Lidem bez střechy pomůže stát

  • 17
Lidé, kterým vzala velká voda střechu nad hlavou, mají šanci získat během pár týdnů za výhodnějších podmínek milion korun na nový byt či dům. Připravovaný balíček opatření pro oběti povodní - jednorázovou dotaci a zvýhodněné úvěry - posvětila vláda.

Ti, kterým voda zničila dům či byt, mohou v prvé řadě získat od státu nevratnou pomoc 150 tisíc korun. Žádat o ni mohou během několika dnů, až nabudou účinnosti vládní rozhodnutí, na obecních úřadech.

„Získání peněz by nemělo trvat déle než dva týdny,“ říká Jiří Klíma z odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj. Pro obdržení pomoci od státu musí člověk pouze dokázat, že byl uživatelem bytu.

Půjčka bude na dvacet let
K této sumě mohou lidé získat dalších 850 tisíc jako půjčku za úrok dvě procenta, který bude nutné splatit až za dvacet let. Úvěry bude poskytovat Fond rozvoje bydlení, na který bude třeba také poslat žádost. „Neformálně žádat mohou lidé už teď a my je poté vyzveme o doplnění dalších náležitostí,“ říká šéf fondu Jan Wagner.

K půjčce by se lidé měli podle Wagnera dostat během pár týdnů. Na jejich rozjezd zatím fond peníze má, ale v brzké době bude potřebovat další. „Naše příjmy bude třeba posílit, a proto co nejdříve potřebujeme, aby nám Fond národního majetku zaslal další peníze,“ říká Wagner.

Do konce roku má fond bydlení nárok ještě na 13 miliard. „Kvůli povodním je budeme potřebovat dřív,“ dodal Wagner.

Stát pomůže lidem zaplatit i odklízení sutin či demolici rozbořených domů. Tyto náklady uhradí v plné výši a nárok na pomoc budou mít i firmy či obce, kterým voda zničila jejich sídlo a domy.

Zatím je k dispozici miliarda

Na rozjezd této pomoci postiženým má v nyní státní pokladna k dispozici miliardu korun.
Další tři miliardy musí ještě posvětit sněmovna - o tuto částku by musela navýšit příjmy a výdaje státního rozpočtu.
Podle ministerstva financí se tři miliardy státu podařilo získat díky klesajícím úrokům při splácení dluhopisů.
Ministr financí Sobotka také připustil, že se uvažuje o odloženém rozšíření platových tříd pro státní zaměstnance a rozpočtovou sféru, což by přineslo finanční zdroje v řádu deseti miliard korun.
O povodňovém rozpočtu čtěte ZDE.

Stát pomůže i při opravách
Získat státní pomoc mají i lidé, kteří sice o dům či byt zcela nepřišli, ale jejich obydlí si vyžádá opravy.

Kabinet schválil možnost vzít si na rekonstrukci desetiletou půjčku za jednoprocentní úrok. To platí jak pro lidi, tak pro firmy či obce vlastnící byty. Půjčky půjdou rovněž z Fondu bydlení, ale poskytovatelem poté budou jednotlivé obce.

Novinkou v porovnání s povodněmi na Moravě v roce 1997 je nabídka státu na zaplacení až 70 procent nákladů na rekonstrukci. Minimálně půjde o 50 tisíc a maximálně o 200 tisíc korun. Dotace však půjde pouze na tu část nákladů, které nebude hradit pojišťovna.

Zvláštní pomoc schválila vláda i pro rekonstrukci a modernizaci paneláků. Na ni dosud poskytovala úrokovou dotaci oproti běžné sazbě tři procenta, kvůli povodním ji zvedla na pět procent.

Obce dostanou peníze na náhradní bydlení
Do doby, než se podaří opravit poničené domy a postavit nové na místo spadlých, bude třeba zajistit pro lidi bez střechy nad hlavou i náhradní ubytování. To bude v kompetenci jednotlivých obcí, příspěvek však poskytne stát.

Obec bude moci získat od státu až 200 tisíc korun jako dotaci na jeden náhradní byt. „Pokud se rozhodne přestavět a využít k dočasnému obývání například školu, bude mít nárok na 60 tisíc korun,“ říká Klíma.

Pokud obec nemá co přestavět a nemá kde vystavět nové byty bude lidem přispívat na nájem až do výše 3,5 tisíce měsíčně. „Buď může obec lidi poslat do hotelu, anebo jim sežene náhradní pronájem,“ říká Klíma.

,