Nečas neobměkčil ČSSD. Pokud levice vyhraje volby, změní reformu penzí

  13:10aktualizováno  16:56
Důchodovou reformu bude muset vláda protlačit bez sociální demokracie, jednání špiček stran vládní koalice a opoziční ČSSD k dohodě nevedlo. Po zhruba půlhodinové schůzce s premiérem Petrem Nečasem předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka řekl, že si ČSSD vyhrazuje právo penzijní reformu po volbách změnit.

Kvůli penzijní reformě se sešli lídři ČSSD a vládní koalice. | foto: ČTK

Sociálním demokratům a komunistům se po celodenní diskusi ve Sněmovně nepodařilo reformu penzí zamítnout. Vládní návrh teď budou řešit parlamentní výbory.

"Vláda nemůže počítat s tím, že bychom tolerovali to, že se sníží odvody na sociální pojištění a tyto peníze směřovaly do soukromých penzijních fondů," řekl po schůzce Sobotka.

"Vláda trvá na druhém důchodovém pilíři se systémem opt-outu," prohlásil po schůzce premiér Petr Nečas. Opt-out je dobrovolné vyvedení části peněz z průběžného systému do soukromých fondů.

Reforma je výhodná jen pro lidi s vysokými příjmy, namítá ČSSD

Za vládu se jednání zúčastnili premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Za ČSSD kromě Sobotky ještě první místopředseda Michal Hašek a místopředseda Zdeněk Škromach. Sociální demokraté po schůzce řekli, že budou hlasovat proti všem vládním návrhům.

Vadí jim to, že by lidé měli dostat šanci snížit o 3 procenta své odvody na sociální pojištění a vložit dobrovolně příslušnou částku do penzijních fondů, pokud přidají další 2 procenta ze svého. "Nepokládáme to za řešení ani za důchodovou reformu, bude to výhodné jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc měsíčně," řekl po schůzce v premiérově kanceláři ve Sněmovně Sobotka.

O čem je ochotna se ČSSD s vládou bavit, je modifikace současného systému penzijního připojištění se státním příspěvkem, kterou vláda také chystá. Nyní, pokud si lidé spoří, dostanou od státu k vložené pětistovce příspěvek 150 korun měsíčně, a vkládají-li alespoň 1 500 korun měsíčně, mohou si 12 tisíc korun ročně odečíst od daňového základu.

Nově bude stát přispívat 230 korunami k vložené tisícovce a odečíst z daňového základu bude možné 12 tisíc korun za rok, ale jen pokud člověk do příslušného fondu vloží alespoň 2 tisíce měsíčně.

Experti vládní koalice a ČSSD se budou bavit o možnosti, že by lidé v těžkých profesích šli do "předdůchodu"

V expertní skupině, kterou ustaví koalice s ČSSD, bude chtít sociální demokracie ujištění, že při plánované transformaci současných fondů a změně podmínek pro státní příspěvek nebudou ohroženy vklady více než čtyř milionů lidí, kteří si už takto spoří.

"Budeme se chtít s vládou bavit i o požadavku odborů, aby se vytvořily speciální programy pro zaměstnance ve zvláště těžkých profesích, a budeme chtít, aby se také našel nějaký nový algoritmus pro zvyšování důchodového věku, aby se nezvyšoval bez omezení až na 70 let," řekl Sobotka.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr Drábek iDNES.cz po schůzce řekl, že experti se budou bavit o tom, že by se po roce 2043, kdy má být věk pro odchod do důchodu 67 let, důchodový věk dál zvyšoval jen v případě, že se bude prodlužovat střední délka života.

Nečas potvrdil, že experti vládní koalice a ČSSD se budou bavit o požadavku odborů, aby vznikla speciální pravidla pro zaměstnance některých těžkých profesí, jimž by zaměstnavatel mohl přispívat na to, aby mohli fakticky odejít do penze dřív a čerpali jakýsi "předdůchod". V okamžiku, kdy budou moci podle svého věku odejít do skutečného důchodu, nebude jim krácen kvůli tomu, že přestali pracovat již o něco dříve a čerpali "předdůchod".

"Pro mě je pozitivním výsledkem to, že jsme se dohodli na expertní skupině," řekl Drábek. To, jestli bude zaveden "předdůchod" a kterých profesí by se mohl týkat, je podle ministra práce předčasné. Záležet bude na postoji zaměstnavatelů, kolik na to budou ochotni dát peněz a zda to bude pro zaměstnance finančně zajímavé.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Krajům chybí peníze na sociální služby, resort práce má přitom miliardy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Ministerstvo práce uvolní na sociální služby ve městech a obcích dalších 85 milionů korun. Letos dostaly na ochranu...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Zeman kritizoval. Radního, jenž vyzval k jeho zabití, měla ODS vyloučit

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz