Miliardář Vítek splnil výhrůžky a poslal Sazku do insolvenčního řízení

  0:35aktualizováno  18:56
Zadlužená společnost Sazka se ocitla v insolvenčním řízení. Návrh na něj podal miliardář Radovan Vítek, kterému podle jeho slov loterijní firma dluží 1,5 miliardy korun. Sazka to označila za bezdůvodnou šikanu a pokus o nepřátelské ovládnutí společnosti největším věřitelem.

Dluhy za stavbu vysočanské O2 areny Sazku dostaly na kolena. Ilustrační foto | foto: David PortMF DNES

Insolvenční návrh nyní prostuduje soudce, který rozhodne, zda má všechny náležitosti. "Do deseti dnů musí (soudce) učinit ve věci první úkon," uvedla mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková s tím, že může návrh odmítnout, vrátit k doplnění, nebo ho přijmout.

Pokud soudce návrh přijme, požádá Sazku o vyjádření a prozkoumá argumenty obou stran. Pro toto projednávání není stanoven žádný termín, může tak trvat i několik měsíců. "V tomto případě lze téměř jednoznačně říci, že o úpadku nebude možno rozhodnout dříve, než po soudním jednání," uvedla Lhotáková.

Vítek je údajně ochoten insolvenční návrh stáhnout, pokud odstoupí vedení Sazky v čele s Alešem Hušákem. Informoval o tom server blesk.cz s odvoláním na Vítkova vyjednavače Josefa Lébra. Vítek to však popřel. "Není to pravda," sdělil MF DNES.

Insolvenční řízení omezuje chod firmy, která smí v tomto režimu nakládat jen velmi omezeně se svým majetkem. V podstatě nesmí podniknout žádné kroky nad rámec běžné obchodní činnosti. Insolvenční řízení obecně může skončit prodejem firmy, ale také bankrotem. Záleží ovšem, jak soud vyhodnotí důkazy obou stran.

Proč má Sazka problémy

Kvůli vysočanské O2 areně. Při její stavbě se Sazka zadlužila a splátky za její stavbu není schopna splácet. Toho využil Radovan Vítek, který koupil pohledávky vůči Sazce od tří bank a drží Sazku v šachu.

Vyhlášením insolvenčního řízení se pro Sazku navenek nic nemění. Režim by se neměl dotknout běžného provozu firmy, tedy ani vyplácení výher. Tuto povinnost Sazce navíc ukládá i loterijní zákon.

Insolvence je ale nepříjemná, protože na firmu vrhá špatný stín a může vzbudit pochybnosti u obchodních partnerů i sázkařů. Navíc podle některých expertů Sazka může přijít o licence k provozování sázkových her.

Podle ministerstva financí, které je uděluje, však takový scénář nyní nehrozí. "V současné době nejsou důvody pro odnětí povolení k provozování loterií a jiných podobných her," sdělil iDNES.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Problémy Sazky neodradily od hazardu

Úbytku sázkařů se zatím Sazka bát nemusí. Trafikanti, které redakce iDNES.cz oslovila, tvrdí, že jejich objem se nijak nezmenšil (více čtěte zde).

Radovan Vítek drží podle svých slov pohledávky Sazky v hodnotě 1,5 miliardy a stal se jejím největším věřitelem. V insolvenčním řízení bude mít hlavní vliv na rozhodování o tom, co s firmou dál bude.

Soud může trvat měsíce

Sazka návrh na insolvenci označila za šikanózní a nedůvodný. "Cílem tohoto kroku je účelová snaha vyvolat paniku, snížit cenu dluhopisů, závazků a akcií SAZKA, a.s., tato aktiva levně skoupit a jejich prostřednictvím společnost nepřátelsky ovládnout podle zásady ´čím hůře, tím lépe´. Takový postup však nemůže požívat právní ochrany," uvedl tiskový mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Insolvenční řízení může být podle expertů velmi dlouhé. "Sazka bude rozporovat, že je ve stavu úpadku. Soud bude muset provádět důkazní řízení k tomu, zda má pravdu ten, kdo navrhl zahájení insolvenčního řízení, nebo dlužník, tedy Sazka. To může trvat několik měsíců," říká předseda Rady Expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský.

Vítek v neděli v České televizi prohlásil, že bude usilovat o restrukturalizaci Sazky (více čtěte zde). Ta by podle jeho představy měla vypadat tak, že Sazka vydá nové akcie, kterými uhradí své závazky. Z věřitelů by se tak stali akcionáři a Vítek by firmu ovládl. Naopak stávající akcionáři, kterými jsou sportovní svazy, by o své podíly přišli.

Sazka už dlouho tvrdí, že ze strany Vítka čelí nepřátelskému převzetí. Ten to odmítá a trvá na tom, že mu jde výhradně o zaplacení pohledávek. Sazka však Vítkovy pohledávky neuznává a chce jít k soudu.

"Je to nesmysl. Bohužel společnost Sazka využila nepříliš šťastného jednání, kdy se snaží vykonstruovat neexistující pohledávky a započítávat je vůči našim pohledávkám," řekl iDNES.cz právník Tomáš Rybář, který insolvenční návrh na Sazku společnost podával za společnost Moranda, kterou Vítek ovládá.

Autoři: , , ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Moravský burčák z Maďarska. Inspekce rozjela kontroly na plný plyn

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontrolovali prodej...

Kontroly burčáku jsou v plném proudu. Inspektoři zatím navštívili sto prodejních míst, přičemž čtyřicet procent vzorků...

Vyšší zdanění loterií rozpočtu ani prevenci nepomůže, míní odborníci

Ilustrační snímek

Odborná veřejnost kritizuje připravovaný daňový balíček, který počítá s vyšším zdaněním hazardu. Podle expertů na...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz