Ministerstvo očistím od všech pochybných zakázek, řekl ministr Fuksa

  16:09aktualizováno  6. srpna 16:25
Ministr zemědělství Ivan Fuksa chce stanovit jasná pravidla pro vypisování zakázek. Jako jeden z prvních kroků v jeho úřadě byl audit podniku Lesy ČR. Nyní čeká na jeho výsledky, sdělil čtenářům v pátečním on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Nový ministr zemědělství Ivan Fuksa chce podpořit regionální výrobce potravin. | foto: Lukáš Táborský

Ministerstvo chce zároveň iniciovat změnu v zákonech, které umožní posílit rozpočet z volných prostředků ležících na účtech státních podniků. V praxi by to mohlo znamenat, že státní podniky jako Lesy ČR nebo Budějovický Budvar se stanou akciovými společnostmi, z kterých bude moci stát čerpat aktiva.

"Mohu vás ujistit, že poctivá a racionální správa státního majetku je mou zásadní prioritou," reagoval v on-line rozhovoru Fuksa na pochybnosti kolem správy Českých lesů.

odpovědi ministra FUKSy ZDE

Ministr zemědělství odpovídal na Vaše otázky on-line.

Bývalý starosta Příbrami a současný ministr zemědělství nebude mít úkol jednoduchý. V resortu musí ušetřit 1,3 miliardy korun. Vedle státních podniků chce ušetřit peníze i na zemědělcích.

"Náš stát má vážné finanční potíže. Úspory pocítí každá česká rodina, a tak by nebylo fér, aby zemědělci byli jediní, kterých se úspory nedotknou," uvedl ministr. Podle něho jsou náklady našich zemědělců na průměru EU, takže rovnými dotacemi proti současnému stavu nic nezískají.

DOTACE Z EU

Dorovnání přímých plateb pro české zemědělce

Podle smluv, které byly podepsány před vstupem do EU v roce 2004, mají čeští farmáři v letošním roce nárok na 16 miliard korun z unijních peněz. Dalších 7,2 miliardy měla zemědělcům věnovat česká strana. Ta však takové peníze vydat nechce. Už loni snížila částku jen na 4,5 miliardy a nyní ji chce snížit o dalších 900 milionů.

Naopak za vážné ohrožení našeho trhu vidí možnost, že se dotace starých a nových členských států srovná na stejnou úroveň. "Výrazně pomohou zemědělcům ze zemí, jako jsou Rumunsko a Bulharsko. Ty pak náš trh zaplaví svými produkty. S touto konkurencí se čeští zemědělci vyrovnají ještě hůře," konstatoval Fuksa.

Ministr na druhou stranu přiznává, že zemědělci u nás plní více funkcí než jen výrobu potravin. "Jsou na ně kladeny vysoké nároky ohledně ekologických pravidel a bezpečnosti potravin. Určitá míra dotací je proto férovou platbou za tyto služby," dodává ministr na účet českých farmářů.

Škrty podle ministra Fuksy nemají v žádném případě omezit příjem prostředků z Evropské unie. "Při rozhodování o dotacích bude ministerstvo brát ohled na vývoj cen na zemědělském trhu a vývoj čerpání dotací z Evropské unie, oba tyto faktory totiž významně ovlivňují celkové příjmy zemědělců," řekl Fuksa.

Co když přijdou zase povodně...

Pro Fuksu je vedle zemědělství důležitý i rozvoj venkova. "Necítím se být jen ministrem zemědělců, ale hlavně ministrem celého venkova," tvrdí ministr. Podle něj by se zemědělci měli také starat o krajinu a ochranu proti povodním.

IVAN FUKSA

Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. V osmdesátých letech působil v Dopravním podniku hl. m. Prahy. Poté vstoupil do komunální politiky a v roce 2002 se stal starostou Příbrami. V roce 2007 si ho vybral bývalý ministr financí Miroslav Kalousek za svého náměstka. Občanský demokrat Fuksa chtěl původně resort dopravy.

Právě povodňová problematika hýbala už bývalou vládou premiéra Fischera. Ten při předávání úřadu apeloval, aby protipovodňová opatření patřila k neodkladným prioritám nové vlády.

Ministr Fuksa navštívil kvůli tomu ve čtvrtek Přerovsko, které bylo zaplaveno naposledy na jaře tohoto roku. Jednal zde se starosty hlavně o výkupu soukromých pozemků, jež brání v zavádění těchto opatření.

"Pokládám za důležité, abychom jednali s vlastníky korektně a nabízeli jim férové ceny. Nemá smysl deset let se přetahovat o pozemky, to je levnější nabídnout rovnou cenu přijatelnou pro obě strany. Očekávám pomoc od samospráv formou směny pozemků," odpověděl Fuksa na jednu z otázek.

Ministr zároveň přiznává, že katastrofálním následkům velkých povodní mohou zabránit jen technická opatření, jako jsou třeba poldry. Jeden z takových poldrů, který se připravuje v Teplicích na Bečvě, ulehčí větším městům na dolních tocích řek.

Od farmářských trhů k ekologickému zemědělství

Ministr Fuksa už po nástupu do funkce přislíbil podpořit regionální výrobce potravin. Posloužit mu k tomu má takzvaný prodej z dvora nebo rozvoj populárních farmářských trhů ve městech. V praxi by to mělo znamenat, že regionální potraviny by se prodávaly na ploše jednoho okresu, například na čerpacích stanicích. Jeho cílem je propagovat kvalitní české zboží.

Právě ke zlepšení kvality zboží může podle Fuksy přispět i ekologické zemědělství. Na jeho podporu putuje v Česku každý rok více peněz. Jen minulý rok bylo podle informací MZe českým ekofarmářům vyplaceno více než 980 milionů korun, což je o 40 procent více než v roce 2008. Většina peněz pochází z bruselských fondů.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Další z rubriky

Česko nepřijde o miliardy z evropských dotací, splnilo podmínky EU

ilustrační snímek

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní rezervy....

Nová dráha i terminál. Ruzyňské letiště se chce za dva roky rozšiřovat

Letiště Václava Havla, Praha

Letiště Václava Havla v Praze plánuje velké investice. Za několik desítek miliard chce vystavět nový parkovací dům,...

Krizí v posledních letech prošla většina firem. Nejvíc straší kyberútok

Zasedací místnost v coworkingovém centru ImpactHub Brno.

Sedm z deseti firem prošlo v posledních pěti letech krizí. Většinu z nich postihla několikrát. Nejčastějšími důvody...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz