Nepanikařte, vzkázal Motejl nájemníkům

  • 495
Nájemníci nemají důvod k panice. Tvrdí to alespoň ombudsman Otakar Motejl, podle něhož jsou současné debaty o nutnosti změnit smlouvy k bytům s regulovaným nájmem k vůli majitelů spíš mediální bublinou. "Rozhodně nemůže přijít pan domácí a diktovat si cenu," zdůrazňuje Motejl. Dodal, že případného soudu s majitelem není třeba se obávat.

V situaci, kdy Ústavní soud svým verdiktem zrušil cenový výměr vlády o výši regulovaných nájmů, lze ceny za užívání regulací chráněných bytů zvyšovat pouze dvoustrannou dohodou mezi nájemníkem a majitelem bytu.

Když obyvatel domu nájemci změnu smlouvy nepodepíše, platí dál dosavadní cenu. Někteří majitelé domů sice tvrdí, že právě ve smlouvách je problém, protože jsou často neplatné, i tyto spory ale musí řešit soud.

"Pokud nájemník smlouvu předkládanou majitelem domu podepíše, může to pro něj mít nepříznivý a těžko napravitelný dopad," uvedl podle ČTK ombudsman.

Jestliže se majitelé obrátí na soud, musí ho přesvědčit o tom, že jsou poškozeni na svých právech. Lze ale těžko očekávat, že v současném právním vakuu budou soudy tyto spory otevírat.

V ombudsmanově poště zatím přibývá dopisů od vyděšených nájemníků. "Patrně jsou to důchodci, kteří si stěžují na to, že se dostali do katastrofální situace. Ve skutečnosti se ale pro ně nic nemění," uvedl ochránce práv.

Pokusů o velké zvýšení nájmů přibývá
Řady majitelů domů, kteří touží po vyšších příjmech z nájemného, se rychle rozrůstají. "Obrací se na mne spousta členů i nečlenů sdružení majitelů domů, kteří chtějí razantněji zvýšit nájemné a nečekat, až stát přijde s novým zákonem o regulaci," uvedl brněnský majitel činžovního domu Paul Nissl.

Právě Nissl byl prvním, kdo po rozhodnutí Ústavního soud ohlásil svým nájemníkům zvýšení průměrného nájmu ze 2 300 měsíčně na zhruba šestinásobek. Tento týden se v Praze přidal majitel dvou domů Girolamo Giormani který chce zvýšit nájem z 20 korun za metr až na 400 korun.

"Jakmile vyjde rozhodnutí soudu ve sbírce zákonů, ihned ceny zvednu," prohlásil.

Šéf sdružení nájemníků, sociálnědemokratický poslanec Stanislav Křeček, vyzval nájemníky, aby snahy o zvýšení nájemného ignorovali a nadále platili ceny uvedené ve smlouvách.

Případné soudy o zvýšení ceny z iniciativy majitelů jsou podle Křečka odsouzeny k neúspěchu, protože při absenci pravidel o zvyšování cen prý soudy rozhodnout nemohou.

Jsme moc slabí, míní majitel domu
"Je třeba vytvořit propagandistickou opozici vůči panu Křečkovi, který se vyjadřuje velice jasně a srozumitelně. Činnost současného sdružení majitelů domů se dá přirovnat k dámskému čajovému klubu. Je katastroficky slabá," soudí Nissl.

Bude-li podle Nissla nespokojených majitelů domů dost, nevylučuje vznik nového, razantnějšího sdružení. Jeho cílem má být využít současného mezidobí do přijetí nového zákona ke zvýšení činží.

"Říkám razantně, ale myslím tím v rámci zákonů. Je třeba nasolit soudům takových žalob, aby se skutečně musely nad našimi problémy zamyslet," uvedl Nissl.

Ministři těžko hledají jednu řeč
Práce na přípravě nového zákona finišují. Přes rozdílné názory hodlají ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a ministr financí Bohuslav Sobotka předložit společný, kompromisní návrh.

K jeho přípravě však může být ještě poměrně dost obtížná cesta.

Sobotkův návrh totiž připouští, aby maximální možné zvýšení nájmů bylo o deset procent ročně a Němec chce roční růst o patnáct procent. Hlavní rozdíl ovšem je v tom, až k jaké hranici by řízené zvyšování směřovalo, a pak už vše bylo pouze na dohodě mezi majitelem a nájemníkem.

Zatímco Sobotka míří k hranici, která se příliš neliší od současné hladiny regulovaných cen, Němec směřuje k hranici zhruba o patnáct procent nižší, než jsou současné tržní nájmy.

Diskuse o nájemném se zřejmě stane jedním z prvních velkých testů pevnosti vládní koalice, kde proti sobě budou stát zástupci ČSSD s KDU-ČSL na jedné a Unie svobody na druhé straně.

,