"V tuto chvíli je to ta nejpravděpodobnější varianta," vyjádřil se Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce, jaký z návrhů na zvýšení DPH má největší šanci. Směřuje k tomu vývoj jednání, která ještě nejsou uzavřená, dodal premiér. S jednotnou dvacetiprocentní sazbou nesouhlasily Věci veřejné.
"Časově podmíněné zvýšení DPH o jedno procento u obou sazeb považuji za sociálně nejprůchodnější, vytvářející nejmenší tlak na inflaci, a jsem přesvědčený, že musíme jít cestou jak úspor na výdajové straně, tak navýšení příjmů, ale cestou nepřímých daní," řekl předseda ODS.
Předseda vlády ale podotkl, že jednání ještě neskončila. Mezi možnými variantami premiér dříve uvedl také zavedení jednotné sazby DPH na 19 nebo 20 procentech, s možnou výjimkou na knihy a léky ve výši 14 procent.
"Je nepřijatelné, aby se zvyšovala DPH na potraviny a léky. Chceme jít cestou daňové progrese a zvýšení firemních daní," oponoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. S tím pravice zásadně nesouhlasí, protože by to podrylo už tak slabý ekonomický růst.
"Nebudeme podporovat ani jednu z variant," dodal Sobotka. Podle něj navíc vláda nedodrží loňský slib ministra práce Jaromíra Drábka, že se v příštích letech valorizují důchody v průměru o 360 korun.
Nečas sdělil, že vláda má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Důchody zmrazit nechce. O vzorci pro valorizaci koalice jedná. "Ten konkrétní vzoreček bude teprve dohodnut. Máme zhruba šest variant, o kterých uvažujeme," řekl premiér. Rozhodně by to ale znamenalo nižší růst důchodů než v minulých letech. To se nelíbí ČSSD a odborům.
To řekl Lenin, vmetl Nečas Sobotkovi
Nečas v televizi také uvedl, že dál počítá s přistoupením k euru, k jehož přijetí jsme se zavázali při vstupu do EU. Česko nebude usilovat o získání výjimky, jak by si přál prezident Václav Klaus. "Prezident se obrátil na vládu s výzvou, aby dojednala výjimku z přistoupení k euru před rokem, já tento názor nesdílím, v tomto s panem prezidentem nesouhlasím, nevidím jeden jediný důvod, proč by to vláda ČR měla dělat," uvedl Nečas.
I když se ČSSD s ODS vzácně shodly na tom, že je třeba do české ústavy zanést dluhovou brzdu, lídři obou stran se vzájemně pošťuchovali kvůli zamítavému českému postoji k fiskální smlouvě Evropské unie. Tu odmítla podepsat jen ČR a Velká Británie (čtěte Česko se nepřidá k rozpočtové unii).
"Já se trochu bojím, že hrajeme Británii něco jako užitečného idiota," bál se Sobotka, že Británie má zcela jiné zájmy. "To je výrazivo, které používal Vladimír Iljič Lenin, takže když se k němu hlásí pan předseda..." začal Nečas, ale Sobotka ho pohotově přerušil s dodatkem, že se hlásí jen k výrazivu a ne k Leninovi. "Ano, tak to jsem rád, že jste alespoň tady zajistil jistou zdrženlivost," poškádlil ho lídr pravice.
O něco později Sobotka Nečasovi vytkl, že iniciativa ODS při zavádění dluhové brzdy do ústavy není zase tak odvážná, protože se strop pro maximální zadlužení (zřejmě okolo 45 procent HDP) bude týkat až nové vlády. "Já mám ambici se zavázat i pro příští volební období," vrátil mu s úsměvem Nečas.