Největší firmy by měl mít na starosti speciální úřad, míní ministr Sobotka.

Největší firmy by měl mít na starosti speciální úřad, míní ministr Sobotka. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Ministr Sobotka chystá hon na neplatiče daní

  • 70
Ministr financí Bohuslav Sobotka chystá velké změny ve výběru daní, které mají přinést do státní pokladny více peněz. Úředníci na ministerstvu financí připravili sérii kroků, které se mají v příštích letech uvádět do praxe.

Změny jsou popsané v materiálu Modernizace české daňové správy, který má MF DNES k dispozici.

Sobotka chce použít metodu cukru a biče na podnikatele a lidi, kteří podle názoru úřadů daně platí neradi.

Na ty se upře přísnější oko berních úředníků a dostanou se pod tvrdší dohled. Do konce března by měla vláda dostat na stůl první návrh nového zákona.

"Cílem je zvýšení efektivity výběru daní, zlepšení inkasa a lepší servis pro podnikatele včetně snížení administrativy," říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Více informací jeho úředníci podat nechtějí, protože si je schovávají na tiskovou konferenci.

Velký bratr na berním úřadu
Výběrčí daní se mají více než dnes zaměřit na kontroly podnikatelů a získávání informací o potenciálních hříšnících.

Na všech finančních úřadech mají vzniknout "daňová komanda", neboli, jak je nazývají sami úředníci - týmy analyticko-vyhledávacích specialistů. Ty by měly shromažďovat a třídit všechny informace, které berní úředníci v Česku získají, a podle nich vytipovávat, na které firmy se zaměřit.

Sobotka jim v tom chce pomoci i tak, že by úředníci měli větší možnosti se dostat k citlivým údajům.

Dnes mohou výběrčí daní žádat o informace o firmě banky, pojišťovny, sociální správu či policii. Ministerstvo by rádo tuto skupinu rozšířilo a vyhledávání zjednodušilo, aby nebylo tak administrativně náročné.

"Je pravda, že ve srovnání se zahraničím jsou naše kompetence menší," říká Lubomír Janoušek z finančního ředitelství v Praze.

Větší síly chce ministr vrhnout i na kontroly podnikatelů, a to hlavně těch nejvýznamnějších. Těm největším v Česku s tržbami zhruba nad miliardu korun by se věnoval speciální finanční úřad. Stejně tak jako VIP poplatníkům-občanům.

"Když uniknou odposlechy, nevím, jak dokážou zabezpečit soukromí lidí před organizovaným zločinem," varuje před soustředěním údajů na jeden úřad spolumajitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek.

Zvyšovat kontroly mají i ostatní finanční úřady, přičemž konkrétní úředníci by měli mít na starosti určitý obor, banky, stavebnictví či počítače.

"Cestou specializace musíme jít. Měli bychom mít odborníky na jednotlivé odbory, ne aby uměli pouze ekonomiku," říká Janoušek.

Sobotka ve svém materiálu plánuje i druhý krok. Když už si posvítí na více hříšníků, chce je i více trestat. Například chce navrhnout, aby společníci firem či představenstvo odpovídali osobním majetkem za daňové dluhy.

A zároveň jim zakázat být ve vedení další firmy, když jednu přivedou ke krachu. K těmto změnám je však dlouhá cesta a nutná dohoda s dalšími ministry.

Větší komfort mají naopak pocítit podnikatelé při komunikaci s berními úředníky. Odehrávat by se měla přes internet, bez zbytečného běhání na úřad.

Ožehavým tématem jsou v ministerském plánu úspory z přenesení výběru části sociálního pojištění na finanční úřady a sloučení berních úřadů s celníky. Oba plány pravděpodobně narazí jak na sociální správě, tak u celníků.

Méně činností znamená totiž i méně úředníků. Sociální správa se zatím k tomuto záměru nechce vyjadřovat. Uvádí, že je při výběru pojištění velmi úspěšná.

Úspory z takového kroku jsou prokázané. "Hodně zemí spojilo výběr daní a pojistného, protože je to mnohem efektivnější," říká Richard Highfield z centra pro daňovou politiku OECD, která tento krok doporučuje.