Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Litvínov bude chtít miliardu odškodnění v případě rozšíření těžby uhlí

  • 10
Pokud vláda prolomí limity na těžbu hnědého uhlí, bude Litvínov žádat vysoké kompenzace. Město by chtělo miliardu korun pro sebe a deset tisíc korun ročně na každou domácnost po dobu těžby. Odškodnění lidí by stálo 90 milionů ročně. Řekl to starosta Daniel Volák v reakci na dopis vlády, která nevyloučila prolomení limitů.

Zastupitelé prolomení těžby dlouhodobě odmítají. Litvínov konkrétně neřekl, po kom bude kompenzace chtít, zřejmě by je ale požadoval po firmě Czech Coal, která v oblasti těží. Společnost vyplácí lidem kompenzace i v současnosti.

Prolomení limitů by znamenalo likvidaci obce Horní Jiřetín a sousedních Černic na Mostecku. Hnědouhlený lom by se přiblížil do blízkosti 500 metrů k hranici Litvínova.

"Vidím jasnou vůli limity prolomit. S námi se ale nikdo nebavil. Pokud by k prolomení došlo, je tu spousta neznámých - jak by to bylo ve městě s polétavým prachem, hlukem,byla by hranice těžby skutečně jen pět set metrů od města? O tom všem je potřeba jednat," poznamenal starosta Litvínova Daniel Volák.

"V Litvínově je asi devět tisíc domácností. Odškodnění obyvatel za zvýšené koncentrace prachu a hluku v důsledku těžby by dosáhlo každý rok dalších asi 90 milionů korun," dodal. Deset tisíc korun pro domácnosti chce obec jako kompenzaci cen energií, které se z lokálního uhlí vyrábějí.

Město by peníze využilo k rozvoji, například na výstavbu akvaparku, modernizaci škol, rekonstrukci chodníků a silnic nebo opravu sportovní haly. "Finance by pomohly i ke snižování nezaměstnanosti. Město by mohlo vytvořit další dotovaná pracovní místa při údržbě města nebo sociální činnosti," doplnil.

Vláda premiéra Jana Fischera neřekla přímo, že se limity těžby prolomí. Vyjádřila ale vůli odstranit administrativní bariéry, které těžbu znemožňují.

Zelení: Doufáme, že to lidé starostovi spočítají ve volbách

"Není v zájmu České republiky zvyšovat dovozní energetickou závislost. Odstranění administrativních překážek možného uvolnění těžby hnědého uhlí za územními ekologickými limity neznamená přímé získání povolení hornické činnosti, ale pouze se jím zahájí složitý proces, jehož výsledkem může být dosažení shody mezi všemi účastníky tohoto řízení - vlastníky, organizacemi, Ústeckým krajem a dalšími dotčenými subjekt," uvedl premiér Fischer.

Na tento dopis pak Litvínov reagoval požadavkem kompenzací v případě prolomení limitů těžby. Ekologové, kteří s těžbou nesouhlasí z principu, považují kompenzace za ústupek starosty.

"Domovy, zdraví obyvatel a zdraví kraje nejsou na prodej. Pokud by byla přijata logika, kterou použil v tomto případě litvínovský starosta, museli by těžaři platit celému kraji biliony. Nevím, jestli by je pak ekonomicky těžba ještě zajímala. Doufám, že panu starostovi spočítají lidé v komunálních volbách, na jak málo Litvínov ocenil," řekl MF DNES šéf krajské organizace Strany zelených Petr Klepiš.

Měl by Litvínov dostat miliardu korun za prolomení limitů těžby?

celkem hlasů: 2273

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 28. února 2010. Anketa je uzavřena.

Nemělo by se těžit za limity
Nemělo by se těžit za limity 1274
Ano
Ano 584
Ne
Ne 415
,