Potraviny zdraží o procento, pleny víc. DPH vzroste na 15 a 21 procent

  16:29aktualizováno  18:29
Vyšší daň z přidané hodnoty zdraží v příštím roce prakticky vše. Sazby DPH se na návrh vlády nejspíš zvýší na 15 a 21 procent. Cena potravin, které jsou v nižší sazbě, tak poskočí méně než podle původního návrhu ministra financí Miroslava Kalouska, který chtěl DPH sjednotit. Pleny naopak zdraží víc, nebudou už totiž daňově zvýhodněny.

Premiér Petr Nečas oznámil, že ministři se začínají přiklánět k variantě, že obě sazby DPH vzrostou příští rok o jedno procento - na 15 a 21 procent. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To, že se koalice přiblížila dohodě o dvou sazbách daně, oznámil po poradě ekonomických ministrů premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Krystalizuje tato nejpravděpodobnější varianta," řekl Nečas. Ministři podle něj však nepočítají s přeřazením položek ze zvýhodněné sazby do základní.

"S výjimkou těch, kde je proti nám z hlediska legislativy Evropské unie  vedeno řízení, a to jsou dětské pleny a zdravotní pomůcky," uvedl premiér. Znamená to, že právě pleny a zdravotní pomůcky podraží v příštím roce nejvíc.

Letos jsou sazby DPH 14 a 20 procent. Ministr Kalousek přinesl vládě návrh na sjednocení daně, což podporoval i premiér, ale Věci veřejné trvají na zachování dvou sazeb s tím, že potraviny by zůstaly v té nižší.

Pro příští rok chce vláda najít úspory ve výši 42,4 miliardy korun a pro rok 2014 ještě vyšší, 84,4 miliardy korun. Bez toho by nemohla snižovat schodek státního rozpočtu, jak si sama naplánovala. Tedy aby příští rok nepřesáhl 100 a o rok později 70 miliard korun.

To není podle Nečase ani Kalouska možné, pokud by se nezvýšily příjmy z výběru daně z přidané hodnoty a nezpřísnila pravidla pro zvyšování důchodů. "Bez těchto dvou robustních opatření se neobejdeme," zdůraznil už dříve Nečas. (více zde) Po páteční poradě ekonomických ministrů svá slova prakticky zopakoval.

Poslední z velkých opatření se podle něj týká redukce státní správy a rušení nebo slučování úřadů. To se ale projeví až v úsporách až v roce 2014.

Kalousek: Důchody zvyšovat jen o to, co se navíc vybere na pojištění

Ministři se už také podle Nečase začínají přiklánět k jedné variantě valorizace důchodů. Nečas o ní nechtěl mluvit, dokud nebude dohoda ve vládní koalici definitivní. Kalousek původně navrhl "zmrazení" důchodů, tedy že by se v příštím roce nezvyšovaly vůbec, ale proti tomu se postavily nejen Věci veřejné,  nepodpořil to ani ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Konkrétnější byl Kalousek. "Umím si představit, že se důchody valorizují pouze o to, o co více se vybere na sociálním pojištění, takže se nezvýší deficit na důchodovém účtu," prohlásil ministr financí a první místopředseda TOP 09. "Od samého začátku jednání o úsporách máme já i premiér v základních věcech, tedy v otázce DPH i důchodů totožná stanoviska," řekl iDNES.cz Kalousek po poradě ekonomických ministrů.

Zdrženlivější jsou při jednání Věci veřejné. "Jde o to nastavit ty kroky tak, aby to nebylo ze sociálního hlediska špatně," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z VV. Právě jeho strana vymyslela pro jednání v koalici různé originální nápady, kde by se daly sehnat peníze - například legalizací a zdaněním prostituce, daňovou amnestií nebo zdaněním výher z hazardních her.

Ale Nečas v pátek rezolutně prohlásil, že není možné částku, kterou je třeba uspořit, slepovat jako "vlaštovčí hnízdo" po drobných. Základem je podle něj dohoda na na nižším růstu důchodů a na zvýšení DPH.

Mezi úspornými opatřeními, která chystá vládní koalice, je třeba i zavedení druhé sazby daně z příjmů fyzických osob pro lidi, kteří měsíčně vydělají více, než je strop odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Z příjmů přibližně nad sto tisíc měsíčně by se tak napřesrok platila daň z příjmu 31 procent a v roce 2014 ještě o něco více - 32 procent. Daň z příjmu fyzických osob má podle Kalouska stoupnout všem - z 15 na 16 procent ze superhrubé mzdy.

S vyššími daněmi pro firmy zatím koalice nepočítá, Věci veřejné to sice navrhly, ale jak ODS, tak TOP 09 jsou proti.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Firma Rohlík.cz už nebude prodávat chléb od Penamu, vadí jí sporná dotace

V Rosicích otevřeli obří pekárnu Penamu, která je podle jeho vedení...

Internetový prodejce potravin Rohlík.cz už nebude nabízet toastový chléb od společnosti Penam z Agrofertu. Důvodem je...

Pražskou Fantovu budovu v létě zahalí lešení. Opravy potrvají 2,5 roku

Na secesní budově Fantova domu pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce...

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady...

PŘEHLEDNĚ: Rodiče, počítejte, jak vyčerpat celých 80 tisíc korun

tatínek a syn

Vláda rozhodla o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Týkat se to bude všech, kteří budou...

Najdete na iDNES.cz