Loketští připravují nyní ve spolupráci se společností Palírna U zeleného stromu - Starorežná Prostějov vypálení další várky.
Podle radního Petra Zahradníčka, jenž s návrhem pálit vlastní likér přišel, zapadá tento plán do celkové koncepce na propagaci města a podpory cestovního ruchu. "Chceme návštěvníkům nabídnout nejen kvalitní služby nebo zajímavé památky. Lákáme je také na místní pověsti a speciality. Když se dnes například řekne Karlovy Vary, každý si je spojí kromě pramenů i s Becherovkou," řekl Zahradníček.
Původní loketský bylinný likér vznikl podle starých receptur tamních magistrů a byl přizpůsoben současným trendům. Jeho konečná podoba vznikala ve spolupráci s prostějovskou likérkou takřka rok. "Starorežnou jsme oslovili kvůli dobré pověsti této palírny. Vyšli nám vstříc a pomohli s vývojem. Rok jsme si vyměňovali vzorky, než jsme degustacemi dospěli ke konečné chuti," uvedl Zahradníček.
Jméno likéru propůjčil skřítek Gottstein, jenž podle pověstí doloval vzácné rudy v okolí města. Jeho podobu s typickým dlouhým nosem mohou vidět i návštěvníci loketského hradu. "Prodej místního likéru je zpestřením koloritu města, o nějakém velkém zisku nelze uvažovat. Objem výroby a prodeje ani nechceme příliš zvyšovat," poznamenal Zahradníček.
Obchodní náměstek Starorežné Prostějov Leopold Binko uvedl, že se likérka snaží vyhovět i malým zákazníkům. Kromě loketského likéru Gottstein LOK tu vypálili další lokální speciality, například Perštejnský elixír či Velichovskou bylinnou. "Pokud je zakázka jen trochu proveditelná, snažíme se vyhovět. Čas od času se na nás obrací i různé firmy, které chtějí určitou lihovinou naplnit také své neprodejné reklamní lahve," uvedl Binko.
Podle něj umožňují výrobu speciálních maloobjemových zakázek volnější kapacity palírny způsobené poklesem produkce i prodeje lihovin. "V roce 1997 jsme vyrobili asi 130.000 hektolitrů, v roce 2002 to bylo 100.000 hektolitrů a v loňském roce 87.000 hektolitrů. Vzhledem k daňovému zatížení spotřeba lihovin klesá a stoupá spotřeba vína," dodal Binko.