Diskuze

Mladí se řemeslu vyučí, ale neživí se jím. Výběru často litují už na škole

Poptávka po řemeslnících je v Česku vysoká. Výjimkou nebývají dlouhé čekací lhůty nebo vyšší ceny. I přesto část absolventů středních odborných škol po dostudování v oboru nezůstává. Praxe bývá taková, že po dokončení střední školy sice v oboru začnou pracovat, ale do pár let ho opustí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JA

Nabidka, poptavka. Neni dulezite, co umis, ale jak to umis prodat.

0 0
možnosti
Foto

J17a53n 23N19o93v61á95k

3. 4. 2024 0:14

Přesně, proto je socialistické státní školství blbost. Má být soukromé.

0 1
možnosti
MR

Od kdy se vyucni list ziskava na stredni skole? Jen se ptam, protoze na stredni, pokud vim, delate maturitni zkousku..

0 0
možnosti
Foto

Na odborné střední škole můžete získat výuční list ještě předtím, než dojdete k maturitě.

0 0
možnosti
MK

Prvním problém je zažitá představa že řemeslná, fyzická práce je něco podřadného, uč se ať máš maturitu nebo půjdeš ,,k lopatě"

Druhá věc je současné učňovské školství, absolventi mají sice teoretické znalosti ale nulovou praxi. Pamatuju že dřív měli jeden týden školu a druhou praxi pod vedením učňovského mistra takže s výučním listem mohli samostatně pracovat. Představa že naše stavebnictví zachrání Ukrajinci je docela zcestná.

1 1
možnosti
Foto

Nevím, s jakou školou máte zkušenosti vy, ale můj syn má na střední odborné škole vždy čtyři dny teoretické výuky (odhadem 2/3 ČJ, AJ, M, F apod., 1/3 odborné předměty), a pak celý pátek praxi v dílnách.

0 0
možnosti
HN

Přítel pracoval ve firmě jako elektrikář/instalatér, byť také původně studoval něco jiného a odešel po 4 letech, kdy měl odpracováno i 260 hodin za měsíc (daleké dojezdy), plat půl na ruku, půl na papír a ještě nic moc, ale nejhorší podle nej bylo na stavbách to chování k němu a organizace práce, kdy si museli kolikrát i sami vykopat či jinak připravit to, co tam připraveno byt mělo. Říkal ze k nim nastoupilo vždy hodně lidí, ale do týdne všichni skončili a šli radši do fabriky. On sám tam byl ve svých 28 nejmladší, všichni ostatní 40+

5 0
možnosti
JK

J45a17n 65K27o57t34a87l55a

1. 4. 2024 13:00

Je to jak píšete..

Starší zvyklí dělat spoustu nad rámec svého platu kvůli obávám o místo, stanovili co je "normální" a nově příchozí se nestačili divit s názorem proč by to měli dělat.

Zažil jsem obdobnou věc.

Bohužel klasika u nás

2 0
možnosti
LS

Chudáci, aby z toho náhodou neměli deprese a úzkosti

0 6
možnosti

Nemají. Jenom na vás ***** jak na placatej kámen.

5 1
možnosti
JK

J45a15n 24K79o70t64a33l65a

1. 4. 2024 9:25

Za volantem bude mít po celý život prakticky stejné finanční ohodnocení, zatímco s přibývající řemeslnou praxí bude jeho finanční ohodnocení stále stoupat,“ upozorňuje.

Nesmysl.

Za volantem se podívá i do světa a zjistí jak se tu vlastně máme "dobře"

99% zaměstnavatelů nabízí to co druhý třetí čtvrtý v okolí a vesměs něco malinko nad zaručenou mzdu v oboru. Často se stává že na úměrné platy roku 24' se zaměstnanec dostane jen s desítkami hodin přesčasů.

Pamatuji si jak při kalkulaci odpracovaných přesčasovych hodin sem byl daleko přes 300h za rok s průměrnou mzdou 30k.. Být řemeslník na HPP.. to nemá z morálního hlediska žádnou cenu.

Nevím kdo tyhle aprilové články stále vymýšlí i v jiné dny než 1.4

1 1
možnosti
TT

Řemeslník si může vydělat slušné peníze.

Ale ne jako zaměstnanec velké stavební firmy, ale na IČO.

9 0
možnosti
SK

Můj syn je elektrikář. Sám jsem dělal cely život sadovnika a rekultivoval jsem krajinu pp těžbě hnědého uhlí, upravoval parky apod. Můj syn jevil už na ZS zájem o manuální práci a známky měl velmi slušně až na jednu trojku z Matiky na konci osmé třídy. Problém byla šikana na učilišti. Syna jsem dal do jineho města protože učiliště dneska to jsou z většiny žáci kteří na ZS propadala měli čtyřky a kazenske tresty. Školství zdegenerovalo do té míry ze na gympl berou trojkare i dneska jelikož gympl je v každém městě. Beru své okolí. Gympl je v Mostě, Litvínově, Teplicích, dokonce v Duchcove a Bohosudove, středních skol plno a ještě více soukromých. Jenom u nás v Mostě máme 4 soukromé střední školy. Dostane se úplně každy. Žádná konkurence neexistuje a na učiliště jsou opravdu jenom ti hodně hodně špatní z většiny. Je to degenerace. Jsem boomer ročník 46 a z naši třídy 40 žáků pouze dva sli na gymnázium a to byli premianti. Kdo měl byt jedinou trojku tak šel na učiliště. Další věci j ze práce rukami smrdí ale ono se bez řemeslníků společnost neobejde. Mluví se ze AI nahradí dost pozic ale řemesla nikoliv. Elektrikář je budoucnost vzhledem k boomu FVE. Je ale potřeba jako můj syn dělat na sebe OSVC protože i dneska jsou inzeráty kde hledají elektrikare za 30 tisíc hrubého. Můj syn začínal u jednoho jako zaměstnanec a rychle odešel. Ještě se divil proč odchází. Nicméně je potřeba také rict ze podnikat není pro každého. Člověk riskují druhotným platebni neschopnost, kšefty si shání sám a ručí celým svým osobním majetkem. Jedna s lidmi a práce s lidmi je nejhorší. Ve společnosti je porad aura ze manualni člověk si vystačí se 100 na hodinu a divizi se sazbám mého syna. Neváží si totiž společnost lidi kteří pracuji rukami. Je to pro nich povl. Neříkám všichni ale je jich dost na to aby to mohlo zkazit náladu. Přijde doba kdy řemesla budou opět poptavana ale jen se bojím aby nepřišla příliš pozde protože staří fachmani odcházejí a mladou generaci nemá kdo učit

18 0
možnosti
JK

J17a21n 53K68o51t49a85l13a

1. 4. 2024 9:29

Perfektně napsáno, jak sem také zmínil.. 30 tisíc za desítky hodin přesčasů...

Na pohovorech když zmíním že máme dražší ceny než v Německu (za prací cestuji léta takže vím) a i nájmy pomalu a že tedy bych chtěl 60hr za měsíc tak se ne mě dívají jak na ufo.

3 0
možnosti
LP

Lidem se obecně nechce makat a já jim pomalu začínám rozumět...

3 5
možnosti
MS

lidem se nechce makat za minimální mzdu, drtit přesčasy a pak se ještě se hádat o peníze.

8 1
možnosti

Je ,to tragédie. Platy ve stavebnictví na úrovni učitelky v mateřské školce. 6x jsem měnil zaměstnavatele, často okraden bez odstupného až jsem začal sám na sebe. Je to dobré, musím zaklepat. Táhnu to už 21 let, práce dost, víkendy, svátky ale nejistota, občas neproplacená faktura, do toho tlak ze strany státu jaká jsem pijavice, parazit.

19 0
možnosti
JK

J85a14n 51K82o33t27a39l53a

1. 4. 2024 9:35

Uvažuji také jit na OSVČ jsem na stavbě x let a je to čím dál horší..

Jít o pozici výše a polepšit si pár drobaku je běh na dlouhou trať a často vedle mě někdo komu je o 15let méně a má větší hodinovku než já protože je "na sebe"

Teď momentálně 5 pohovorů za uplynulý měsíc a jde to od 5ti k nule..

Nejlépe 10 let praxe a věk max 20 let.

Někdo kdo umí jet na stavbu do Francie, Španělska (v neděli zadarmo) druhý den do práce a bušít 11h denně 9týdnů aby poté mohl být tyden doma.

Svoje vybavení, svůj vercajk na HPP.

Zní to jako sci-fi ale realita všedních dní.

3 0
možnosti
VP

Článek to líčí jako "katastrofu". Přitom se jedná o naprosto normální věc. Více jak půlka třídy na základce se nedostala tam, kam chtěla. Strojvedoucí neprošli očním vyšetřením a skončili jako elektrikáři. Já chtěla na zdravotní, skončila jsem na průmyslovce. Za mnou spolužák chtěl na sportovní gympl, skončil na vojenské škole. Dva, co chtěli vařit, skončili jako soustružníci kovů. Naprosto normální!

5 0
možnosti