k topení a k přípravě teplé vody (spotřeba 15 000 kWh), zaplatí v příštím roce příspěvek pro majitele slunečních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů 7650 korun.

Schválený zákon pravděpodobně elektřinu nezlevní, ale zpomalí růst cen.