ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: mamut.cz

Mamutí kauza nekončí. Podvedené firmy podávají trestní oznámení

  • 7
V pondělí uplynuly dva měsíce od prohlášení úpadku společnosti Mammoth, provozovatele e-shopu Mamut.cz. Společnost se ocitla ve finančních problémech poté, co pravděpodobně naletěla podvodnému jednání Břetislava Janouška. Mateřská firma Plus4U se nyní rozhodla s odstupem času zveřejnit výsledek intenzivního interního šetření celé kauzy.

Pražská firma Mammoth dluží podle svého insolvenčního návrhu asi 1,96 miliardy korun zhruba 50 věřitelům. Více než půl miliardy z dluhů je už více než 30 dní po splatnosti.

Cesta do insolvence

Společnost Mammoth s.r.o. na sebe sama podala insolvenční návrh poté, co zjistila problémy s platbami od svých dodavatelů v důsledku podezření na páchání trestné činnosti, jejíž se stala obětí.

Uplynutím dvou měsíců od prohlášení úpadku zároveň dnem 19. června skončila lhůta pro přihlašování pohledávek věřitelů společnosti Mammoth s.r.o.

Mammoth část zboží prodával či pronajímal dalším firmám, které ale podle provozovatele e-shopu přestaly loni na podzim za zboží platit.

Po několika měsících se podařilo dát dohromady dostatečné ucelený obraz celé kauzy, které společnost Plus4U zveřejnila na svých stránkách a pokládá za nutné zveřejnit objektivní informace v situaci, kdy někteří další aktéři kauzy se snaží smýt svůj podíl viny.

Podle dokumentu všechny indicie ukazují na to, že celý problém je výsledkem dlouhodobě připravovaného rozsáhlého podvodu, který zřejmě organizoval pan Břetislav Janoušek, bývalý CEO sítě knihkupectví Neoluxor.

„Díky svým schopnostem dokázal domluvit relevantní obchody, které se zdály a zpočátku byly zcela důvěryhodné a úspěšné. Spolupráce s panem Janouškem byla vedena vždy na bázi zprostředkovatelské, nikdy nebyl členem statutárního orgánu Mammoth, Plus4U, ani žádné její jiné dceřiné společnosti,“ píše se v dokumentu.

Provozovatel e-shopu Mamut dluží dvě miliardy korun, chce do insolvence

„Z celé kauzy také vyplývá, že je téměř vyloučeno, aby tento podvod proběhl bez zlého úmyslu, vědomosti či alespoň hrubé nedbalosti manažerů ve společnostech T-Mobile Czech Republic a J&T Leasingová společnost, které zboží do Mammoth dodávali,“ tvrdí Plus4U v dokumentu.

Podle Plus4U došlo k závažnému selhání interních kontrolních mechanismů nejen ve společnosti Mammoth, ale i u jejích dodavatelů, tedy T-Mobile a J&T Leasing.

„Zástupci firmy Mammoth bohužel včas neodhalili pravý úmysl pana Janouška, jemuž důvěřovali a který se své postupně budované důvěry chystal zneužít. V počátcích spolupráce tomu však nic nenasvědčovalo, neboť řada informací nebyla předávána správně, úplně a ověřeně. Ve společnosti Mammoth rovněž nebyly dodržovány vnitřní předpisy, na základě kterých by její mateřská společnost Plus4U mohla zasáhnout dříve. To však musí obdobně platit i pro zástupce firem T-Mobile a J&T Leasing,“ píše se ve vyjádření.

Zboží zmizelo

Podstatou podvodu je, že Břetislav Janoušek na podzim roku 2022 prudce o stovky procent zvedl objednávky zboží, které dodávaly společnosti T-Mobile a J&T Leasing přes společnost Mammoth a její e-shop Mamut.cz do Janouškových společností SBJ Trade a J.A.E. Toto zboží však zmizelo.

Dále Janoušek skrýval skutečnou skladbu zboží a počty splátek. Jeho původní tvrzení, že se jedná o notebooky a mobily na krátkodobý pronájem se ukázalo jako lživé. Místo toho dokázal Břetislav Janoušek od společností T-Mobile a J&T Leasing získat 110 tisíc iPhonů a 375 tisíc sluchátek AirPod společnosti Apple na 24–30měsíční splátky.

„Společnosti Plus4U a manažerům Mammoth. Břetislav Janoušek tvrdil, že zboží přes své společnosti pronajímá koncovým klientům, které zajistil T-Mobile prostřednictvím svého callcentra a které T-Mobile nechce obsluhovat napřímo,“ tvrdí dokument.

Společnostem T-Mobile a J&T Leasing Břetislav Janoušek údajně tvrdil lživou legendu, že objednávané zboží slouží zaměstnancům skupiny Unicorn a jejich rodinným příslušníkům, což bylo vzhledem k množství a struktuře objednaného zboží zjevně absurdní. Část zboží, produktů společnosti Apple, byla dodávána do společnosti Mammoth duplicitně, respektive fiktivně.

Mamutí krach e-shopu provází smlouva, na níž jsou dle znalce padělané podpisy

Janoušek obelhal i společnost PwC, která měla podle informací od T-Mobile provést audit klientů Mammoth. Dodal PwC podvrženou databázi klientů, ze které vyplývalo, že na jednoho údajného zákazníka připadají desítky zařízení Apple. Tuto zjevnou nesrovnalost nikdo nedokázal odhalit, zřejmě nikdo daty vůbec nezabýval, jinak by musel dospět k závěru, že informace nejsou pravdivé.

„Věříme, že příběh této kauzy, který zveřejňujeme, přispěje k objasnění tohoto závažného případu organizované trestné činnosti, a doufáme, že bude preventivně působit na zkvalitnění procesů compliance v českém soukromém sektoru. Ukazuje se, že ani nejvýznamnější české korporace se zahraničním vlastnictvím nemusí být imunní proti rafinovanému podvodnému jednání,“ píše dceřiná společnost Plus4U.

Podle vyjádření společnosti T-Mobile se společně s leasingovou společností staly obětí sofistikovaného podvodu spáchaného organizovanou skupinou osob, které zneužily přesvědčení těchto společností, že obchodují s důvěryhodným obchodním partnerem ze skupiny ovládané podnikatelem Vladimírem Kovářem. „Podvod je intenzivně vyšetřován elitním útvarem Policie ČR, Národní centrálou proti organizovanému zločinu,“ potvrdila tisková mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.

„Máme plnou důvěru v právní systém ČR a věříme, že případ bude objasněn. Snaha některých osob vyhýbat se komplikovanými právními konstrukcemi odpovědnosti nesmí v dnešní době uspět. Je to také věc principu, proto učiníme vše, co je v našich silách, aby v této věci byla zajištěna spravedlnost a podnikatelské prostředí nebylo poškozováno nekalými praktikami,“ dále řekl Jose Perdomo Lorenzo, generální ředitel společnosti T-Mobile Czech Republic.

„Jsme udiveni přetrvávajícím alibismem a zakrýváním klíčové role koncernu v celé této kauze. Namísto reflexe hlavního dílu odpovědnosti jsme svědky osočování poškozených partnerů a nesoučinnosti v rámci insolvenčního řízení. Podstatná jsou však fakta, od počátku měla JTLS se společností Mammoth uzavřenou smlouvu komerčně dojednávanou a právně připomínkovanou top managementem koncernu Unicorn. Řádně doložené jsou také veškeré dodávky z JTLS, které byly společností Mammoth akceptované. Věříme, že se zástupci koncernu postaví k celé situaci čelem a najdeme řešení, což by bylo jistě pozitivním signálem i pro další obchodní partnery společností koncernu Unicorn,“ sdělila tisková mluvčí skupiny J&T Monika Veselá.

Vrchní soud v Praze v úterý rovněž potvrdil, že jednání manažerů zkrachovalé společnosti Mammoth ho nepřesvědčilo o poctivosti jejich úmyslů a opravdové snaze uhradit své dluhy. Odkaz na rozhodnutí soudu justice.cz.