Cenová mapa bytů: na Ústecku jde pod dva miliony, růst se výrazně zpomalil

  1:00aktualizováno  1:00
Ceny bytů v Česku za uplynulé čtyři roky vzrostly o 40 procent. Odborníci se shodují, že letos se tento trend zastaví. Stagnovat nebo zlevňovat by měly nemovitosti ve více než polovině krajů. Celorepublikové statistiky budou i nadále nafukovat minimálně Praha a Brno. Růst už však nebude tak markantní jako dříve.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Z trhu totiž téměř zmizeli investoři a lidé, kteří si chtějí koupit nemovitost za účelem bydlení, narážejí na tvrdou realitu. Vysoká cena v kombinaci s podmínkami hypoték je vylučuje z trhu.

Plánujete vlastní bydlení? Najděte si levnější hypotéku.

Nejdražší byty se jako obvykle prodávají v Praze, kde za běžný 65metrový byt v novostavbě zaplatili lidé v posledním čtvrtletí loňského roku v průměru 6,5 milionu korun. Obdobný byt v cihlové zástavbě stál o milion korun méně a v paneláku dokonce o dva. 

Naopak nejlevnější byty nakupovali lidé z Ústeckého kraje. Stejný byt v paneláku je vyšel šestkrát levněji než Pražany. V průměru za něj zaplatili 725 530 korun. Vyplývá to ze statistik portálu Cenovamapa.org, který analyzuje reálné prodejní ceny.

Kolik stojí byty v Česku

K celkově největšímu zdražení došlo od roku 2014 u cihlových bytů v Královéhradeckém kraji. Za čtyři roky se cena za průměrný byt téměř zdvojnásobila a místo jednoho milionu korun tamní lidé zaplatili více než dva. Podle Petra Malého z Re/Max Future je jednou z příčin obrovský pokles cen během krize, kdy se neprodávaly takřka žádné byty. 

Během ekonomického boomu pak ceny raketově vzrostly, především kvůli obrovské expanzi automobilového průmyslu ve Škodě Auto. „Práci, a tudíž i bydlení zde hledají nejen lidé z celé republiky, ale i z ciziny,“ uvedl Malý.

Nejméně rostly ceny v Karlovarském kraji

Podle oblastního manažera pro Karlovarský kraj M&M Reality Martina Bajgara ovlivňují statistiky jen těžko prodejné nemovitosti, které byly stavěny pro potřeby ruských investorů. „Odliv ruských investorů pozorujeme už několik let, předchozí silný nákup z jejich strany ale bohužel navýšil ceny bytů ve zmíněných městech tak, že už v minulosti neodpovídaly ekonomické síle obyvatel,“ vysvětlil Bajgar.

To, co můžeme vidět v posledních letech na detailních datech, která zpracováváme na portálu Cenovamapa.org, je opět velká závislost realitního trhu na jakýchkoli regulatorních zásazích a změnách pravidel ze strany státu,“ říká provozovatel portálu Milan Roček.

Bez bytu i bez peněz. Krátkodobé pronájmy nahrávají podvodníkům

Extrémní poptávku po bytech podle Martina Ročka z portálu Cenovamapa.org před třemi lety nastartovaly tři velké regulace a změny na realitním a hypotečním trhu. Jen v loňském roce vzrostly podle statistik portálu ceny přibližně o sedm procent.

Data z Evropského statistického úřadu ale naznačují, že Česko už není zemí s nejvyšším cenovým růstem nemovitostí. Průměrný cenový růst v EU byl v roce 2018 ve výši 4,2 procenta. Výrazně ho překonali ve Slovinsku (18,2 procenta) a v Lotyšsku (11,8 procenta).

I podle slov českých odborníků tuzemské cenové šílenství nebude tak dramatické. Ceny bytů letos určitě neporostou závratnou rychlostí jako v letech předchozích. Naopak ve více než polovině krajů se očekává mírné zlevňování. 

„V prvním pololetí roku 2019 se očekává celorepublikový růst ve výši 1,5 procenta. Ten je a bude do značné míry ovlivněn růstem v Praze a Brně, kde se neočekává pokles, alespoň do doby, dokud se do nabídky nedostanou rozsáhlé bytové projekty pro střední segment,“ sdělil Jaroslav Křůpala z Re/Max Delux.

Kvůli vysokým cenám bude stále těžší najít kupce nemovitosti. Zatímco v roce 2014 stačilo podle ředitele Reality.iDNES.cz Petra Makovského na prodej jedné nemovitosti v průměru 49 poptávek, dnes je to 85. Lidé o koupi vlastního bydlení pomalu ztrácejí zájem, protože na ně nedosáhnou. Týká se to hlavně nových bytů.

Poptávková horečka se zastavila

„Myslím si, že doba, kdy developer takříkajíc kopl do země a měl prodanou polovinu projektu, je pro tuto chvíli pryč a jen tak se nevrátí,“ soudí Makovský. Kromě koncových spotřebitelů totiž o byty přestali mít kvůli nejasné budoucnosti zájem také investoři. „Poptávková horečka se již zastavila. Nyní můžeme očekávat určité zvolnění počtu prodejů ve všech oblastech – jak u starších bytů nebo rodinných domů, tak u nových bytů. Pokles cen ale příliš očekávat nemůžeme,“ tvrdí Roček.

Trh s byty bude letos stagnovat, někteří developeři už snižují ceny

Zlevňovat podle něj mohou pouze paneláky a nerekonstruované byty v cihlových domech v nepříliš žádaných lokalitách. „I zde bude hrát roli poměr mezi nabídkou a poptávkou. Nižší poptávka ale nemusí nutně znamenat, že ti, kdo budou chtít prodat, musí hned zlevňovat,“ dodává Roček.

U novostaveb podle manažera společnosti Deloitte Petra Hány nemůžeme v dohledné době čekat pokles cen, protože v posledním roce rostly ceny stavebních prací a developeři nejsou schopni dojednat ceny za výstavbu na stejné úrovni jako před dvěma třemi lety.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Lidé si půjčují stále víc. Každý Čech už dluží v průměru 220 tisíc

Ilustrační snímek

Celkový objem dluhu obyvatel ČR činil ke konci prvního čtvrtletí 2,34 bilionu korun, meziročně vzrostl o 161,5 miliardy...

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

U Mototechny se tísnil dav zájemců, kteří chtěli koupit Škodu Favorit 136, nový...

Jedním z nejvýraznějších symbolů předlistopadového režimu se staly fronty. Socialistické centrální plánování v...

ČEZ se chystá dál prodávat zahraniční majetek, chce získat desítky miliard

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ obrací zájem zpět ke svému domovskému trhu, k České republice. Po prodeji majetku v Bulharsku...

Najdete na iDNES.cz