Stovka nákupních center Čechům nestačí. V příštích letech přibudou další

  5:00aktualizováno  5:00
Na internetu lidé nakupují stále častěji, na klasická nákupní centra však zatím ani zdaleka nezanevřeli. Řada investorů má proto pocit, že těchto center v Česku ještě není dost. Prodejní plocha se v nich v příštích čtyřech letech rozroste o více než 260 tisíc čtverečních metrů. Část z ­toho jsou nové projekty a část vznikne díky rozšiřování stávajících.
Obchodní centrum Futurum v Hradci Králové.

Obchodní centrum Futurum v Hradci Králové. | foto: Martin HorkýMF DNES

Jenom letos by mělo přibýt 29 tisíc metrů čtverečních nových obchodů, spočítala poradenská společnost Cushman & Wakefield. Z poloviny se na tom podepíše nové pražské Obchodní centrum Letná, které by mělo otevřít koncem letošního roku. Zbytek bude součástí brněnského Avion Shopping Parku, který v tuzemsku patří k nejstarším centrům a rozroste se o 14 tisíc metrů čtverečních.

Největší přírůstek se pak očekává na závěr nadcházející čtyřletky. Pokud výstavba bude probíhat podle plánu, tak se v roce 2023 otevřou dvě centra v Plzni a ve Zlíně s celkovou prodejní plochou dosahující téměř 100 tisíc čtverečních metrů.

Květinové zahrady, stromy a potoky. Dubaj chystá „živé“ nákupní centrum

„Zlepšení ekonomické situace v ­regionu vede ke zvyšování maloobchodních tržeb. To přitahuje zájem zahraničních obchodníků a výstavbu maloobchodních nemovitostí nejenom v Česku, ale i v Polsku či na Slovensku,“ vysvětluje Marjan Gigov z poradenské společnosti Colliers International.

Země střední a­ východní Evropy tak jdou proti trendu jejich západních sousedů, kde jsou nákupní centra na ústupu. „V příštích několika letech bude značný rozdíl ve výstavbě nových center mezi Západem a Východem. V západní Evropě se očekává pokles, kdežto v regionu CEE nárůst,“ dodává Gigov.

Jednou z příčin klesající popularity nákupních center ve Velké Británii a dalších zemích je vzestup nakupování na internetu. V tuzemsku se ale oblíbenost e-shopů s klasickými kamennými prodejnami nevylučuje. „Elektronická komerce se přirozeně zapojila do rozvoje maloobchodu v Česku. Všichni vědí, že ji potřebují – klasický obchodník bez online platformy jako by dnes neexistoval. Online prodejce ale chce zase mít showroom, aby měl kontakt se zákazníkem. A obchodní centra uvítají výdejny v podobě boxu či přímo obchodních jednotek, aby tak nabídla další servis svým zákazníkům,“ popisuje Tomáš Soukup, vedoucí retailového oddělení poradenské společnosti JLL.

Podle mnoha odborníků však je už trh s nákupními centry v Česku nasycený. V celé zemi jich je nyní zhruba stovka, značná část z nich přitom vznikla mezi lety 2000 až 2009.

„Boom výstavby velkých nákupních center skončil zhruba v­ roce 2009 s globální ekonomickou krizí,“ tvrdí Josef Kunc, regionalista z ­Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Burgery a káva už nestačí. Obchodní centra investují do modernizace

Místo výstavby jsou podle něj aktuálním trendem spíše rekonstrukce stávajících objektů. Od roku 2010 prošlo podle Kunce modernizací zhruba 20 center. Rozsáhlou revitalizací v současnosti procházejí například pražské Arkády Pankrác.

Jídlo láká

„Zásadní změny jsou důsledkem toho, že za deset let se maloobchod hodně změnil. Jednotlivé značky mají mnohdy zcela jiné požadavky, než když jsme začínali,“ říká ředitelka pankráckého centra Denisa Gálová.

Potřebě modernizovat nahrává i ­zmíněná nasycenost trhu v Česku. Existující nákupní centra musí zejména ve velkých městech mezi sebou o zákazníky soupeřit. Často tak činí vylepšováním takzvaných food courtů, tedy prostorů, v nichž se soustředí restaurace.

Velký nákupní bratr. Kamery v obchodech poznají váš věk i náladu

„Z výzkumů problematiky nákupních center vyplývá, že více než třicet procent nakupujících si k návštěvě vybere centrum s nejatraktivnější nabídkou jídla,“ uvádí Marjan Gigov.

Kromě gastronomie bojují centra o klienty i pomocí moderních technologií. „Vyvíjejí vlastní mobilní aplikace, aby zákazníkům nakupování zpříjemnila či personifikovala. Na oplátku od něj získávají data o ­jeho nákupních zvyklostech, což mohou využít jako výhodu v konkurenčním boji,“ popisuje Tomáš Soukup.

Nejrušněji je v nákupních centrech v období kolem Vánoc:

Autor:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Další z rubriky

Rekordní červenec. Českým pivovarům se daří, byly pro ně ideální teploty

Točení piva.

České pivovary mají důvod k oslavě. V letošním červenci totiž překonaly rekordní výstav. Vyrobily o více než 33...

Ministr Toman slíbil 1,6 miliardy na zlepšení chovu hospodářských zvířat

Krávy ve Školním zemědělském podniku Mendelovy univerzity v Žabčicích

Ministerstvo zemědělství letos přerozdělí na zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat 1,6 miliardy korun,...

Šikovu reformu československého hospodářství zmařila sovětská okupace

Ředitel Ekonomického ústavu ČSAV Ota Šik na XIII. sjezdu KSČ v roce 1966. Za...

Přesně před 100 lety se narodil český ekonom a politik Ota Šik, který se v 60. letech minulého století pokusil o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz