Posudek o padělku podpisů předložil soudní znalec, který se specializuje na expertizu písma. Do insolvenčního rejstříku ho podle týdeníku zaslala společnost Mammoth.
Mammoth dluží miliardy korun, většinu firmám T-Mobile a J&T Leasing, od kterých odebíral elektroniku. Mammoth na sebe na konci března podal návrh na insolvenci, ve kterém uvedl, že některé zboží možná nebylo jeho e-shopu vůbec dodáno. Firma v insolvenčním návrhu napsala, že se tím už zabývá policie.
„Sporné podpisy na jména objednavatelů Jana Měřínského, Ondřeje Měřínského a Karla Janíčka, které se nachází na předloženém černobílém skenu smlouvy T-Mobile Czech Republic, pravděpodobně nejsou pravé podpisy zmiňovaných. Jsou to pravděpodobně padělky smyšleného charakteru,“ stojí v posudku soudního znalce.
Na jeho základě žádá Mammoth insolvenční soud o odvolání člena prozatímního věřitelského výboru za operátora T-Mobile, který soud jmenoval minulý týden. Mammoth se obává toho, že T-Mobile je podjatý a jeho účastí ve věřitelském výboru může být ohroženo či zmařeno policejní vyšetřování.
Kdo podepsal kontrakt?
Ze znaleckého posudku mimo jiné podle týdeníku Euro také vyplývá, že firma nedisponuje originálem smlouvy a zřejmě ani neví, s kým za Mammoth operátor T-Mobile před pěti lety kontrakt podepsal.
V insolvenčním rejstříku se v úterý ráno objevila také přihláška pohledávky od společnosti T-Mobile, podle Eura překvapuje nízká výška uplatňované pohledávky - 3,7 milionu korun. „To není ani procento z celkové částky pohledávek ve výši 1,8 miliardy, o které se doposud v médiích v souvislosti s insolvencí e-shopu Mamut.cz hovořilo,“ napsal týdeník.
Provozovatel e-shopu Mamut dluží dvě miliardy korun, chce do insolvence![]() |
Pražská firma Mammoth dluží podle svého insolvenčního návrhu asi 1,96 miliardy korun zhruba 50 věřitelům. Více než půl miliardy z dluhů je už více než 30 dní po splatnosti. Mammoth část zboží prodával či pronajímal dalším firmám, které ale podle provozovatele e-shopu přestaly loni na podzim za zboží platit a od začátku letošního března s Mammothem nekomunikují.
Mammoth tvrdí, že se do problémů dostal kvůli neplacení firem za zboží, které jim prodal či pronajal, zároveň popírá své dluhy za toto zboží vůči T-Mobile a J&T Leasing celkem za 1,86 miliardy. Uvádí, že dodávky zboží byly pouze fiktivní, a část pohledávek T-Mobile a J&T Leasing proto bude zpochybněna. Mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá ale už dříve uvedla, že Mammoth plnění dodávek od T-Mobilu průběžně potvrzoval předávacími protokoly, ze kterých nevyplývala žádná pochybnost.
Nestandardní postup právníků
Ke kauze se prostřednictvím mluvčí společnosti vyjádřil i telefonní operátor. Podle jeho vyjádření společnost T-Mobile Czech Republic uzavřela v roce 2018 smlouvu se společností Mammoth ze skupiny Unicorn. „Tato smlouva nebyla až dosud nikdy žádným způsobem zpochybňována, naopak k ní byly postupně uzavřeny další dodatky, které společnost Mammoth nezpochybňuje,“ uvádí Patricie Šedivá, Head of Communication. společnosti T-Mobile.
Na základě smlouvy docházelo podle T-Mobile k dodání hardware do společnosti Mammoth, která za tyto dodávky podle smlouvy platila, a to v řádech stovek milionů korun. Skutečnost, že k dodávkám fyzicky docházelo, je jasně zdokladovaná.
„T-Mobile má stovky předávacích protokolů, v nichž zástupci společnosti Mammoth potvrzují převzetí zboží. Se společností Mammoth je nyní vedena insolvence a společnost Mammoth je v úpadku,“ dodala Šedivá. Sama společnost Mammoth přitom označila v insolvenčním návrhu T-Mobile jako největšího věřitele právě v souvislosti s nesplácením závazků ze smlouvy, kterou dosud nezpochybňovala a činí tak až dodatečně.
Pokud by podle společnosti nebyla na obou stranách jasná vůle smlouvu v této podobě uzavřít, těžko by podle ní mohly obě strany několik let plnit. Zpochybnění smlouvy právě v tuto chvíli považujeme za strategii právníků protistrany, jak se vyhnout placení dluhů. „Postup právníků skupiny Unicorn odkazující se na posudek Mgr. Hornychové z Mnichova Hradiště považujeme za nestandardní,“ uzavřela Patricie Šedivá ze společnosti T-Mobile.