Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

  1:00aktualizováno  1:00
Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v pražských ulicích Na Příkopě nebo Pařížská. První zmíněná se dokonce loni zařadila mezi dvacítku nejdražších nákupních ulic na světě. Svou obdobu „Příkopů“ však má i řada jiných měst.

Ulice Na Příkopě. | foto: Tadeáš Havlík

Obchodníci, kteří by si v ulici Na Příkopě chtěli otevřít prodejnu, musejí počítat s měsíčním nájmem téměř 6 000 korun za metr čtvereční. Oblast je atraktivní zejména kvůli strategické poloze v centru – denně jí projdou tisíce turistů.

Fotogalerie

„Zóna Na Příkopě – Václavské náměstí je nejfrekventovanější místo v Praze,“ potvrzuje Tomáš Beránek, specialista na maloobchod ze společnosti CBRE. Luxusní módní značky, které chtějí mít zastoupení v ČR, skončí ve většině případů právě v Praze, charakteristické kromě zájmu turistů také vysokou kupní silou obyvatel. 

Mohou však zamířit i do Českého Krumlova, který cestovatele láká na historické centrum zapsané v seznamu UNESCO. „Množství turistů, kteří tam jezdí, v sobě rozhodně skrývá potenciál pro prémiovější a dražší značky,“ tvrdí Jan Voslář z oddělení pronájmu maloobchodních prostor společnosti Cushman & Wakefield.

V minulosti mířily i do Karlových Varů. „V jednu chvíli se tento trh částečně rozvinul i ve Varech. A to díky poměrně velké komunitě lidí z bývalého Sovětského svazu,“ vysvětluje Voslář.

Stěhování do nákupních center

Významné nákupní ulice mají i další města a ceny nájmu obchodních prostorů se v nich pohybují na mnohem nižší úrovni než v Praze. Typickým příkladem je Brno, jemuž nahrává rozlehlá pěší zóna v centru. „V posledních letech se zde podařilo vybudovat řadu velkých obchodů hlavních hráčů jako H&M, Reserved či Zara a centrum města díky tomu dokáže konkurovat nákupním centrům,“ popisuje Voslář.

V oblastech mimo hlavní město se totiž zejména prodej módy koncentruje v obchodních centrech. „Přestěhovala se sem většina značek, protože chtějí být blízko své konkurence,“ uvádí Tomáš Soukup, vedoucí retailového oddělení společnosti JLL.

Stovka nákupních center Čechům nestačí. V příštích letech přibudou další

I z tohoto důvodu například na Vysočině významnější nákupní ulice nejsou. Podobná situace je v Libereckém kraji, kde se obchody přestěhovaly do nákupních center v Liberci či Jablonci nad Nisou.

Některé typy prodejen však podobné stěhování nejspíš nečeká. „To, co na ulicích funguje a vždycky bude fungovat, jsou provozy jako banky, drogerie, potraviny nebo mobilní operátoři,“ míní Voslář.

Ve městech pak obecně platí, že čím blíž je provozovna centru, tím vyšší nájem musí obchodník platit. Například v Plzni se to týká oblasti u tamního náměstí Republiky. „Nejdražší nájmy jsou v Plzni kolem něj, v horní části Americké třídy a v nedalekém obchodním domě Plaza,“ uvedl Pavel Šmíd z realitní kanceláře Parva a zástupce Realitní komory pro Plzeň-město.

Kvůli vyšším nájmům se v exponovaných místech v centru města často mění nájemci i druhy provozoven. Kvůli vysokému nájmu odešly právě z horní části Americké třídy do levnějších prostor dvě banky, které tam ještě donedávna sídlily.

Nákupním ulicím pomáhají i e-shopy

V Ústí nad Labem lze za obdobu pražské Pařížské označit tamní Mírové náměstí a přilehlou Dlouhou ulici. V nedalekých Teplicích je to Krupská ulice, byť nájmy jsou zde řádově nižší než v metropoli, za metr čtvereční se platí zhruba 360 korun měsíčně. 

Praha má jednu z nejdražších ulic světa, Na Příkopě je v první dvacítce

Ještě nižší jsou například ve Zlíně, kde se na tamní „prémiové“ třídě Tomáše Bati platí za metr 200 až 330 korun měsíčně. A na hlavní jihlavské nákupní ulici, kterou je Benešova v centru města, začíná nájem komerčních prostorů na 170 korunách za měsíc.

Nákupním ulicím v posledních letech paradoxně pomohla i rostoucí obliba nakupování na internetu. „I pro značky, které výrazně posilují online, je důležité mít vlajkovou prodejnu, která vytváří image této značky. Proto poptávka po nejlepších obchodních ulicích neklesá,“ tvrdí Tomáš Beránek.

Zejména v Praze tak budou nájmy obchodů v populárních lokalitách dál růst a přibližovat se v tomto ohledu světovým metropolím. Dle žebříčku společnosti Cushman & Wakefield byla loni nejdražší nákupní ulicí hongkongská Causeway Bay s měsíčním nájmem v přepočtu 55 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejdražší nákupní ulice českých měst

(měsíční nájem jednoho m2)

Praha

Pařížská – až 5 900 Kč

Na Příkopě – až 5 900 Kč

Václavské náměstí – až 5 100 Kč

Náměstí Republiky – až 4 100 Kč

Celetná – až 3 800 Kč

28. října – až 3 300 Kč

Národní třída – až 3 000 Kč

Vodičkova – až 2 500 Kč

Těmito ulicemi prochází nejvíc turistů, což je hlavním důvodem vysokého zájmu obchodníků.


Brno

Česká – až 1 800 Kč

Náměstí Svobody – až 1 800 Kč

Společně s navazujícími ulicemi Joštova a Masarykova tvoří hlavní nákupní třídu městské části Brno-střed. Atraktivitě lokality přispívá i rozlehlá pěší zóna.


Český Krumlov

Náměstí Svornosti – až 1 000 Kč

Nachází se uprostřed historického centra města, které je součástí seznamu UNESCO.

Historické centrum Českého Krumlova je známé křivolakými uličkami. Na snímku je...

Plzeň

Americká třída – kolem 700 Kč

Zbrojnická – kolem 580 Kč

Nejdražší obchodní prostory se nacházejí v rámci širšího centra města. Mezi prémiové lokality patří i ulice Pražská nebo Bedřicha Smetany.


Pardubice

Třída Míru – 360–520 Kč

Ulice protíná městskou část Zelené Předměstí, jihozápadně od historického centra. Volné obchodní plochy je zde momentálně minimum.


České Budějovice

Náměstí Přemysla Otakara II. – 300–400 Kč

Veřejné prostranství v historickém středu města je pro obchodníky nejatraktivnější. K prémiovým lokalitám patří i přilehlé ulice Hroznová a Krajinská.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz