Miliardář Vítek splnil výhrůžky a poslal Sazku do insolvenčního řízení

  0:35aktualizováno  18:56
Zadlužená společnost Sazka se ocitla v insolvenčním řízení. Návrh na něj podal miliardář Radovan Vítek, kterému podle jeho slov loterijní firma dluží 1,5 miliardy korun. Sazka to označila za bezdůvodnou šikanu a pokus o nepřátelské ovládnutí společnosti největším věřitelem.

Dluhy za stavbu vysočanské O2 areny Sazku dostaly na kolena. Ilustrační foto | foto: David PortMF DNES

Insolvenční návrh nyní prostuduje soudce, který rozhodne, zda má všechny náležitosti. "Do deseti dnů musí (soudce) učinit ve věci první úkon," uvedla mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková s tím, že může návrh odmítnout, vrátit k doplnění, nebo ho přijmout.

Pokud soudce návrh přijme, požádá Sazku o vyjádření a prozkoumá argumenty obou stran. Pro toto projednávání není stanoven žádný termín, může tak trvat i několik měsíců. "V tomto případě lze téměř jednoznačně říci, že o úpadku nebude možno rozhodnout dříve, než po soudním jednání," uvedla Lhotáková.

Vítek je údajně ochoten insolvenční návrh stáhnout, pokud odstoupí vedení Sazky v čele s Alešem Hušákem. Informoval o tom server blesk.cz s odvoláním na Vítkova vyjednavače Josefa Lébra. Vítek to však popřel. "Není to pravda," sdělil MF DNES.

Insolvenční řízení omezuje chod firmy, která smí v tomto režimu nakládat jen velmi omezeně se svým majetkem. V podstatě nesmí podniknout žádné kroky nad rámec běžné obchodní činnosti. Insolvenční řízení obecně může skončit prodejem firmy, ale také bankrotem. Záleží ovšem, jak soud vyhodnotí důkazy obou stran.

Proč má Sazka problémy

Kvůli vysočanské O2 areně. Při její stavbě se Sazka zadlužila a splátky za její stavbu není schopna splácet. Toho využil Radovan Vítek, který koupil pohledávky vůči Sazce od tří bank a drží Sazku v šachu.

Vyhlášením insolvenčního řízení se pro Sazku navenek nic nemění. Režim by se neměl dotknout běžného provozu firmy, tedy ani vyplácení výher. Tuto povinnost Sazce navíc ukládá i loterijní zákon.

Insolvence je ale nepříjemná, protože na firmu vrhá špatný stín a může vzbudit pochybnosti u obchodních partnerů i sázkařů. Navíc podle některých expertů Sazka může přijít o licence k provozování sázkových her.

Podle ministerstva financí, které je uděluje, však takový scénář nyní nehrozí. "V současné době nejsou důvody pro odnětí povolení k provozování loterií a jiných podobných her," sdělil iDNES.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Problémy Sazky neodradily od hazardu

Úbytku sázkařů se zatím Sazka bát nemusí. Trafikanti, které redakce iDNES.cz oslovila, tvrdí, že jejich objem se nijak nezmenšil (více čtěte zde).

Radovan Vítek drží podle svých slov pohledávky Sazky v hodnotě 1,5 miliardy a stal se jejím největším věřitelem. V insolvenčním řízení bude mít hlavní vliv na rozhodování o tom, co s firmou dál bude.

Soud může trvat měsíce

Sazka návrh na insolvenci označila za šikanózní a nedůvodný. "Cílem tohoto kroku je účelová snaha vyvolat paniku, snížit cenu dluhopisů, závazků a akcií SAZKA, a.s., tato aktiva levně skoupit a jejich prostřednictvím společnost nepřátelsky ovládnout podle zásady ´čím hůře, tím lépe´. Takový postup však nemůže požívat právní ochrany," uvedl tiskový mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Insolvenční řízení může být podle expertů velmi dlouhé. "Sazka bude rozporovat, že je ve stavu úpadku. Soud bude muset provádět důkazní řízení k tomu, zda má pravdu ten, kdo navrhl zahájení insolvenčního řízení, nebo dlužník, tedy Sazka. To může trvat několik měsíců," říká předseda Rady Expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský.

Vítek v neděli v České televizi prohlásil, že bude usilovat o restrukturalizaci Sazky (více čtěte zde). Ta by podle jeho představy měla vypadat tak, že Sazka vydá nové akcie, kterými uhradí své závazky. Z věřitelů by se tak stali akcionáři a Vítek by firmu ovládl. Naopak stávající akcionáři, kterými jsou sportovní svazy, by o své podíly přišli.

Sazka už dlouho tvrdí, že ze strany Vítka čelí nepřátelskému převzetí. Ten to odmítá a trvá na tom, že mu jde výhradně o zaplacení pohledávek. Sazka však Vítkovy pohledávky neuznává a chce jít k soudu.

"Je to nesmysl. Bohužel společnost Sazka využila nepříliš šťastného jednání, kdy se snaží vykonstruovat neexistující pohledávky a započítávat je vůči našim pohledávkám," řekl iDNES.cz právník Tomáš Rybář, který insolvenční návrh na Sazku společnost podával za společnost Moranda, kterou Vítek ovládá.

Autoři: , , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Najdete na iDNES.cz