Lidé v těžkých profesích půjdou do penze dřív. Peníze jim ušetří firma

  19:06aktualizováno  19:06
Zaměstnanci hutí, horníci a lidé pracující v dalších těžkých profesích budou moci jít do penze dřív, aniž by se jim krátily důchodové příjmy. Vláda, odbory i ČSSD se shodují, že by to těmto lidem měl umožnit takzvaný "předdůchod". Firmy budou zaměstnancům, o něž jde, odkládat peníze bokem. Předdůchod by se vyplácel z našetřených peněz.
Zaměstnanci těžkých profesí budou moci jít do důchodu fakticky dřív. Peníze na to jim na zvlášní účet u penzijního fondu bude odkládat zaměstnavatel.

Zaměstnanci těžkých profesí budou moci jít do důchodu fakticky dřív. Peníze na to jim na zvlášní účet u penzijního fondu bude odkládat zaměstnavatel. | foto: www.alta.cz

Na principech, na nichž by institut předdůchodu stál, se již dohodli zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Teď se mají ladit detaily, třeba kdy má taková změna začít platit. Daný zatím není ani seznam profesí, o něž půjde. Ten má být daný kolektivními smlouvami ve firmách. O pravidlech předdůchodu ještě budou jednat zástupci vlády a opoziční sociální demokracie.

"Pro pracovníky, kteří mají namáhavou profesi, bude umožněno, aby čerpali ještě před dosažením důchodového věku ten předstupeň, na který by přispíval zaměstnavatel," řekl v úterý po jednání tripartity ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Shodu potvrdil i zástupce zaměstnavatelů Jaroslav Hanák a šéf odborové centrály Jaroslav Zavadil.

"Proces jede, jak nám bylo přislíbeno premiérem, teď jde o to, aby se to rychle dostalo do zákonných norem," uvedl Zavadil.

Jak by takzvaný "předdůchod" vypadal? Zaměstnanci nejtěžších profesí by mohli fakticky odejít do penze už o pět let dřív, než jak to vyplývá z jejich věku a z pravidel pro odchod do důchodu. Firma by za tyto lidi odváděla například dvě až tři procenta nad rámec jejich mzdy na zvláštní účet u penzijního fondu. Ještě než by zaměstnanec šel do řádné penze, mohl by až několik let předem místo práce čerpat částku, kterou by mu takto jeho firma naspořila.

Podle Drábka se bude poté, co na základní principy kývla tripartita, jednat ještě o definitivní podobě parametrů předdůchodu. Souhlas s požadavkem odborů na předdůchody vyjádřil předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka - a to už v polovině července po jednání s premiérem Petrem Nečasem.

Předdůchody se tak ukazují jako nejméně sporná část penzijní reformy, kterou prosazuje Nečasova vláda a která by měla být definitivně schválena na podzim. Odbory ani levice v parlamentu se naopak nechtějí smířit s tím, že má vzniknout druhý důchodový pilíř. Lidé dostanou od státu možnost snížit o tři procenta odvody na sociální pojištění a převést je do některého penzijního fondu.

Tímto manévrem chce vláda docílit toho, aby mohl stát v budoucnu vyplácet nižší důchody a část penze by lidem plynula z fondů. Odbory i levice s tím nesouhlasí, podkope se tím podle nich jen současný průběžný důchodový systém, protože spořit ve fondech budou mít podle nich zájem především lidé s vyššími příjmy, kteří také nyní na sociální pojištění odvádějí více peněz. ČSSD dala opakovaně najevo, že když ve volbách uspěje, tuto část penzijní reformy bude chtít změnit.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Realitní bublina nepraská, ČNB zatím nechala omezení hypoték bez změny

Ilustrační snímek

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve čtvrtek upozornil, že se podle výpočtů jeho instituce dále mírně zvýšilo...

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Deštivé počasí v Praze. (20. května 2019)

Vydatné květnové srážky, které byly na mnoha místech intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci. Škody na...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Najdete na iDNES.cz