Státních zakázek bez soutěže přibývá. Často bez důvodu, říká šéf NKÚ

  4:13aktualizováno  4:13
Stát rozděluje čím dál více zakázek v neprůhledných soutěžích, kterých se účastní pouze jedna firma. Ukazují to statistiky o veřejných zakázkách, které se silně míjí se sliby současné vlády o průhlednějším rozdělování peněz. Přístup k zakázkám kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad.

Registr motorových vozidel zkolaboval několik minut po spuštění. (9. července 2012) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Jen za letošní rok podle statistik společnosti Econlab stoupl podíl celkové hodnoty zakázek zadaných v jednacím řízení bez uveřejnění prakticky dvojnásobně. Stát přes jednací řízení utratil letos zatím přes 20 miliard korun, tedy 14,6 % hodnoty všech uzavřených zakázek. Loni byl podíl 7,6 %, objem za celý rok 27 miliard.

„Vidíme, že se čím dál častěji využívá jednací řízení bez uveřejnění, tedy v podstatě zadání zakázky bez soutěže. Máme pocit, že se tento institut nadužívá a často k němu není důvod,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Jednací řízení bez uveřejnění se má podle zákona používat ve výjimečných případech, kdy není jiná možnost, než uzavřít zakázku s jedinou firmou. Úřady ale často používají toto řízení jako náplast pro svoji neschopnost vysoutěžit zakázku včas otevřeně.

„Většinou jde o pochybení konkrétních lidí, že se zakázka nestihla otevřeně vysoutěžit včas. Těžko říct, zda je to záměrně, nebo jen zaspali, ale je to systémově špatně,“ dodal Kala.

Vzorový příklad je podle něj mýto. „Od roku 2012 říkáme, že je potřeba soutěžit a nic se neděje. Někdo by za to měl už nést odpovědnost,“ řekl Kala. Dnes je už jisté, že smlouva s Kapschem se bude muset prodloužit.

Ministerstvo dopravy má podle statistik EconLab největší podíl zakázek uzavřených v jednací řízení bez uveřejnění: přes 80 %. Jde například o zakázku na provoz registru vozidel. Ministerstvo ji vyhlásilo teprve v dubnu, ačkoliv smlouva končí už na konci září.

Právě IT zakázky na provoz různých systémů pro stát bývají velmi často prodlužovány takto neprůhledně. Firmám nahrává i pomalost antimonopolního úřadu, který může celý proces zadávání výrazně prodloužit. To platí i v případě tendru na provoz centrálního registru vozidel: soutěž napadl dosavadní provozovatel, který nabídl v tendru výrazně nižší cenu než vítěz.

Podle Jiřího Skuhrovce ze společnosti EconLab, který se analýzou veřejných zakázek zabývá dlouhodobě, je nejhorší situace především v komunální sféře.

„Problém příští rok ještě posílí nový zákon, který v souladu s evropskými trendy podmínky pro jednací řízení bez uveřejnění dále rozvolňuje. Na západě si to ale mohou dovolit - tamní auditoři mají kontrolu hospodárnosti v popisu práce. U nás se často řeší jen formality a nesmyslné výdaje procházejí,“ dodal Skuhrovec.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

VIDEO: Z vyhozené lahve pásek. Takto se v ČR vyrábějí věci z odpadu

Z lahve, kterou vyhodíte do žlutého kontejneru, se stane drť, poté tavenina a...

Třídit plastové lahve se vyplácí. Je to kvalitní materiál, ze kterého firmy vyrábějí další výrobky. Například areál...

Najdete na iDNES.cz