O zdravotnictví, kterým ročně proteče dvě stě miliard jen na veřejném zdravotním pojištění, mají zájem téměř všechny silné finanční skupiny i miliardáři samotáři.

O zdravotnictví, kterým ročně proteče dvě stě miliard jen na veřejném zdravotním pojištění, mají zájem téměř všechny silné finanční skupiny i miliardáři samotáři. | foto: Profimedia.cz

Miliardáři větří kolem zdravotnictví

  • 21
Vlastní firmy a nemocnice, teď si chce založit zdravotní pojišťovnu. Ocelář Tomáš Chrenek (44), spolumajitel Třineckých železáren, oblékl jako první z tuzemských miliardářů bílý plášť. Pokud se mu podaří vybudovat i zdravotní pojišťovnu, získá před zatím paběrkujícími konkurenty drtivý náskok.

Naplno by ho mohl začít využívat napřesrok, kdy ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) slibuje uvést do života reformu, která počítá s podstatně větším podílem soukromého sektoru.

Už dnes je Chrenkův zdravotnický holding Agel největší soukromou zdravotní sítí v Evropě na východ od Německa.

Čenichají, ale nekousnou
O zdravotnictví, kterým ročně proteče dvě stě miliard jen na veřejném zdravotním pojištění a objem peněz každoročně poroste, přitom mají zájem téměř všechny silné finanční skupiny i miliardáři samotáři.

V branži (včetně chodeb ministerstva zdravotnictví) zní všem v uších výrok Petra Kellnera (43), který pronesl ve svém posledním rozhovoru pro MF DNES letos v červnu. Na otázku, zda ještě v Česku vidí nějakou příležitost k investování, zmínil majitel skupiny PPF a bezkonkurenčně nejbohatší Čech právě zdravotnictví.

Zároveň dodal, že v problematice zatím není nijak hluboko. To, že se na situaci nic nezměnilo, potvrdil minulý týden mluvčí PPF Jiří Hájek.

Firmy spřízněné s PPF jsou druhým největším akcionářem farmaceutické Zentivy. Okolo nemocnic a poliklinik už dlouho větří všechny velké finanční skupiny včetně Penty a J&T. Zatím se však k velkému skoku žádná z nich neodhodlala. Důvod?

Podle Tomáše Cikrta z ministerstva zdravotnictví odrazují podnikatele od vstupu do oboru dvě zásadní věci. Nejistota, kdy se s každou novou vládou mohou snadno měnit pravidla hry (zákon o zdraví lidu platí od roku 1966 a na nový se stále čeká), a hlavně nemožnost pacientů legálně si připlatit za lepší služby.

To svazuje nastartování konkurence včetně soutěže mezi zdravotními pojišťovnami. Podle lidí z oboru není na trhu nic moc velkého ke koupení. „Já skupinu buduji postupně a pomalu, což není styl velkých finančníků,“ říká majitel druhé největší sítě soukromých zdravotnických zařízení Řek Sotirios Zavalianis (42).

Ten skupinu několika nemocnic vystupující převážně pod značkou Multiscan staví přibližně osm let. Letos by měl dosáhnout na šestisetmilionový obrat.

Jeho slova potvrzuje Jana Studničková, mluvčí skupiny Penta, která v Česku vlastní například síť lékáren Dr. Max. „V současnosti zdravotnictví spíše monitorujeme. Na investice máme interní kritéria a nechceme jít cestou kupování malých nemocnic,“ říká Studničková.

Největší hráči
Trh „soukromého zdraví“ je tedy poměrně striktně rozdělen mezi Moravu, kde vládne Chrenkův Agel, a Čechy, kde se kromě Zavalianise pohybuje několik menších investorských skupin.

Naposledy si do oboru z velkých investorů vyšlápl Marek Čmejla (40), jeden z lídrů strojíren Škoda Holding. Na antimonopolním úřadu je žádost o spojení firmy Medicon, která provozuje také pražskou Polikliniku Budějovická, s jeho společností. Podle Čmejly ale obchod ještě není definitivně dokončen.

O zdravotnictví má zájem i realitní magnát Pavel Sehnal (43), majitel skupiny SPGroup, který dříve vlastnil Českou podnikatelskou pojišťovnu. Nahlédnout by do něj chtěl z pozice soukromého připojištění, které by mělo fungovat od ledna 2009.

Třetí místo mezi tuzemskými skupinami podnikajícími ve zdravotnictví pravděpodobně obsadila Mediterra, za kterou stojí německý řetězec Frasenius, který je co do zdravotní péče jedničkou na německém trhu.

Svou nemocnici ve Vrchlabí má miliardář Alexander Seidl (54), základem jehož byznysu je společnost Le Cygne Sportif Groupe. Mezi větší hráče patří také Privamed Healthia nebo PP Hospitals.

Lukrativní tendr
Nově bude zajímavé sledovat, kdo se přihlásí do soutěže na pronájem sítě pěti poliklinik a jedné nemocnice, kterou vlastní České dráhy. Čas na přihlášku do tendru mají zájemci do poloviny listopadu.

Jde o lukrativní majetek: všechny budovy totiž sídlí v centrech měst na dobrých adresách. Například nemocnice v Praze stojí v Italské ulici, poliklinika v Olomouci se nachází naproti nádraží.

V polovině devadesátých let se o ni už zajímal ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Mezi politiky se „slabostí“ pro privátní zdravotnictví patří také hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS) či exministr David Rath (ČSSD).

Zájem o pronájem „železničářských“ poliklinik už údajně projevila jak skupina Sotiriose Zavalianise, tak Chrenkův Agel. A podmínky soutěže jsou šité na míru někomu, kdo ve zdravotnictví dlouhodobě podniká.

Chcete vědět více?

Podnikatelé včetně oceláře Chrenka se zajímají o zdravotnictví, může se jim taková investice vyplatit? Čtěte ve speciálu dnešní MF DNES.