Ministerstvo financí se novelou snaží také reagovat na finanční krizi a pomoci zasaženému oboru realit. Ilustrační foto

Ministerstvo financí se novelou snaží také reagovat na finanční krizi a pomoci zasaženému oboru realit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Novela zákona přináší daňové úlevy pro developery a leasingové společnosti

  • 12
Uplynul rok a přísnějším pravidlům pro developery, leasingové společnosti a další firmy závislé výrazně na úvěrech odzvonilo. Letos ministerstvo financí zavedlo tvrdší podmínky s tím, že zabrání takzvané daňové optimalizaci. Jinými slovy tomu, aby si firmy mohly ve velké míře snižovat daně o náklady, jako jsou úroky z bankovních půjček.

Zpřísnění teď z velké části vymaže novela zákona o dani z příjmu, kterou včera schválili senátoři. Ta má začít platit od Nového roku, ale v tomto případě se bude dokonce vztahovat zpětně i na letošek.

"Po důkladném zvážení všech protiargumentů bylo konstatováno, že opatření je značně přísné," vysvětluje obrat mluvčí ministra financí Ondřej Jakob s tím, že proto navrhli "vyváženější úpravu". Podle něj se také snaží reagovat na finanční krizi a pomoci zasaženému oboru realit. Nicméně změna byla navržena už koncem února, kdy o velké krizi nikdo neměl zdání.

Co se změní od roku 2009

Firmy si budou moci opět odečítat z daní úroky z půjček například od bank, a to i zpětně za letošní rok. Právě od letošního roku se přitom pravidla pro to, co je možno započítat do daňově uznatelných nákladů (a tedy snížit si o ně daně), zpřísňovala.

Nově už nebude omezena ani celková výše finančních nákladů, o které je možno snížit daně, jako jsou úroky z půjček. Toto omezení bylo přitom zavedeno teprve od letošního roku.

Úspory mají pomoci hlavně firmám závislým hodně na půjčkách. To jsou stavitelé bytů, kanceláří, obchodních center, ale také leasingové společnosti. "Pozitivní vliv budou mít i na rozvíjející se průmyslové podniky či banky poskytující půjčky," dodává Radek Halíček, partner společnosti KPMG.

Překvapivé je, že developeři, které MF DNES oslovila, nad obratem k lepšímu nejásají a vesměs tvrdí, že příliš neušetří. Přitom kvůli přísnějším pravidlům mělo podle dřívějších odhadů ministerstva od počátku roku přitéct do státní kasy od developerů a dalších kolem dvou miliard korun.

Analýzy poradenských firem z loňského roku o dopadech přísnějších pravidel byly ještě hrozivější. Například KPMG odhadovala, že výnosy bank by se mohly snížit až o deset miliard kvůli tom, že podniky si budou brát méně úvěrů a spolehnou se raději na financování od mateřské společnosti. Nakonec to podle Halíčka tak špatné nebylo.

"Významná část daňových poplatníků se na konci roku 2007 předfinancovala a dopad nových pravidel v roce 2008 nebyl ještě tolik významný," říká s tím, že firmy navíc letos přizpůsobily své finance tomu, že se mají pravidla zase změkčit.

Nyní developerům vadí hlavně fakt, že ani nově si nebudou moci snížit daně o úroky z úvěrů, které zajistila jejich mateřská společnost. "Je správné, že se zákonodárci snaží pravidla zmírnit, ale bohužel je tato změna spíše kosmetická," říká proto finanční ředitel developerské skupiny Crestyl Ondřej Špalek.

Podle tajemníka České leasingové a finanční asociace Jiřího Pulze se "zájmová sdružení" snažila uvedeného paragrafu zbavit a i s ministerstvem financí se na tom dohodla. "Žel, z organizačních důvodů, dílem vyšší moci, nebyl tento předjednaný návrh ve druhém čtení ve Sněmovně načten," dodává Pulz s tím, že doufají, že bude přijat v nejbližší době.

Leasingové společnosti měly vedle developerů patřit kvůli letošní změně k nejpostiženějším. Zatím to však podle Pulze nebylo tak dramatické, i když několik z nich včetně Škofinu kvůli přísnějším pravidlům navyšovalo vlastní kapitál.

Díra pro developery zůstala

Stavitelům se také na poslední chvíli podařilo zastavit jednu nevýhodnou změnu, kterou měla novela přinést. Mělo totiž skončit osvobození od daně z příjmu pro firmy prodávající dceřinou společnost, jejíž majetkem jsou hlavně nemovitosti.

Co zůstane

Firmy si nadále nebudou moci snižovat daně o úroky z půjček například od své mateřské společnosti, pokud budou přesahovat dvojnásobek vlastního kapitálu. Odečíst nebude možné ani úroky z úvěrů od banky, pokud jsou jištěny mateřskou společností.

Při třetím čtení ve Sněmovně paragraf s podporou ministra financí Miroslava Kalouska z novely vypadl. Úředníci opět nejprve chtěli zamezit čachrům s daněmi, ale kvůli krizi si to rozmysleli.

"Tento krok by znamenal komplikace hlavně pro lokální developery," uvedl viceprezident společnosti Orco Martin Gebauer s tím, že je pravda, že kvůli daňovým důvodům a financování se na každý projekt zakládá zvláštní firma.

Orka, ECM a dalších velkých stavitelů by se zrušení osvobození ale nedotklo, protože využívají holding založený v cizině. Na ně se tak vztahují jiná pravidla a osvobození.