Důvodem povolení sázek na internetu jsou hlavně peníze a kontrola. Ilustrační foto

Důvodem povolení sázek na internetu jsou hlavně peníze a kontrola. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo financí poprvé v historii povolí sázky na internetu

  • 59
Vedení ministerstva financí se rozhodlo, že povolí sázení prostřednictvím internetu. Českému hazardnímu průmyslu, ve kterém se otočí přes sto miliard korun ročně, tím otevře poslední zapovězenou cestu k současným i novým zákazníkům.

Podle informací MF DNES je na resortu připraveno k podpisu pět žádostí o povolení "nové hry" – internetová kurzová sázka. Podala je pětice největších českých firem v oboru kurzových sázek (sázky na výsledek, pozn. red.).

Informaci MF DNES o chystaném povolení včera potvrdil náměstek ministra financí Tomáš Zídek, pod kterého odbor regulující hazard spadá: "Je to ze dvou důvodů, a to ekonomického, protože stát přichází o peníze, a zadruhé kontrolního."

Když české firmy budou u nás provozovat internetové sázení, tak budou samozřejmě mnohem ochotněji spolupracovat při vyhledávání a odhalování těch nepovolených firem ze zahraničí."

Definování kurzové sázky uzavřené přes počítač jako "nové hry" otevřelo hazardním firmám, a nyní i vysokým úředníkům ministerstva, díru v zákoně, jak zlegalizovat internet okamžitě, bez nového loterijního zákona a bez veřejné diskuse o dopadu tohoto rozhodnutí.

Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska, které ze zákona hazard reguluje, tím zároveň dokončí překvapivý a rychlý odklon od svého dlouhodobého názoru, že sázení přes internet je nelegální, že jej nemůže povolit a že je nutné počkat s rozhodnutím až na nový zákon. Jeho věcný záměr má přitom vláda dostat v lednu po několikaměsíční diskusi lidí, firem a obcí, kterých se hazard nějakým způsobem dotýká.

Právě s pomocí tohoto materiálu se mělo ve vládě a v parlamentu veřejně rozhodnout, zda český internet hazardu otevřít, či naopak vytvořit nové nástroje, jak vpád zahraničních firem zastavit.

Povolení pro společnosti Sazka, Synot Tip, Fortuna, Tipsport a Chance jsou připravena na maximální možnou lhůtu deseti let. Další čtyři žádosti mají následovat.

Tím se fakticky zablokuje regulace podle nového zákona, ať sázky po síti výslovně povolí či zakáže. Na to jistě zareagují i provozovatelé kasin, pokerových turnajů či jiných typů her a stejnou "novou" cestou požádají o povolení sázení přes web.

"S platností nového zákona se počítá od roku 2010 a do té doby bychom jako stát přišli o další dvě až tři miliardy, což si v této ekonomické situaci nemůžeme dovolit," říká k tomu náměstek Zídek. Připravovaný zákon podle něj internetový hazard výslovně povolí. Ministr Kalousek ve čtvrtek na SMS zprávu se žádostí o komentář nereagoval.

Hrubý zisk z hazardu v roce 2007

Rozdíl sázek a výher

- loterie - 3 648 mil. Kč

- kurzové sázky - 1 872 mil. Kč

- kasina - 1 911 mil. Kč

- hrací automaty - 12 534 mil. Kč

- bingo - 45 mil. Kč

- elektronické rulety a videoterminály - 4 318 mil. Kč

V kurzových sázkách se loni otočilo téměř 12 miliard korun. Z čistého výnosu 1,9 miliardy získal stát 73 milionů a na veřejně prospěšné účely šlo 246 milionů. Přes miliardu získali provozovatelé na poplatku za uzavření sázky, který kvůli další díře v zákoně až do loňska nepodléhal vůbec žádné dani.

České kurzové sázky převážně na výsledky sportovních utkání jsou z hazardního průmyslu pod největším tlakem zahraničních firem, které nabízejí sázky zejména z různých státečků a daňových rájů. Z jejich obratu nemá Česko už vůbec nic.

Pokud dojde k očekávanému podpisu povolení příští týden, mohou tuzemské firmy začít nabízet sázení on-line prakticky okamžitě – stačí se vzdát opravných prostředků proti rozhodnutí.

Všechny jsou na to už fyzicky připraveny a s ministerským podpisem počítají. Například Tipsport má již od poloviny října zaregistrovanou firmu, doménu i ochrannou známku Tipsport.net – internetové sázení.

Hráč bude muset přijít do kamenné pobočky a tam se jednorázově registrovat. Tato podmínka znemožňuje žádat o povolení zahraničním firmám bez poboček v Česku, zároveň se tím má zamezit hraní lidí pod osmnáct let.

Povolení v tak kontroverzní věci ponese podpis náměstka Zídka, nebo dokonce přímo Kalouska. Podle informací MF DNES původně negativní názor na povolení internetu podle současného zákona a paragrafu o "nových" hrách změnil na pozitivní i legislativní odbor.

Navlas se opakuje situace z roku 2003, kdy ministerstvo povolilo v rámci neformálních politických dohod s vedením Sazky start videoloterijních terminálů. - čtěte Automaty nahrazuje v hernách ještě větší hazard

Tvrdší verzi hracích automatů spojených do jedné sítě, které měly pomoci zaplatit sportovní arénu, povolil na identický paragraf náměstek Jaroslav Šulc. Díky povolení podle tohoto paragrafu nemusí být v kasinech, sázka není omezená a obce je nemůžou vykázat.

Nyní se v těchto přístrojích polykajících bankovky otočí přes dvacet miliard, několik firem jich provozuje už přes dvacet tisíc. Kvůli těmto inovacím patří Češi statisticky k největším gamblerům v Evropě.

Ze srovnatelných zemí nás v útratách za hazard přepočtených na ekonomickou sílu země předběhnou jen Portugalci a Finové. "Chápu ten jejich spěch, je to lumpárna. Mají mít povolení na deset let, aby vydrželi co nejdéle i v případě, že je nový zákon bude víc regulovat," říká Petr Vícha, senátor a starosta Bohumína (ČSSD), který nyní stojí za senátním návrhem loterijního zákona. Ten počítá se zákazem internetu.