Potraviny zdraží o procento, pleny víc. DPH vzroste na 15 a 21 procent

  16:29aktualizováno  18:29
Vyšší daň z přidané hodnoty zdraží v příštím roce prakticky vše. Sazby DPH se na návrh vlády nejspíš zvýší na 15 a 21 procent. Cena potravin, které jsou v nižší sazbě, tak poskočí méně než podle původního návrhu ministra financí Miroslava Kalouska, který chtěl DPH sjednotit. Pleny naopak zdraží víc, nebudou už totiž daňově zvýhodněny.

Premiér Petr Nečas oznámil, že ministři se začínají přiklánět k variantě, že obě sazby DPH vzrostou příští rok o jedno procento - na 15 a 21 procent. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To, že se koalice přiblížila dohodě o dvou sazbách daně, oznámil po poradě ekonomických ministrů premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Krystalizuje tato nejpravděpodobnější varianta," řekl Nečas. Ministři podle něj však nepočítají s přeřazením položek ze zvýhodněné sazby do základní.

"S výjimkou těch, kde je proti nám z hlediska legislativy Evropské unie  vedeno řízení, a to jsou dětské pleny a zdravotní pomůcky," uvedl premiér. Znamená to, že právě pleny a zdravotní pomůcky podraží v příštím roce nejvíc.

Letos jsou sazby DPH 14 a 20 procent. Ministr Kalousek přinesl vládě návrh na sjednocení daně, což podporoval i premiér, ale Věci veřejné trvají na zachování dvou sazeb s tím, že potraviny by zůstaly v té nižší.

Pro příští rok chce vláda najít úspory ve výši 42,4 miliardy korun a pro rok 2014 ještě vyšší, 84,4 miliardy korun. Bez toho by nemohla snižovat schodek státního rozpočtu, jak si sama naplánovala. Tedy aby příští rok nepřesáhl 100 a o rok později 70 miliard korun.

To není podle Nečase ani Kalouska možné, pokud by se nezvýšily příjmy z výběru daně z přidané hodnoty a nezpřísnila pravidla pro zvyšování důchodů. "Bez těchto dvou robustních opatření se neobejdeme," zdůraznil už dříve Nečas. (více zde) Po páteční poradě ekonomických ministrů svá slova prakticky zopakoval.

Poslední z velkých opatření se podle něj týká redukce státní správy a rušení nebo slučování úřadů. To se ale projeví až v úsporách až v roce 2014.

Kalousek: Důchody zvyšovat jen o to, co se navíc vybere na pojištění

Ministři se už také podle Nečase začínají přiklánět k jedné variantě valorizace důchodů. Nečas o ní nechtěl mluvit, dokud nebude dohoda ve vládní koalici definitivní. Kalousek původně navrhl "zmrazení" důchodů, tedy že by se v příštím roce nezvyšovaly vůbec, ale proti tomu se postavily nejen Věci veřejné,  nepodpořil to ani ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Konkrétnější byl Kalousek. "Umím si představit, že se důchody valorizují pouze o to, o co více se vybere na sociálním pojištění, takže se nezvýší deficit na důchodovém účtu," prohlásil ministr financí a první místopředseda TOP 09. "Od samého začátku jednání o úsporách máme já i premiér v základních věcech, tedy v otázce DPH i důchodů totožná stanoviska," řekl iDNES.cz Kalousek po poradě ekonomických ministrů.

Zdrženlivější jsou při jednání Věci veřejné. "Jde o to nastavit ty kroky tak, aby to nebylo ze sociálního hlediska špatně," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z VV. Právě jeho strana vymyslela pro jednání v koalici různé originální nápady, kde by se daly sehnat peníze - například legalizací a zdaněním prostituce, daňovou amnestií nebo zdaněním výher z hazardních her.

Ale Nečas v pátek rezolutně prohlásil, že není možné částku, kterou je třeba uspořit, slepovat jako "vlaštovčí hnízdo" po drobných. Základem je podle něj dohoda na na nižším růstu důchodů a na zvýšení DPH.

Mezi úspornými opatřeními, která chystá vládní koalice, je třeba i zavedení druhé sazby daně z příjmů fyzických osob pro lidi, kteří měsíčně vydělají více, než je strop odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Z příjmů přibližně nad sto tisíc měsíčně by se tak napřesrok platila daň z příjmu 31 procent a v roce 2014 ještě o něco více - 32 procent. Daň z příjmu fyzických osob má podle Kalouska stoupnout všem - z 15 na 16 procent ze superhrubé mzdy.

S vyššími daněmi pro firmy zatím koalice nepočítá, Věci veřejné to sice navrhly, ale jak ODS, tak TOP 09 jsou proti.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Odborář Středula jde proti zaměstnancům

PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout...

Bitva o stravenky a novou podobu zaměstnaneckých obědů se přiostřuje. Autorka navržené změny, ministryně financí Alena...

KOMENTÁŘ: Systém stravenek funguje, není důvod ho měnit

Ilustrační snímek

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenomže proč?...

Boj proti kůrovci. Lesy ČR zvýší výsadbu na 55 milionů stromků

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Státní podnik Lesy České republiky letos hodlá zvýšit počet vysázených stromků při zalesňování o pětinu na nejméně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz