Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

  1:00aktualizováno  1:00
Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si majitelé počkají čtvrt roku i déle. Nejhorší je situace v Karlových Varech a v Olomouci.

Ilustrační snímek. | foto:  František Vlček, MAFRA

Doba prodeje jednoho bytu se v porovnání s ­loňskem prodloužila v průměru o devět procent. Zpomalování je cítit hlavně ve velkých městech, kde jsou ceny bytů nejvyšší. Z dat společnosti CeMap vyplývá, že v porovnání s rokem 2018 se průměrný prodej bytu prodloužil v desítce krajských měst.

Úprk Rusů z drahých sídel

Nejhůře jsou na tom Karlovy Vary, kde se byt nabízí přes půl roku. „Souhrnné statistiky zde ovlivňují těžko prodejné nemovitosti, které byly stavěny pro potřeby ruských investorů. Jejich aktivita navýšila ceny bytů tak, že už v minulosti neodpovídaly ekonomické síle obyvatel. A už několik měsíců pozorujeme odliv těchto investorů,“ vysvětluje Marcel Bajgar, oblastní manažer Karlovarského kraje společnosti M&M Reality.

Výrazně déle trvá také prodej bytu v Liberci, Olomouci či Praze. A časově náročnější prodej zaznamenal i portál Valuo.cz, který monitoruje inzerci nemovitostí.

Jedním z důvodů vlekoucích se prodejů je překotný růst cen nemovitostí z posledních let. „Prodávající žijí v domnění, že ceny nemovitostí porostou donekonečna, a často požadují neúměrně vysoké částky,“ říká šéf portálu Reality.iDNES.cz Petr Makovský.

Hlasujte v soutěži pro Realiťáka roku 2019

Velká část kupujících si však nemůže dovolit zaplatit více a čeká na zlevnění. Výsledkem pak je, že se počet transakcí na trhu postupně snižuje. Například v Praze setrvale klesá počet prodaných nových bytů už několik let. Developeři uvádějí, že zatímco v roce 2015 se jich v hlavním městě prodalo zhruba sedm tisíc, loni tento počet klesl na pět tisíc. Z dat společnosti Trigema navíc vyplývá, že mezi roky 2017 a 2018 klesl počet prodaných nových bytů v devíti krajích.

Pokles aktivity na nemovitostním trhu registruje rovněž společnost ADOL monitor. Ta kromě inzerce na velkých realitních webech sleduje nabídky nemovitostí na portálech typu Bazoš, Annonce nebo různých lokálních serverech. V těchto nabídkách za poslední půlrok přibylo méně inzerátů než v minulosti.

Jak dlouho se nabízejí byty (ve dnech)

Jak dlouho se nabízejí byty (ve dnech)

„Meziroční srovnání pro každý z ­posledních šesti měsíců ukazuje propad počtu inzerátů,“ uvádí jednatel společnosti Pavel Tomek. Upozorňuje však na to, že množství inzerátů neodpovídá skutečnému počtu nemovitostí. „Mohou zde být i duplicitní inzeráty, poptávky či pronájmy,“ dodává. 

Tahanice o cenu jsou častější

Jedním z možných vysvětlení klesající inzertní aktivity je právě to, že se prodeje nemovitostí prodlužují. „Když inzeráty visí na internetu déle, objem zveřejňování nových statisticky klesá,“ upozorňuje Tomek.

K současné situaci přispělo také loňské omezení přístupnosti hypoték. Kvůli říjnovému doporučení České národní banky na ně nově nedosáhne pětina žadatelů. Dopady tohoto kroku už jsou na trhu vidět. Podle Fincentrum hypoindexu banky letos v březnu poskytly 6­664 hypotečních úvěrů, přičemž v březnu 2018 jich bylo přes devět tisíc.

Propad zaznamenaly i realitní kanceláře. „Pokles byl dramatický a do toho přišlo tradičně slabé období kolem Vánoc. Zpomalil se celý realitní trh – byty, domy, pozemky,“ uvádí předseda představenstva Next Reality Robert Hanzl. Nyní však podle něj zájem kupujících opět sílí.

Kvůli vysokým cenám a ­vlekoucím se prodejům zkouší řada kupujících o konečné ceně smlouvat. „Z ­informací od makléřů a investorů víme, že k těmto diskusím a tahanicím dochází čím dál více. Bohužel je také pravda, že vyšponované ceny nemovitostí na realitních portálech vedou majitele k tomu, aby se slevám bránili,“ tvrdí Pavel Tomek.

Makléři jsou však ohledně možného zlevňování většinou skeptičtí. „Pokud se nejedná o nadhodnocený byt oproti ostatním v dané lokalitě, nemají kupující velkou šanci na slevu. Přesto to víceméně všichni zkoušejí, ale většinou ji nezískají,“ říká Barbora Merknerová z realitní kanceláře Century 21 Ruby. K výraznějšímu zlevňování bytů podle ní povede pouze větší nabídka.

V jednotlivých případech, kdy se byty nabízejí příliš dlouho, zlevnit mohou. „Nikdo nechce na peníze čekat třeba rok,“ míní Petr Makovský.

Zdlouhavý prodej bytu může dostat do problémů například lidi, kteří se stěhují a penězi z prodeje financují nákup nové nemovitosti. Jejich ochota zlevnit v tomto případě roste. „Dalším důvodem zlevnění mohou být právě změny na trhu hypoték spojené s restrikcemi ČNB, kdy najednou majitel vidí, že zájemci vůbec nechodí,“ dodává Pavel Tomek.

Autor:

Nejčtenější

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Daruji les i s kůrovcem. Vlastníci jsou zoufalí, lesy prodávají pod cenou

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Majitelům lesů docházejí síly i finance. Někteří z nich prodávají lesy s kůrovcem za pakatel. Ti nejzoufalejší svůj les...

Temelín odpojil na dva měsíce druhý blok elektrárny, vymění část paliva

Chladící věže elektrárny jsou vidět ze vzdálenosti 40 kilometrů, pára nad nimi...

Energetici v pátek ve 21:00 odpojili od sítě druhý blok jaderné elektrárny Temelín. Začala tak plánovaná odstávka,...

Největší český chrám nákupu změní název na Westfield Chodov

Obchodní centrum Chodov

Na Centru Chodov, které je největším tuzemským nákupním komplexem, od září zasvítí nový název Westfield. Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz