Vysoké pracovní nasazení může vyvolat zdravotní problémy.

Vysoké pracovní nasazení může vyvolat zdravotní problémy. | foto: Profimedia.cz

Neplacené přesčasy stojí Brity 4 800 liber ročně

  • 4
Každý týden zůstávají Britové v práci průměrně o sedm hodin a šest minut déle než je jejich pracovní doba. Přichází tak o 4 800 liber ročně (asi 195 tisíc korun) a navíc riskují i své zdraví. Zjistila to ve svém průzkumu britská federace odborových svazů (Trades Union Congress).

Podle analýzy ušetřili zaměstnavatelé v Británii minulý rok díky neplaceným přesčasovým hodinám svých zaměstnanců 23 miliard liber (asi 940 miliard korun).

Odboráři spočítali, že pokud by Britové s touto neplacenou prací začali na počátku roku, byl by prvním placeným dnem až 23. únor. Vyzvali proto britské zaměstnance, aby alespoň v tento den využili celou přestávku na oběd, na kterou mají právo, a odešli z práce domů včas.

Zaměstnavatelům naproti tomu doporučují, aby si našli čas na poděkování zaměstnancům a pozvali je například na oběd či drink po práci.

Výzkum ukázal, že čtyři miliony Britů pracují více než 48 hodin týdně, to je o 700 tisíc lidí více než v roce 1992.

"Pracujeme nejvíce hodin v Evropě a až příliš pracovních míst je spojeno s velmi dlouhou pracovní dobou," řekl generální tajemník TUC Brendan Barber.

Ve své zprávě odborová federace varuje, že příliš vysoká pracovní zátěž může vést ke zraněním, srdečním chorobám, stresu, depresím, silným bolestem hlavy a střevním potížím. Podle Úřadu pro bezpečnost práce v letech 2004 a 2005 Britové nepracovali téměř 13 milionů pracovních dní právě kvůli těmto zdravotním problémům.

Průměrná  pracovní doba
 Stát  hod./týden
 Velká Británie  43,5
 Německo  39,9
 Francie  38,2
 Česká republika  40,0
Zdroje: BBC, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí