Likér, jenž láká do města, má úspěch

  7:02aktualizováno  7:02
Pokus několika nadšenců z Lokte na Sokolovsku podpořit propagaci historického města vlastním likérem uspěl. Po roce, kdy se v loketských hospůdkách poprvé objevil bylinný likér Gottstein LOK, se prodala většina z patnácti tisíc vypálených litrů.

Loketští připravují nyní ve spolupráci se společností Palírna U zeleného stromu - Starorežná Prostějov vypálení další várky.

Podle radního Petra Zahradníčka, jenž s návrhem pálit vlastní likér přišel, zapadá tento plán do celkové koncepce na propagaci města a podpory cestovního ruchu. "Chceme návštěvníkům nabídnout nejen kvalitní služby nebo zajímavé památky. Lákáme je také na místní pověsti a speciality. Když se dnes například řekne Karlovy Vary, každý si je spojí kromě pramenů i s Becherovkou," řekl Zahradníček.

Původní loketský bylinný likér vznikl podle starých receptur tamních magistrů a byl přizpůsoben současným trendům. Jeho konečná podoba vznikala ve spolupráci s prostějovskou likérkou takřka rok. "Starorežnou jsme oslovili kvůli dobré pověsti této palírny. Vyšli nám vstříc a pomohli s vývojem. Rok jsme si vyměňovali vzorky, než jsme degustacemi dospěli ke konečné chuti," uvedl Zahradníček.

Jméno likéru propůjčil skřítek Gottstein, jenž podle pověstí doloval vzácné rudy v okolí města. Jeho podobu s typickým dlouhým nosem mohou vidět i návštěvníci loketského hradu. "Prodej místního likéru je zpestřením koloritu města, o nějakém velkém zisku nelze uvažovat. Objem výroby a prodeje ani nechceme příliš zvyšovat," poznamenal Zahradníček.

Obchodní náměstek Starorežné Prostějov Leopold Binko uvedl, že se likérka snaží vyhovět i malým zákazníkům. Kromě loketského likéru Gottstein LOK tu vypálili další lokální speciality, například Perštejnský elixír či Velichovskou bylinnou. "Pokud je zakázka jen trochu proveditelná, snažíme se vyhovět. Čas od času se na nás obrací i různé firmy, které chtějí určitou lihovinou naplnit také své neprodejné reklamní lahve," uvedl Binko.

Podle něj umožňují výrobu speciálních maloobjemových zakázek volnější kapacity palírny způsobené poklesem produkce i prodeje lihovin. "V roce 1997 jsme vyrobili asi 130.000 hektolitrů, v roce 2002 to bylo 100.000 hektolitrů a v loňském roce 87.000 hektolitrů. Vzhledem k daňovému zatížení spotřeba lihovin klesá a stoupá spotřeba vína," dodal Binko.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz