Magnát Chrenek může založit zdravotní pojišťovnu

  1:00aktualizováno  1:00
Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že ocelářský magnát z Třineckých železáren Tomáš Chrenek dostane licenci na zřízení vlastní zdravotní pojišťovny. Zažádal o ni letos v září. O vlastní pojišťovnu má prý zájem i nejbohatší Čech Petr Kellner.

Chrenek musí složit padesátimilionovou kauci pro případ krachu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Teoreticky jsme rozhodnutí mohli vydat dřív, ale žádost nebyla úplně přesná," říká první náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr. K licenci se kladně vyjádřilo také ministerstvo financí.

"Ještě jsem oficiální papír neviděl, jen jsem se to dozvěděl po telefonu," říká Chrenek, který se stane prvním tuzemským miliardářem s vlastní zdravotní pojišťovnou. Jeho cílem je uzavřít kruh mezi sítí vlastních nemocnic, která operuje pod jménem Agel, a vlastními firmami, které na severu Moravy "dodávají" pacienty. A hlavně vydělat.

Přidá se i Kellner?
Zdravotnictvím ročně protečou stovky miliard korun, které lákají stále více byznysmenů. V branži se již dlouho hovoří o tom, že o licenci na zdravotní pojišťovnu bude žádat také nejbohatší Čech Petr Kellner, který vládne skupině PPF.

"Oficiální žádost jsme sice neobdrželi, ale víme o tom, že se ji jeden subjekt chystá podat," říká k tomu Šnajdr.

Zástupci PPF hovoří opatrněji. "Analyzujeme možnosti a atraktivitu trhu a na základě výsledků se rozhodneme," tvrdí Richard Kapsa, šéf komunikace České pojišťovny, která patří do skupiny PPF-Generali.

Masivnější vstup soukromého sektoru do zdravotnictví by měl přinést větší efektivitu a lepší přístup k pacientům. Zároveň však panují obavy před nižší kvalitou zdravotní péče, která bude motivována hlavně cílem vydělat.

Chrenek myslí rok dopředu
Chrenek vlastní zdravotní pojišťovnou získává náskok před konkurencí a také před reformou zdravotnictví. Ta počítá od ledna roku 2009 s nastartováním skutečné konkurence mezi zdravotními pojišťovnami. Těm by se měly rozvázat ruce, což by se podle propagátorů reformy mělo projevit v lepších službách pro pacienty a v rozvoji soukromého zdravotnictví. Zatím však není nic jisté, zákon musí projít Sněmovnou.

To si uvědomuje i Chrenek. "Zatím není co slavit. Není jisté, jak všechno v parlamentu dopadne," dodává. V příštím roce ho každopádně čeká velká investice, která vznik zdravotní pojišťovny provází. Aby totiž o licenci zase nepřišel, musí splnit několik podmínek.

Investuji stovky milionů
Kromě padesátimilionové kauce, kterou složí pro případ krachu, musí do jednoho roku získat nejméně padesát tisíc klientů. V regionu střední a severní Moravy, kde jeho holding Agel působí, je přitom poměrně velká konkurence malých zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.

"Budeme soutěžit o klienty kvalitou péče. Počítám s tím, že kromě kauce investujeme do vzniku pojišťovny stovky milionů korun," tvrdí Chrenek. Přesnou částku, kterou hodlá do pojišťovny nalít, a způsob, jakým bude lanařit klienty jiných ústavů, nijak neupřesňuje.

V Česku dnes funguje kromě VZP osm zaměstnaneckých pojišťoven, zatím si mohou konkurovat jen minimálně. Třeba v nabídce vitaminů či v očkování zdarma.

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Český výrobce trezorů testuje bezpečnost bruskou i autogenem

Muzeum trezorů v Jincích u Prahy vzniklo díky Vladimíru Nýdlovi. Jeho rodinná...

Češi si domů pořizují nejčastěji trezory od pěti do 15 tisíc korun. Zdaleka ale nepatří k těm nejbezpečnějším a...

Venezuela má nejbídnější ekonomiku světa. Česko naopak roste, říká studie

Venezuelané protestují proti vládě Nicoláse Madura. (2. února 2019)

Již popáté se jihoamerická Venezuela stala zemí s nejbídnější ekonomickou situací. Inflace v zemi dosahuje až osmi...

Najdete na iDNES.cz