Nejbohatší české obce: Peníze přinesli movití rezidenti i skládka za humny

  20:43aktualizováno  20:43
Někteří čeští starostové mají příjemné starosti, jak naložit s utrženými penězi. Mezi obce s nejvyššími příjmy patří ty, co mají majetné rezidenty, můžou nabídnout pozemky skiareálům nebo dokáží sehnat na projekty peníze z Evropské unie.

Hamr na Jezeře má vyšší příjmy díky dotacím. | foto: ČTK

Nejvyšší příjmy na obyvatele mělo za uplynulý rok Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Pro turistickou vesnici s 56 stálými obyvateli to byl však jednorázový příjem. Obec v povodňové oblasti dostala dotaci na kanalizaci, která vesnici v malebném povodí Dyje vyšla na 38 milionů korun.

Pec pod Sněžkou masivně investovala především do rekonstrukce lanové dráhy. Hlavní zdroj příjmů tam proto v roce 2014 přitekl z dotací. Město profituje také z lukrativních pozemků, které může poskytnout k výhodnému pronájmu.

Fotogalerie

Zásadní příjmy z dotací přitékají také do rozpočtu Božího Daru na Karlovarsku. Projektů tam mají tolik, že kvůli nim zaměstnávají speciální pracovníky. „Dotace máme u nás na spoustu projektů. Desítky milionů jsme investovali do přístupové cesty na Klínovec, další peníze na opravu místní hasičárny nebo renovaci věže zdejšího kostela Svaté Anny,“ vysvětluje místostarosta Jaroslav Formáček.

Hamr na Jezeře na Českolipsku vydělává za pronájem pozemků i za daň z nemovitostí. Obec vlastní například autokemp a koupaliště u nedalekého Hamerského jezera. „Pozemky jsme odkoupili od státních organizací, nebo byly převedeny od Pozemkového fondu v rámci vydání historického majetku obce a na základě zpracovaného územního plánu,“ řekl iDNES.cz starosta Hamru Milan Dvořák.

Díky skládce lidé neplatí popelnice

Z vyšších příjmů obcí mají někde benefity i obyvatelé. Starostové nezřídka dotují školní pomůcky, letní tábory pro děti nebo dopravu do školy. Obce nešetří ani na porodném nebo pohřebném, přispívají na ekologické vytápění a nezapomínají ani na příspěvek pro seniory.

Například v Petrůvkách na Třebíčsku, kde mají nadstandardní příjmy díky skládce komunálního odpadu, lidé neplatí poplatek za popelnice. Malé Březno na Mostecku, které dostává peníze za blízkou těžbu hnědého uhlí, dává každému obyvateli příspěvek 1 500 ročně a poukázky na léky a další zboží.

Obce těží i z přítomnosti velkých firem. Do rozpočtu jde 1,5 procenta z daně z příjmu zaměstnanců a 30 procent z příjmů osob samostatně výdělečně činných. „Vyšší příjmy máme díky podnikatelům, kteří u nás sídlí,“ řekl iDNES.cz starosta Hodonic u Bechyně Josef Tomek, podle kterého k příjmům přispívá také nedaleký bývalý armádní majetek, ležící ze 70 procent na katastrálním území Hodonic.

Z provozu Casina profituje Pomezí nad Ohří v Karlovarském kraji. „Doufáme, že současný stav potrvá co nejdéle,“ říká starosta Radek Tlačil. Obci do rozpočtu totiž plyne část daně z hazardu a také poplatek za hrací automaty.

V předchozích letech bohatla i šumavská Modrava. V obci na Klatovsku měl trvalé bydliště miliardář Zdeněk Bakala, do obecní kasy proto plynuly jeho daňové odvody. Podle informací iDNES.cz šestý nejbohatší muž Česka už od roku 2011 ale v Modravě není rezidentem. Šumavské obci sice zbyly úspory, část peněz ale zmizela v nepovedené investici do německých fondů Shedlin.

Obce s nejvyššími příjmy na obyvatele za rok 2014
ObecKrajPočet obyvatelHlavní příjmy
1. Podhradí nad DyjíJihomoravský56dotace na kanalizaci
2. ModravaPlzeňský70daňové odvody miliardáře Zdeňka Bakaly a dotace
3. Boží DarKarlovarský211dotace
4. Pec pod SněžkouKrálovehradecký630dotace, poplatky z lanovky, pronájem pozemků
5. PetrůvkyVysočina95poplatek za uložení odpadu na území obce
6. Malé BřeznoÚstecký234poplatek za těžbu uhlí
7. Pomezí nad OhříKarlovarský200daně z hazardu a hracích automatů
8. Tři StudněVysočina103dotace na kanalizaci
9. Hamr na JezeřeLiberecký393pronájem pozemků, daň z nemovitosti
10. HodoniceJihočeský143daň z mezd zaměstnanců firmy sídlící v obci
Zdroj: iDNES.cz a Czech Credit Bureau
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Najdete na iDNES.cz