Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Multiservis přestává půjčovat v obchodech, stahuje splátkový prodej

  • 125
Značka Multiservis se definitivně stahuje z obchodů v Česku. Společnost GE Money, která nákup na splátky pod proslulou značkou nabízí, rozeslala na konci února nasmlouvaným obchodníkům vlnu výpovědí.

Z kolika obchodů se Multiservis se splátkovým prodejem stahuje, není jasné, firma tvrdí, že pouze síť svých obchodníků "optimalizuje".

MF DNES namátkově obvolala asi dvacítku prodejců, kteří splátkový prodej od GE Money dosud nabízeli. Bez výjimky potvrdili, že buď už výpověď dostali, nebo nyní běží její lhůta. "Výpověď nám dali minulý týden s tím, že se splátkovým prodejem končí," uvedl například Libor Jařab z internetového obchodu nejceny.cz.

Z některých velkých řetězců už Multiservis zmizel v průběhu loňského roku nebo na začátku letoška. Naposledy se rozešel s nábytkářským řetězcem Sconto. "Vztah končí, výpověď byla vzájemná," konstatoval jednatel řetězce Petr Tomáš. Podmínky, které GE Money nabídla, podle něj nebyly nadále zajímavé.

Multiservis zůstává u řetězce IKEA. Alespoň prozatím. "V tuto chvíli mohu říct jen to, že náš vztah pokračuje," uvedla mluvčí švédského nábytkářského gigantu Jindřiška Válová. Firma vypisuje tendr na poskytovatele splátkového prodeje každé dva roky a toto období právě dobíhá. Multiservis tak bude muset svoji pozici obhajovat ještě letos.

GE Money výpovědi zdůvodňuje větším rizikem

Podle mluvčí GE Money Markéty Dvořáčkové se firma z trhu se splátkovým prodejem nestahuje, pouze se snaží "dohodnout na podmínkách spolupráce, které budou oboustranně výhodné".

Od malých obchodníků se však firma začala stahovat téměř bez výjimky. V dopisu, který má MF DNES k dispozici, zdůvodňuje rušení splátkového prodeje "pokračující situací na trhu se spotřebitelskými úvěry a zejména vývojem rizik".

Podle údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni Multiservis, který kromě splátkového prodeje nabízí hotovostní půjčky a kreditní karty, půjčil o čtyřicet procent méně peněz než v roce 2008 a v žebříčku největších nebankovních úvěrových firem se propadl ze druhého na třetí místo.

První v žebříčku – Cetelem – ztratil necelých třicet procent, nejlépe z první trojice si vedl Home Credit, kterému dvacetiprocentní ztráta stačila na předběhnutí Multiservisu, od kterého přebral část zákazníků. GE Money se chce podle Dvořáčkové nyní zaměřit na kreditní karty. "Na rozdíl od splátkového prodeje je to rostoucí segment a hraje v naší strategii velkou roli," řekl.

Kreditní karty loni podle statistiky ČLFA skutečně zvyšovaly svůj podíl na trhu spotřebitelských úvěrů na úkor splátkového prodeje, ale není jasné, nakolik je to způsobené právě změnou strategie GE Money.

Odchod ohlásil Santander

Například Cetelem splátkový prodej dál podporuje. "Nezaznamenali jsme žádné významné poklesy v objemu poskytnutých úvěrů. Splátkový prodej se nám jeví jako stabilní produkt," řekl mluvčí Cetelem Martin Malý.

Největší úvěrové firmy nyní začínají z odchodu Multiservisu těžit. Home Credit například převzal po svém konkurentovi částečně prodejce zahradní techniky Mountfield nebo nábytkářský diskont MöbelX. Jeden ze dvou největších hráčů zřejmě přebere i Sconto nábytek.

Z úvěrového byznysu se navíc letos začala stahovat i česká odnož španělského gigantu Santander. Zdůvodňuje to hospodářskou krizí. Podle prohlášení zveřejněného na webových stránkách je cílem firmy "snížit celkovou expozici v České republice".