Pošta, Poštovní spořitelna

Pošta, Poštovní spořitelna | foto: Lenka Hamšíková, MF DNES

Miliony za poštu odlétly do Karibiku

  • 45
Jako velmi horké peníze, které se nikde dlouho neohřejí a oběhly půl světa, vypadá podle policie odměna vyplacená za uzavření smlouvy mezi státní poštou a ČSOB. Téměř dvě stě milionů korun totiž z Prahy zamířilo na účty společnosti registrované v Nizozemsku. K ní se nikdo z účastníků obchodu nehlásí.

Banka měla peníze vyplatit externím poradcům za získání přepážek pro svou Poštovní spořitelnu.

Holandská firma Oets Holdings nemá zaměstnance, postrádá vlastní kancelář i telefon, papírově sídlí v areálu amsterdamského letiště. Anonymním majitelem je další firma z karibského daňového ráje. Z šesti milionů eur odměny, které jí na začátku prosince 2005 přišly na účet, zbylo ke konci roku necelých dvě stě tisíc.

Tyto peníze jsou součástí třísetmilionové odměny, kterou vyplatila Československá obchodní banka svým externím poradcům a právníkům za získání miliardového kontraktu se státní Českou poštou.

Celou transakci nyní zkoumá protikorupční policie. Při dojednávání kontraktu měli důležité slovo politici – Grossova vláda například rozhodla o exkluzivním vyjednávání s ČSOB. Dalším důvodem je výše odměn. Jedna z policejních vyšetřovacích verzí je, že externí poradci na projektu pracovali jen naoko a pouze zprostředkovávali peníze pro někoho jiného.

To banka i poradci odmítají. Nikdo také nebyl dosud obviněn.

Protikorupční policie, která se odměnami zabývá rok, teď ve spolupráci s holandskými úřady a Interpolem zjišťuje, co je Oets Holding zač. Právě holandská firma může být klíčem k celému případu.

Policie zkoumá, kdo ji ovládá a komu a za co bylo dvě stě milionů posláno. Společnost totiž bance s uzavřením obchodu nikdy nepomáhala. "Jde o to, zda ta holandská firma něco pro ČSOB skutečně vykonala a jestli ty platby dávají smysl,“ říká dozorující státní zástupkyně Alice Havlíková. "Budu se snažit, aby pátrání v Holandsku proběhlo co nejrychleji,“ dodává.

Anonymní majitel
Přímo v holandské firmě se odpovědi na tyto otázky zjistit nedají. Existuje totiž podle všeho pouze na papíře. Podle holandského obchodního rejstříku má jen jednoho zaměstnancejednatele, nevykazuje téměř žádnou činnost a její poštu a telefony vyřizují pracovníci holandské firmy Mutual Trust.

Ta se zabývá mezinárodním daňovým poradenstvím a vytvářením firem na míru. Franciscus Wijfjes, který má Oets Holding v Mutual Trust na starosti, je na dlouhé dovolené. A jeho kolega z kanceláře o Oets Holding nic neví.

Do ztracena zatím vede i pátrání po jediném akcionáři, společnosti Kaneko sídlící v daňovém ráji na Nizozemských Antilách. Místní úřady jsou pověstné tím, že úzkostlivě dbají na anonymitu vlastníků. Jako jednatel firmy je v rejstříku uvedená lokální pobočka holandského Mutual Trust.

Dvě stě milionů nepřišlo podle zjištění policie do Oets Holding přímo z ČSOB. Na účet holandské firmy je odeslal jeden ze dvou externích poradců, které si banka najala – pražská pobočka investičních bankéřů CA IB Corporate Finance. Proč? CA IB na takové otázky odmítá odpovídat.

Vedení ČSOB tvrdí, že se o tom, že peníze odešly do Nizozemska, dozvědělo až od policie. Zkoumat to však nebudou. "Banka nemá žádnou pravomoc k šetření v účetnictví třetích osob, byť by byli jejími klienty či dodavateli,“ řekl mluvčí ČSOB Milan Tománek

Lidé z CA IB, kteří spolupracovali s ČSOB, nechtějí vysvětlit ani policii, proč se většiny odměny vzdali ve prospěch neznámé holandské firmy. Všichni odmítli poskytnout svědeckou výpověď.

"V investičním bankovnictví a bankovnictví obecně není zvykem se vyjadřovat k jednotlivým obchodním případům. Pouze vás mohu ubezpečit, že CA IB řádně plnila veškeré své smluvní závazky a její konání vždy bylo v souladu s platnými právními předpisy ČR,“ řekl MF DNES předseda představenstva firmy Roman Šilha. CA IB patří do finanční skupiny UniCredit. Holandská firma Oets Holding nikde ve struktuře italské skupiny není.

Druhým poradcem v projektu ČSOB–Česká pošta byla advokátní kancelář Miroslava Jansty. Firma bývalého komunistického poslance, lobbisty a přítele řady politiků, za svou pomoc inkasovala 119 milionů korun. Jansta říká, že má pohyb peněz řádně zadokumentovaný, že si je rozdělil se svými partnery a že od něj žádné úplatky nešly. Protikorupční policie se podle dostupných informací s jeho vysvětlením spokojila.

Obchod s poštou

2000 ČSOB dědí po IPB smlouvu se státní poštou o poštovní spořitelně
2004 Banka se marně snaží o prodloužení kontraktu
prosinec 2004 ČSOB najímá poradce – advokáta Janstu a CA IB. Pokud bude smlouva uzavřena, dostanou stamilionové odměny.
leden 2005 Grossova vláda prodlužuje ČSOB exkluzivitu na jednání s poštou o další tři měsíce a zavrhuje možnost vyhlásit tendr.
září 2005 ČSOB uzavírá se státní poštou smlouvu na dalších deset let. Obsah je tajný.
říjen 2005 ČSOB odesílá 119 milionů Janstovi a 238 milionů CA IB (včetně DPH).
listopad 2005 CA IB platí DPH, nechává si 5 milionů a 195 posílá na účet holandské Oets Holding
březen 2006 Případem se začíná zabývat protikorupční policie
září 2006 Centrální banka po kontrole konstatuje, že ČSOB nemá k výběru poradců žádné dokumenty
byčejný text