Lídr ODS Petr Nečas.

Lídr ODS Petr Nečas. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Nečas: Reforma důchodů by mohla začít v roce 2012

  • 90
Důchodová reforma by se mohla spustit v roce 2012, řekl lídr ODS Petr Nečas. Záležet však bude na diskusi napříč politickou scénou, která nebude snadná. Trojkoalice chce vyjednávat i s ČSSD, a ta obě varianty takzvané Bezděkovy komise odmítá. Nečas nicméně připustil, že ani jedna varianta nezůstane beze změn.

Na konkrétní dohodnuté podobě reformy bude podle Nečase záviset i možné sbližování sazeb daně z přidané hodnoty. Obecně lze podle něj říci, že podobný krok podporuje i nynější ministr financí Eduard Janota.

"To je věc, která je hodná diskuse," poznamenal Nečas. Připomněl, že v roce 2004 za vlády ČSSD bylo mnoho komodit přesunuto ze snížené pětiprocentní sazby DPH do sazby 19 procent, což tehdy znamenalo zvýšení odvodů z DPH o 40 miliard korun. "To bylo masivnější zvýšení, než jak navrhuje v jednom scénáři Bezděkova komise," podotkl místopředseda ODS.

Komisí předložené návrhy podle něj musí ještě dál rozpracovávat ministerstva financí a také práce a sociálních věcí. Návrh Bezděkovy komise podle Nečase představuje "velice dobrý výchozí materiál".

Reforma = zdražování

Nová 19procentní DPH zdraží chleba, teplo i vstupenky do kina - více zde

Pro Nečase jsou totiž přijatelné obě navržené varianty. "Já, když si mapuji politickou scénu, tak je jasné, že o podporu budeme muset usilovat. Určitě budeme vyjednávat nejen na bázi tří stran, které teď jednají o vytvoření vládní koalice. Ale budeme chtít velice intenzivně tuto věc diskutovat i s ČSSD," zdůraznil lídr ODS. Výsledná verze důchodové reformy proto podle něj nebude doslovným "přepisem" jedné ze dvou variant Bezděkovy komise.

"Budeme určitě jednat a budeme vedeni maximální snahou se dohodnout a najít širší politickou shodu nad důchodovou reformou," dodal lídr ODS. Připomněl případ Slovenska, kde se podle něj "úplně zbytečně" z důchodové reformy stalo politické téma a předmět politického střetu.

Bezděkova komise tuto středu představila dvě varianty důchodové reformy. V obou z nich navrhla snižování pojistného z 28 procent hrubé mzdy na 23 procent. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb.

V první variantě by člověk musel odvádět z 23 procent tři procentní body na individuální penzijní účet. Ve druhé variantě by všech 23 procent odváděl do státního pilíře, ze svého by si ovšem mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Pokud by tak učinil, stát by mu přispěl stejnou částkou. Individuální penzijní účty by v obou variantách investičně spravovaly nestátní penzijní fondy. (více čtěte zde)

Kromě toho navrhla komise také úpravy současného penzijního systému, kam patří další prodlužování věku pro odchod do důchodu, zrušení vdovských a vdoveckých důchodů, přísnější podmínky pro přidělování invalidních důchodů či návrh na vytvoření společného základu pro odvody na sociální pojištění manželů. Oba by potom dostávali stejný důchod.

Obě varianty odmítá ČSSD i lidovci

Návrh získal podporu mezi vyjednávači ODS, Věcí veřejných a TOP 09, pracujícími na přípravě společného programového prohlášení budoucí vlády.

Proti jsou ovšem KSČM i sociální demokracie. ČSSD vyjádřila výhrady především proti vyvedení části peněz z prvního, "státního" pilíře důchodového systému do soukromých fondů. Odmítá rovněž jednotnou sazbu DPH.

Výhrady vyjádřila i KDU-ČSL, která sice není v Poslanecké sněmovně, ale má zastoupení v Senátu. "Všechna navrhovaná opatření povedou podle názoru KDU-ČSL jenom k prohloubení nerovnosti mezi bezdětnými občany a rodinami s dětmi," komentovala návrhy první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová pověřená vedením strany.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se podle vyjádření na svých webových stránkách přiklonila ke druhé variantě, kterou v rámci komise prosazoval její expert Vít Samek. Také by dala přednost před zrušením snížené sazby DPH progresivní dani z příjmů.

,